MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Dünyanın En Küçük Köpek Cinsleri Hangileridir?

3.12.2021 10:57:49

Mini köpek cinsleri, apartman yaşamlarına kolay adapte olmaları ve büyük ırklara göre nispeten daha az egzersiz ihtiyaçları olması sebebi ile yeni bir aile üyesi konumunda oldukça popülerdir. Mini ırk köpeklerin birkaç istisna haricinde fazladan enerji harcaması gerekmemektedir. Bakımları genelde kolaydır. Eğitimleri için ise birkaç komut öğrenmesi yeterli olacaktır. Bu içeriğimizde sizlere en küçük köpek ırkları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Toy Poodle

Toy Poodle cinsi köpekler ya da diğer adı ile minyatür kaniş olarak bilinen bu cinsler oldukça sadık, zeki ve enerjik olması ile bilinmektedir. Mini ırklar arasında yer alan Toy Poodle cinsi köpeklerin 3 cinsi bulunmaktadır. Standart, minyatür ve poodle olmak üzere ayrılan bu köpek dostlarımızın en küçüğü ise Toy Poodle olarak kabul edilmektedir. Ağırlıkları ortalama olarak 3 ile 4 kilogram aralığında olan bu dostlarımız, tüy dökmeyen küçük cins köpekler arasında yer alır. Mini ırk köpeklerin beslenim şekilleri oldukça önem arz eder. Onların seveceği ve onlar için gerekli olan besinleri sağlayan mamaları tercih etmeniz gerekiyor.

Cavalier King Charles Spaniel

Egzersiz ihtiyaçları oldukça az olan, zeki, oyuncu ve yabancılarla dahi iyi anlaşan mini ırk köpek arasında yer alan ve oldukça dikkat çeken Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpekler, mükemmel bir aile dostu olmaları ile bilinir. Onlara bakan kişiler ile zaman geçirmeyi ve onlarla temas kurmayı oldukça sever. Gününün yarısını uyuyarak geçiren bu cins, geri kalan zamanda ise ailesi ile olmayı ister. Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpekler 2 ile 4 kilogram ağırlığında olurlar. Orta seviyede tüy döken bu cinsin çok yorucu bir bakım ihtiyacı yoktur.

Chihuahua

Boyutuna aldanmayın, mini ırk köpekler arasında yer alan Chihuahua cinsi köpekler oldukça yüksek enerji seviyeleri ile dikkat çekiyor. Köpeklerle, çocuklarla ve yabancılarla pek anlaşamazlar. Bu sebeple, erken dönemlerde sosyalleştirilmeleri ve hızlıca iyi bir eğitim almaları önem arz eder. Chihuahua cinsi köpekler 2 ile 3 kilogram ağırlığında olmaktadır. Düzenli hareket etmeleri ve oyun oynamaları çok önemli olan bu ırk, oldukça zekidir.

Maltese

Maltese cinsi köpekler ise uzun tüyleri sebebi ile çok tüy dökeceği düşünülen köpek ırkları arasında yer alır. Ancak, düzenli bakım ve oldukça az tüy dökümü olduğu unutulmaması gerekiyor. Evcil hayvanlarla ve çocuklar ile oldukça iyi anlaşsa da yabancılara karşı sert bir tutum sergileyebilir. Köklü bir geçmişe sahiptirler. Bu asil hayvanlar, aynı zamanda oldukça iyi bir bekçi köpeğidir. En ufak köpek cinsleri arasında yer alan bu ırk, ortalama olarak 2 ile 3 kilogram ağırlığında olmaktadır.

Pekinez

İnanılmaz bir geçmişi vardır. Çin Hanedanlığı ile ilişkilendirilmesi sebebi ile oldukça asil olan bu cins köpekler, antik ve köklü bir cins olarak tanınır. Pekinez cinsi köpeklerin tüy bakımı diğer köpek dostlarımıza göre oldukça fazladır. Düzenli olarak tüy bakımı yaptığınız zaman pek fazla tüy dökmeyen mini ırk köpek cinsleri arasında rahatlıkla yerini alıyor. Enerji ve egzersiz ihtiyaçları oldukça düşüktür. Evcil hayvanlarla iyi anlaşan Pekinez cinsi köpekler yabancılara karşı sert tutum içerisindedir. Ayrıca, en ufak köpek cinsleri arasında yer alan bu köpek dostumuzun yetişkin olduğunda ağırlığı 6 ile 7 kilogram aralığındadır.

Pomerian Boo

Pomerian ya da Pomeranyalı olarak bilinen bu cins köpekler sahiplerine oldukça bağlılığı ve sadakati ile tanınır. Küçük cins olmasına bakılmaksınız iyi bir bekçi köpeği olması genel özellikleri arasında yerini almıştır. Pek tüy dökmeyen Pomerian cinsi köpekler, en küçük köpek cisleri arasında bilinir. Tüy dökmeleri tamamen düzenli bakım ile ilgilidir. Bakım gereksinimleri yerine getirildiği zaman dökülen tüy miktarı da oldukça azalacaktır. Kedilerle ve çocuklarla iyi anlaşsa da yabancılara ve köpeklere karşı biraz daha sert tutum içerisindedir. Enerjileri yüksek olan bu köpek ırkının egzersiz ihtiyacı azdır. Evde oyun oynayarak egzersiz ihtiyacını giderebilen Pomerian cinsi köpekler, 1.5 ile 3 kilogram arasında ağırlığı olan dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında yer alır.

Pug

Yüz yapıları sebebi ile her zaman üzgün bir bakışa sahip gibi görünseler de sıcakkanlı olmaları onları tam bir aile dostu yapar. Evcil hayvanlarla ve çocuklar ile genelde iyi geçinen bu ırk,ın düzenli bakım yapıldığı zaman tüy dökümü kontrol altına alınabilir. Dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında yer alan Pug'lar, aile ile zaman geçirmeyi ve onlarla oyun oynamayı çok sever. Bu köpeklerin yetişkinliğe eriştiğinde ortalama ağırlıkları 6 ile 8 kilogram aralığındadır.

Shih Tzu

Bu köpek cinsini tanımlamak için kucak köpeği tabirini kullanmak hiç de yanlış olmayacaktır. Çin kökenli bu cins, genelde arkadaş canlısı ve sıcakkanlı özellikleri ile bilinir. Egzersiz ihtiyaçları çok az olan Shih Tzu cinsi köpekler dünyanın en küçük köpek cinsleri hangileridir? sorusunun tam bir cevabı olarak yer alır. Ailesi ile evde vakit geçirmeyi çok seven Shih Tzu cinsi köpeklerin ortalama ağırlıkları ise 4 ile 7 kilogram aralığındadır.

Yorkshire Terrier

Arkadaş canlısı ve sıcakkanlı bu köpekler, dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Gelişmiş bekçilik içgüdüleri sayesinde erken dönemde eğitim almaları gerekir. Ayrıca, sosyalleştirilmeleri de önemlidir. Çocuklarla, yabancılarla ve diğer evcil hayvanlarla olan durumundan dolayı onları sosyalleştirmeyi unutmayın. Pek tüy dökmeyen bu ırk, dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında yer alsa da uzun tüylerinin bakım ihtiyacı fazladır. Yetişkin bir Yorkshire Terrier cinsi köpeğin ağırlığı 3 ile 4 kilogram arasında olması gerekiyor.

Minyatür Pinscher

Bekçilik iç güdüleri konusunda güçlü olan bu köpeklerin havlama eğilimleri yüksektir. Yabancılarla ve diğer evcil hayvanlara karşı sert tutumlar içerisinde olsalar da çocuklarla iyi anlaşırlar. Ayrıca, yavruluk dönemleri zamanında eğitim almaları ve sosyalleştirilmeleri gerekmektedir. Dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında yer alsalar da oldukça cesur ve onlara bakan kişileri korumakla yükümlü gibi hissederler. Her tehlikeye gözü kapalı olarak atlayabilriler. Bu sebeple onları dışarıda dolaştırırken tasma kullanmayı unutmayın. Yetişkin bir Miniature Pinscher cinsi köpeğin ortalama ağırlığı ise 4 ile 5 kilogram ağırlığındadır.

Sizlere bu yazımızda dünyanın en küçük köpek cinsleri hakkında bilgi vermek istedik. Detaylıca incelediğimiz bu yazımız sayesinde onları daha iyi tanıyabileceksiniz. Bizi takip etmeyi unutmayın...

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar