MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yorkshire Terrier Tarihçesi Karakteri ve Bakımı

9.12.2019 12:20:19

Minik ırklar arasında sevimli görüntüsü ve korumacı karakteriyle en çok beslenen köpek ırklarından birisidir. Özellikle Amerika’da oldukça fazla sevenleri olan bu köpek ırkının, narin ve estetik görünümüne ek olarak apartman ortamında kolay beslenmesi ülkemizde de birçok hayvan sever tarafından beslenmesini sağlamaktadır. Boyutlarının aksine, karakteri büyük ve iri ırka benzer şekilde, oldukça cesur ve atik hareketleri vardır.

Yorkshire Terrier Tarihçesi

Bilinen en yakın tarihi 1800’lü yılların sonu olmakla birlikte, korumaları ve çevredeki farelerin, porsukların, tilkilerin çiftliklerden uzak tutması amacıyla İngiliz işçiler tarafından kullanılmışlardır. Irkın tam olarak kökeni hakkında herhangi resmi bir kayıt bulunmamaktadır. Britanya bölgesindeki farklı Terrier cinsi köpeklerin çiftleşmesiyle ortaya çıktıkları düşünülmektedir. İlk ortaya çıktığı zamanlar çok daha büyük ebatlara sahip olduğu düşünülen bu köpekler zamanla bugünkü minik ırk seviyesine gelmiştir.

Yorkshire Terrier Karakteri

Oldukça ufak ve tatlı görünmesine rağmen oldukça sert bir karaktere sahiptir. Boyuna göre ters orantılı cesarete sahip ve gözü pek bir köpek ırkıdır. Sahibine karşı sevgi dolu ve ilgi bekleyen gözlerle bakarken, yabancılara karşı oldukça dikkatli ve agresif davranışlar sergileyebilir. İnsanlara oldukça bağlı bu ırk, çocuklarla çok iyi geçinir. Enerjik ve aktif olması, zekâ seviyelerinin yüksek olması eğitim alma konusunda oldukça işinize yarayacaktır. Dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında yer alırlar. Biraz inatçılığı sıkıntı çıkarabilir, ödüller ve mamalarla huyuna gitmeniz aranızdaki iletişimi yükseltir. Havlamayı ve ses çıkarmayı oldukça severler. Eğitimlerini bu sebeple çok gecikmeden ve göz ardı etmeden vermeniz gereklidir. Oldukça korumacı ve bekçilik özellikleri ağır basan bir ırk olan Yorkshire Terrier’lar, üzerine gidildiğinde, kızdırıldığında ısırma eğilimi gösterebilir. Başka köpek gördüğünde oldukça agresif tavır takınabilir. Bu hayatına sebep olabilecek bir durum olsa bile bu agresifliğinden vazgeçmez bu sebeple Yorkshire Terrierlar asla tasmasız dolaştırılmamalıdır.

Yorkshire Terrier Fiziksel Özellikleri

18-20 cm yüksekliğinde olmakla birlikte, 3-4 kg arası olabilmektedir. En küçük 2. köpek ırkı kategorisindedir. Ortalama 11-15 yıl ömüre sahiptir. Uzun ve ipeksi tüyleri en çok göze çarpan fiziksel özellikleridir. Sırt çizgisi hizasından perçeme benzer ikiye ayrılır. Siyah ve ten rengi tüylere, orta boyutta burna, abartıya kaçmayan kuyruğa sahiptir. Daime mutlulukla bakan bir suratı vardır. Kuyruğu dik ya da yarı dik şekilde durabilir.

Yorkshire Terrier Bakımı ve Sağlığı

 Apartmanda beslemek için oldukça uygun canlılardır. Soğuğa karşı duyarlı olmaları nedeniyle üşümemeleri gerekir. Tek sıkıntı çıkarması beklenen konu tahmin edeceğiniz üzere tüyleridir. Çok sık tüy dökmemesine rağmen, günlük ve haftalık tüy bakımını yapmak gerekebilir. Düzenli tarama yapılmadığı taktirde tüyleri dolama olabilir. Hareketli ve enerjik canlılar olduğu için gün içerisinde ev ortamında dahi kendilerini yorabilirler. Bu da günlük yapmaları gereken egzersiz ihtiyaçlarını kendi başlarına yapmaları anlamına gelir. Oyun oynamayı ve ilgi görmeyi oldukça çok seven bu köpekler, diş bakımının unutulmaması gerekir. Soğukta ve rüzgârda kalmaları hemen hasta olmalarına neden olur. Soğuk kış mevsimlerinde dışarıya elbisesiz çıkmamaları tavsiye edilmektedir.

Irk olarak çok fazla hastalığa yatkın olmamalarına rağmen, rapor edilen ve kayıtlara geçen bazı hastalıklara kolay yakalandıkları bilinmektedir. Bunlar sırasıyla, şant ve ters hapşırma, diz kapağı çıkığı, retina tembelliği.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar