MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedileri Strese Sokan 7 Farklı Sebep

10.12.2019 10:31:31

Her canlı çevresindeki gelişmelere ve hareketlere olumlu olumsuz bir tepki vermekte olup, özellikle kediler bu konuda oldukça fazla etkilenip, hassas olmalarından dolayı dışarıya tepkileri rahatlıkla fark edilir. Onlar da insanlar gibi gerilip, ruh hali aniden değişebilir. Birbirinden farklı şekilde bunu dışa vururken hem sizi hem kendisini huzursuz eder. Yemek yemeyi bırakması, sürekli saklanması, agresif tavırlar sergilemeye başlaması, tuvaletini kabının dışına yapması strese girdiğinin bir belirtisi olabilirken, size mesaj da vermek istiyor olabilir.

Yer Değişikliği

Ev taşırken insanlar bile gerilip, strese girmektedir. Vaktini aynı evde geçiren, belki de orada büyümüş bir kedi için kendi özel alanı belirlediği evden taşınmak ve başka eve geçmek onu çok mutsuz edip, strese sokabilir. Kediler bölge sahiplenen hayvanlardır. Eğer taşınma ve ev değişikliği ihtimaliniz var ise, onu bir odada tutarak yaşayacağı stresi minimize etmeye çalışabilirsiniz. Sevdiği oyuncakları ve nesneleri onun yakınında tutmak yabancılık hissetmemesi ve bu geçiş evresini rahatlıkla atlamasına yardımcı olacaktır.

Kapalı Alana Hapsedilme

Kendi oluşturdukları güvenli alandan, kafes, kulübe gibi dar alanda yaşamaya çalışmak bu özgürlüğe düşkün hayvanları hiç tanıyamayacağınız depresif bir ruh haline sokabilir. Taşıma çantaları için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Kediler kapalı ve hareket edemeyecekleri bölgelerden hoşlanmazlar. O yüzdendir ki kediler sabit bir yerde uyumaz ya da şekerleme yapmaz.

Eve Yabancı Hayvan Getirilmesi

Kendi korudukları ve yaşadıkları alana yabancı birinin gelmesi kedi, köpek, kuş fark etmeksizin onları stresli bir ruh haline sokabilir. Kendilerine tehdit ve tehlike olarak gördükleri yabancı misafirleri, saldırı ve savunma moduna geçmeden önce gerekli ortamı hazırlamadan, başka bir hayvanla tanıştırmaya çalışmak sıkıntılı anlar yaşamanıza neden olabilir. Bu süreçte, sabır, biraz tecrübe ve anlayış yeterlidir.

Mama Değişikliği

Kediler alışık olduğu düzenden, ortamdan ve hatta yediği mamanın değiştirilmesinden hiç hoşlanmaz. Bizler bunu fark etmesek de onların koku, tat duyuları çok gelişmiş olduğu için anında etkilenmeleri olasıdır. Alıştığı, severek yediği tadın farklılığa uğraması onları üzerek, strese bir adım daha yakınlaştırabilir. Tadını beğenmediği bir markanın mamasıyla geçiş yapıyorsanız ise yemeyi keserek günlerce aç kalabilir. Bu tip durumlarda eski mama ile yeni mamayı karıştırarak vermek ve geçiş sürecini bu şekilde atlatmak, kedi sahipleri tarafından en sık uygulanan çözümdür.

İlgisizlik

Yalnız kalmaları ve ilgi gösterilmemeleri onları strese sokabilir. Başına buyruk ve yalnız kalmayı canlılar olsalar da arada bir sosyalleşmek onlara iyi gelmektedir. iş, tatil gibi sebeplerle de onlardan uzak kalmanız, düzenli yaşamlarının bozulduğuna inanmalarına neden olabilir. Kedilerinizi uzun süreli yalnız bırakmamalı hem duygusal ihtiyaçları hem de bir takım size bağlı ihtiyaçları olabileceğini unutmayın.

Veteriner Yolculuğu

Kediler taşıma çantasında yolculuktan ve veteriner ziyaretlerinden nefret ederler. Hem yer değişikliği hem kapalı bir kutuda kalma, yabancı insanların içine çıkma onun tüm düzeninin dışına çıkarılması strese bağlı davranış bozuklukları yaşamasına neden olabilir. Strese girerken size bir süre küsmesi bile ihtimaller dahilindedir.

Tuvalet Kabı Temizliğinin İhmali

Kediler temizlik konusunda takıntılı derecede hijyenik canlılardır. Günün büyük bir kısmı uyuyarak geçirseler de geri kalan kısmında kendilerinin kişisel bakımına harcayabilirler. Pis kalmış ve temizlenmemiş kumları onları strese sokabilir. Tuvalet kabının dışına ya da evin başka bölgelerine tuvaletlerini yaparak dikkat çekmek, size mesaj göndermek isteyebilirler. Sadece kumlarının temiz olması yeterli olmamakla birlikte günlük temiz ve taze su ile mama kaplarının temizliğine de özen göstermeye çalışın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar