MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Köpek Beslerken Ev İçi Güvenliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

9.12.2019 10:25:36

Evcil hayvan beslemek sadece önüne mama kabı ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılamamakla yetmemekle birlikte onun sağlığı, ihtiyacı olan ilgi ve şefkatle beraber onun güvenliği de sağlamak demektir. Bir canlıya bakmak büyük sorumluluk getirmekte olup, evin tamamını ya da özel bir bölümünü kendisine yaşam alanı tahsis ederken, ona zarar verebilecek ve hatta yaşamını tehlikeye sokabilecek durumlara önlem almalıyız.

 

Dinlenme Alanları

Barınma alanını evimizin içerisine alarak zaten halletmiş olduk ama onun kendisine özel, yabancı birisi geldiğinde ya da stresli olduğunda kendine alan olarak seçebileceği bir yer seçmesi gerekmektedir. Burada dinlenme, uyuma, şekerleme ihtiyacını giderebilmesi, yaşam alanında en fazla vakit harcayacağı bölgedir.

Çevre Dostu Ürünler

Maliyet düşürmek adına kullanılan kalitesiz birçok malzeme kullanılmaktadır. Onlara eğlenmesi için aldığımız oyuncaklardan, yattıkları yataklara kadar birçok üründe karşımıza çıkabilir. Çevreye ve evcil dostlarımızın sağlığına zararlı bu ürünleri görmezden gelmemek önemli bir konu. Kedilerimizin kumlarından, köpeklerimizin oyuncaklarına kadar doğada çözünebilir ve zararı minimum düzeyde olan malzemeleri tercih edebiliriz.

Mobilyalar ve Diğer Eşyalar

Evet belki evimizdeki eşyaları seçerken daha önce güvenlik sıkıntı çıkaracağını düşünmemiş olabiliriz. Unutulmamalıdır ki onların zekâ seviyesi bir çocuktan farksız. Ayrıca çok meraklı oldukları ve her yeri keşfetme istekleri onların hareket alanlarının güvenliğini almamızı zorunlu kılar. Yapabilecekleri şımarıklıklar ve sakarlıklar hem maddi zarar ortaya çıkarabilirken hem de onların yaşamlarını tehlikeye sokabilir. Televizyon, vazo, ufak dolaplar her zaman onların üzerine düşme tehlikesi yaşatabilir.

Halı kenarları, koltukları onların tırmalama ihtiyaçları için oldukça cezbedici olarak gözükse de onların bu egzersiz ve hareket ihtiyaçlarına uygun farklı oyuncaklar satın alabilirsiniz. Mobilya ve aksesuarlarınızı bu doğrultuda seçerken kolay temizlenebilir kumaş seçimi de olası kazaların önüne geçecektir.

Pencere, Balkon ve Sineklikler

Özellikle üst katta oturan evcil hayvan sahipleri için önemli ve en ufak dalgınlıkta evcil dostunuzu kaybetmenize neden olabilen bir durumdur. Ne kadar siz kedinize ya da köpeğinize güveniyor olsanız bile dışarı gördükleri bir kuş ya da sinek onların tüm konsantrasyonunu dağıtıp istenmeyen kazaların oluşmasına neden olur. Geri dönüşü olmayan bu kazalar genelde ölümle sonuçlanmakla birlikte, dostunuzun bir ömür boyu sakat kalmasına neden olur. Pencere, kapı, havalandırma boşlukları, balkon hepsi potansiyel tehlikedir. Buradaki açık kısımlara size uygun sineklik ve koruma telleriyle çözüm bulmalı, özellikle yaz aylarında açmak zorunda olduğumuz balkon ve pencerelerimizin güvenliğini artırmalıyız.

Açıktaki Kablo ve Prizler

Özelliklerin yavru kedilerin araştırmacı ve hareketlilikleri burada kötü kazaların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kemirme ve tırmalama isteklerine her ne kadar oyuncak ve tırmalama tahtaları ile çözüm bulmaya çalışsak da açıktaki kablolar her daim potansiyel tehlikedir. Çocuk koruma kilitleri prizler için alternatif bir çözüm olabilirken, kabloları kapı üstünden ve altından geçirmeye dikkat edebilirsiniz. Kablo organizerleri de ortada kötü görüntü oluşturduğu düşünüldüğünde oldukça dekoratif bir çözüm olabilmektedir.

 




Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar