MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Kediler Annelerini Tanıyabiliyor Mu?

9.12.2019 07:44:45

Hepimiz anne kedilerin yavrularına seslendiğine ve bunun üzerine yavruların annenin yanına gittiğine tanık olmuşuzdur. Peki yavrular gerçekten de annelerinin seslerini ayırt edebiliyor mu?

Discover’daki araştırmacılar kedi bilimi alanında önemli bir çalışma yaptılar. Gelişim Psikobiyolojisi alanında yayınlanan bu araştırmaya göre yavru kediler annelerinin seslerini diğer kedilerden ayırt edebiliyor. Bu sevimli araştırma işitme yetenekleri tam olarak gelişmiş 29 yavru kedi ile gerçekleştirildi. Onlara hem annelerinin hem de aşina oldukları diğer kedilerin sesleri dinletildi. (Nasıl dinletildiğinden emin değilim ancak yavru kedileri minik kulaklıklar ile düşünmek çok eğlenceli.) Yavrular, annelerinin miyavlamalarına diğer kedilerin miyavlamalarından daha çok tepki verdi.

Araştırmanın yazarları yavruların annenin sesini öğrenmesinin hayatta kalmaları için çok önemli olduğunu savunuyorlar. Kediler ve diğer hayvanlar annelerinin yaklaştığını duydukları zaman gevezelik etmeye başlayabilirler. Ancak bir avcının yaklaşması durumunda sessiz kalmaları önemlidir.

Anne kediler inanılmaz özenli annelerdir. Yavru kedilerini yetiştirir, her zaman yanlarında mırıldar sesini tanımalarını sağlar. Anne ve yavru kedilerin birbirlerini unutabileceğini düşünmek çok zordur ancak birbirlerinden erken ayrılırsa birbirlerine yabancı olurlar.

Ses dışında koku da hayvanların birbirlerini tanıması için en önemli araçlardan biridir. Özellikle evcil kedilerin birçoğu büyükanne ve büyükbabaları ile hiç karşılaşmıyorlar. Yavru kediler annelerinden ayrıldıkları zaman kedi anılarını çok çabuk kaybediyorlar ve yeniden bir araya geldikleri zaman onları hatırlayamayabiliyorlar. Annesi veya büyükannesi ile ilerleyen zamanlarda bir araya gelen bir kedi, kokularını tanıdık olarak algılayabilir ancak bizim düşündüğümüz gibi  onu annesi olarak görmüyor.

Kedilerin ve diğer hayvanların birbirlerini tanımalarının bir başka yolu da fenotip eşleştirmedir. Fenotip eşleştirme, küçük yaşlarda kendilerine özgü bir koku gibi, aile özelliklerini öğrenmeyi içerir. Bu şekilde kuzen ve ya babalarını, onların kardeşlerini, büyükbaba ve büyükanneleri gibi önceden tanışmadıkları akrabalarını tanıyabilirler.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar