MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Ağlar Mı? Kedilerin Ağlamasının Sebepleri Nedir?

8.12.2019 18:23:24

Kediler ağlar mı? Eğer ağlıyorlarsa biz insanlar gibi mi ağlıyorlar? Ağlayan kediler ve bu kedilere nasıl yardımcı olacağımız konusunda konuşalım. 

Kedilerin davranışları bütün dünyaya gizemli görünebilir. Ancak zaman ayırır ve dikkat ederseniz kedinizin nasıl hissettiği oldukça belirgindir. Kedilerin duygularını ve ihtiyaçlarını, birbirlerine ve insanlara iletmelerinin birçok yolu vardır. Ayrıca, kedi sesleri bilim insanları ve davranışçılar tarafından analiz edilmiş ve belgelenmiştir. Böylece kedilerimizi daha iyi anlayabiliyoruz.

Peki kediler ağlar mı? Bizler gibi değil.

Kediler bizler gibi ağlamazlar. Ağlayan kediler genelde acı çekiyor gibi sesler çıkarırlar. Bir kedinin gözleri yaşla dolabilir ancak bu duygusal bir durum değildir. Veterinerler bunun gözleriyle ilgili bir yaralanma ya da hastalığa tepki olarak ortaya çıktığını söylüyor. Eğer kedinizin gözleri ısrarla sulanıyorsa, bu veterinere gitmeniz gerektiğini gösteren bir işarettir.

Kediler neden ağlar?

Yavru kediler korktukları, acıktıkları ya da üşüdükleri zaman ağlar. Bunun yanında sizin için çok ufak olan değişimler kedilerinizi strese sokabiliyor. Örneğin siz yeni kanepenizi çok sevmiş olabilirsiniz ama ancak bazı kediler tanımadıkları kokular ortaya çıktığı için onu kötü niyetli misafir olarak algılayabilir.

Kediniz ortamdaki değişiklikler yüzünden mi ağlıyor?

1. Evinize yeni bir şey eklediniz mi? (Yeni bir kanepe, yeni bir oda akadaşı veya yeni bir ev.)

2. Mamasının markasını değiştirdiniz mi?

3. Kum veya yiyecek kabının yeri değişti mi? (Özellikle merdiven inip çıkması gerekiyorsa yaşlı kediler bundan acı duyabilir.)

4. Evcil hayvanı olan yeni bir komşunuz var mı?

5. Unutmayın! Kediler, çopu köpek ve insanın aksine evlerinde, rutinlerinde yapılan en küçük değişiklikten bile stres olabilirler.

Kediniz sağlık sorunları yüzünden mi ağlıyor?

Hastalıklar (böbrek hastalığı veya tiroit gibi) kedilerin ağlamasına neden olabilir. Evcil hayvan ebeveynlerinin kedilerinin fiziksel, zihinsel ve duygusal durumlarının farkında olmaları önemlidir. Hastalanan ya da yaralanan bir kedi bize neresinin, ne kadar acıdığını söyleyemez. Ancak kediniz ağlıyorsa bunun bir nedeni vardır ve tıbbi bir sorun olabilir.

Kediniz ağlıyorsa şunları kontrol edin.

1. Elinizi vücudunun üstünde gezdirin. (yara, lezyon ya da topakları kontrol edin.)

2. Ağzını, burnunu ve gözlerini akıntı için kontrol edin.

3. Normal nefes aldığından emin olun.

4. Kum kabını inceleyin, olağandışı bir şey olup olmadığına bakın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar