MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Toy Poodle Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

2.12.2021 10:44:22

Adeta kürkleri ile minik kuzulara benzeyen Toy Poodle cinsi köpekler, inanılmaz bir zekaya ve kaliteli tüylere sahiptir. Ayrıca, ilk görünüş olarak kıvırcık tüyleri sayesinde peluş bir görüntüye sahiptir. Toy Poodle cinsi köpekler, Poodle ailesinin en küçük üyeleridir. Oyuncak boylarında olan ve kıvırcık tüy yapısı sayesinde oldukça popüler sosyal bir cins olarak karşımıza çıkmaktadır. Minyatür ve stardart türleri kadar uzun bir buruna sahip olmasalar bile diğer mini ıkrlar arasında uzun burunları direkt olarak fark edilmektedir. Ayrıca, uzun burunlarının görüntüsünü engellemek için bazı Toy Poodle cinsi köpek sahipleri burunlarının sol ve sağ yanındaki tüylerini tıraş etmiyorlar. Tür olarak uzun bacak yapısına sahip olduğundan dolayı mini ırk türünde de boyutlarına bakılacak olursa uzun bacakları sayesinde atletik görünüme sahiptir.

Toy Poodle Karakteri ve Davranış Yapısı

Oldukça zeki bir ırk olan Toy Poodle cinsi köpekler, yeni insanlara karşı dengeli bir tutuma sahiptir. Karşı taraftan olumsuz bir davranış görmediği sürece örnek verecek olursak; oyuncağını alma, yemeğine müdahale, ona bakan kişiye karşı sert tavır vs... Yabancılarla tanışma eğilimi yüksek olacaktır. Oldukça meraklı olan Toy Poodle cinsi köpekler, diğer evcil hayvanlara ve köpeklere agresif tavır sergilemezler. Bazen havlamaları ile karşılaşılan Toy Poodle cinsi köpeklere temel eğitim verilmediğinde şımarmaya müsait, kendi bildiğini okumayı seven, özgür yapılı bir köpek ırkı olması ile bilinir. Toy Poodle cinsi köpeklerin eğitimi oldukça kolaydır. Bu sebeple, evinize adım atması ile eğitimlere başlanması gerekmektedir. Atletik ve zeki bir ırk olan Toy Poodle cinsi köpekler, mini ırk köpeklerin aksine hareket ederler. Peki nasıl? Örneğin sürekli olarak oyun oynama isteğine sahiptir. Bu sebepten dolayı mutlaka onlara gün boyunca belirli zamanları ayırıp bu enerjilerini atmalarını sağlamalısınız. Bu şekilde daha sakin bir yapıda kalacaklardır. 

Toy Poodle Cinsi Köpeklerin Genel Özellikleri

Şimdi de sizlere Poodle ve Toy Poodle ırkları ile ilgili bilgiler vermeye çalığacağız. Toy Poodle cinsi köpekleri çok daha yakından tanıyabileceğiniz madde madde listemiz hazır!

 • Anavatanları Fransa ülkesi olduğu bilinmektedir.
 • Toy, standart ve minyatür olarak üçe ayrılan Poodle ırkının standart boyları 45 ile 55 santimetre olarak bilinir. Erkekler 40 kilogram civarında iken dişiler ise 30 kilogram ağırlığa yetişebilir. Toy Poodle'ların ise boyutları 25 santimetre yüksekliğe ulaşırken ağırlıkları ise 4 kilogramı bulabilmektedir.
 • Tüyleri sert ve sıktır. Tüy rengi genelde kahverengi, sarı tonlarındadır.
 • Gözleri koyu renk ve yuvarlak şeklindedir.
 • Oldukça hareketli ve atak cinstirler.
 • Egzersiz ihtiyaçları oldukça yüksektir.
 • Fazlaca havlarlar, gürültücü özellikleri ile bilinirler.
 • Oyun oynamaktan büyük keyif alırlar, neşeli bir yapıları vardır.
 • Toy Poodle cinsi köpekler oldukça zekidir.
 • Sahiplerini adeta bir aile gibi görürler. Toy Poodle cinsi köpekler ailelerine sıkıca bağlıdır.
 • Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar.
 • Yavru iken sosyalleştirilmeleri önem taşır. Canlılara ve insanlara agresif davranışlarına rastlayabilirsiniz.
 • Kulak ve gözleri hassastır.
 • Dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında yer alırlar.
 • Bakıma bağlı olmakla beraber ortalama yaşam süreleri 15 yıldır.

Toy Poodle Cinsi Köpeklerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu köpekleri sahiplendiğiniz zaman bakacağınız bir bahçeniz yok ise kesinlikle tuvalet eğitimi vermiş olmanız gerekmektedir. Toy Poodle cinsi köpekler, mamasını yedikten sonra yaklaşık olarak sindirimi yarım saat sonra tamamlanır ve tuvalet vakti gelir. Mekan ve zaman arasında tutarlı bir bağ kurmanız gerekir.

Toy Poodle cinsi köpeğinizi evde yalnız bıraktığınızda ona ve hiçbir eşyanıza zarar gelmesini istemiyosanız onlara güvenli bir alan oluşturmalısınız. Bu alan içerisinde onun canının sıkılmaması önemlidir. Tuvalet ihtiyacını karşılayabilmesi için güvenli alan ile tuvaleti yakın konumlara koyun.

Sizlere bu yazımızda Toy Poodle cinsi hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Oldukça zeki olan bu ırkı sahiplenip bir ömür boyu mutlu olabilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar