MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Saint Bernard Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

1.12.2021 17:47:37

Devasa cüssesi ile hemen fark edilen bu ırkın kökeni bayağı eski tarihlere dayanmaktadır. MS 980 tarihlerinde Menthon Bernard isimli bir kişi tarafından üretilmiştir. İsviçre Alplerinde hacılar ve gezginler için bir barınak kuran Menthon Bernard‘ın barınağı sarp geçişlerin olduğu bir bölgede bulunuyordur. Bu hayvanlar zamanla kurtarma operasyonlarında kullanıldılar. Soğuğa karşı dayanıklı ve mükemmel koruma içgüdüsüne sahip bu köpek ırkı, kazazedeleri kurtarmak ile kalmıyor, onların yanına yatıp vücut ısıları ile de ısıtıyorlardır.

Koku alma konusundaki başarılı davranışları nedeniyle çığ altında kalan canlıları bulma yeteneğine sahiptirler. Bu hayvanları kurtarma operasyonlarındaki başarıları ünlerini dünya geneline yayılmasına neden olmuştur.

Saint Bernard Özellikleri

İsviçre kökenli olan bu köpek ırkı, Danua ve Pirene dağ köpeği karışımıdır. Ağırlıkları 50-80 kg arasında değişmektedir. Erkeklerin boyları 80 cm, dişilerinki ise 70 cm   civarıdır. Ortalama yaşam süreleri 8-11 senedir. Son derece hassas bir koku alma yeteneğine sahiptir. Sevimli bir yüz ifadesi cüssesinden rahatsız olanları hemen kendine çekebilir.

Soğuğa karşı dayanıklıdır, buzda ve derin kar yığınlarında rahat hareket etmesini sağlayan güçlü bacaklara sahiptirler. Kısa ve uzun tüylü cinsleri vardır. Ten rengi, kızıl ve kaplan rengi şeklinde tüy renkleri vardır. Yüzünde ve kulaklarında siyah lekeler bulunabilir.

Saint Bernard Karakteri

Büyük bir ırk olduğundan dolayı yavruluğundan itibaren sosyalleştirilmelidir. Tüm iri ırklar için sosyalleşme önemlidir ve gözden kaçırılmamalıdır. Eğitimine küçük yaşlardan itibaren başlanmalıdır. Sevecen bir yaklaşım ile sabırlı bir süreç takip edilmelidir.

İri cüssesi nedeniyle hızlı hareket etmeyi sevmezler. Nazik ve arkadaş olmaya hevesli hayvanlardır. Sevecen ve cana yakınlardır. İri cüssesi nedeniyle bekçi köpeği olma özelliği taşır.

Sıcak iklimleri pek sevmezler, bu tür yerlerde bakılan Saint Bernard’lar belli aralıklar ile serinlemeye ihtiyaç duyarlar. Yaz aylarında serinleyebileceği, yalıtımlı sığınaklara ihtiyaç duyarlar. Ev ortamında fazla hareketli değildirler. Yeterli derecede egzersizleri yaptırılabilirse apartman dairelerinde bile yaşayabilirler. İri cüssesi düşünüldüğünde onlar için en iyisi bahçeli bir evdir. Sahiplerini en fazla rahatsız eden özellikleri sık sık akan salyalarıdır.

Nazik ve cana yakın canlılar olduğundan çocuklar ile iyi anlaşırlar, iri cüssesi düşünülerek küçük çocuklar ile yalnız bırakılması önerilmez. Sevgi göstergesi olarak yaptığı bir davranış çocuklara zarar verebilir. Diğer köpekler ve canlılar ile arası genelde iyidir. Yabancılara karşı bekçi özelliği taşıdığından mesafelidir.

Sakin, gürültüyü sevmeyen hayvanlardır, nadir havlarlar.

Saint Bernard Bakımı

Egzersiz yaptırmak ve yürüyüşe çıkartmak Saint Bernard’lar için önemlidir. Yavru köpeklerde kemik gelişimi tamamlana kadar aşırı uzun yürüyüşlerden çekinilmelidir. Yavru gelişimi 2 yaşına kadar devam etmektedir, bu sıralarda daha kısa mesafeli yürüyüşler ve küçük oyunlar ile egzersiz ihtiyacı giderilebilir.

  • Yalnız kalmayı sevmezler, ailenin yanında tembellik yapmayı severler Beslenme düzeni ve aralıkları fazla değiştirilmemelidir. Diğer köpeklere göre çok daha fazla ilgiye muhtaçtırlar.
  • Tüy bakımı önemlidir, fırça yardımı ile belirli aralıklar ile taranmalıdır. Dökülen tüyler ev için sizlere biraz iş çıkarabilir. Bazı zamanlar kuru şampuan ile tüy temizliği yapılmalıdır. Yıkanma yılda iki kez yapılabilir. Islak tüyler bir havlu yardımı ve saç kurutma makinası ile kurutulmalıdır.
  • Salya ve tüy sorunları nedeniyle mobilya dolu bir ev yerine, bahçede bakılması tercih edilir. Beslenmesi kontrollü yapılmalıdır.
  • Göz bakımı için çaya batırılmış temiz bir bez kullanabilirsiniz. Çapaklanma ve toz nedeniyle her gün gözler incelenmeli ve temiz tutulmalıdır.
  • Kulak bakımının haftada bir gün yapın, ıslak pamuklu çubukla temizlik yapıldıktan sonra, kulak içi bitkisel bir yağ ile yağlanmalıdır.
  • Tırnak bakımı için ayak aralarındaki tüyler kesilebilir, kışın veya az egzersiz yapılan zamanlarda tırnak kesimi gerekebilir.
  • Aşı programı için veterineriniz ile program yapmayı unutmayınız.

Saint Bernard Sağlığı ile Alakalı Bilgiler

Büyük bir ırk olduğundan dolayı ömürleri biraz daha kısadır. Bazı hastalıklara yatkınlıkları vardır, bunlar: wobbler sendromu, mide dönmesi, osteosarcom, kalp rahatsızlıkları, deri problemleri, ektropion, entropion, distichiasis, kalça displazisi olarak sıralanabilir. Periyotlar halinde veteriner kontrolü yapılmalı ve beslenmesine dikkat edilmelidir.

Saint Bernard'ı dost olarak yanınızda olmasını istiyorsanız, kesinlikle fiziki şartlarınızı gözden geçirmelisiniz. Evinizdeki eşyalara aşırı değer veren bir kişi iseniz, bu hayvanın ev içerisindeki davranışlarını iyice öğrenmeden sahiplenme için bir karar vermemeniz önerilmektedir.

Daha önce iri bir ırk köpek beslediyseniz, bahçenizde var ise, cana yakın, iri bu arkadaşla, bol bol vakit geçirebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Saint Bernard hakkında bilgiler vermek istedik. Tüm detayları ile incelediğimiz bu ırk oldukça zekidir. Bizi takip etmeyi unutmayın...

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar