MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Airedale Terrier Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

1.12.2021 14:26:31

Airedale Terrier cinsi köpekler oldukça inatçı, özgür, akıllı ve cesurdur. Aynı zamanda tamamen oyun müptelası olan bu ırk, aile yaşantısı konusunda mükemmel şekilde uyumludur. Apartman hayatı onlar için uygun olmasa da yeterince egzersiz ypaıldığı takdirde onlara bakan kişilerle mutlu ve uzun bir hayat sürecektir. Yabancılara ve diğer köpek dostlarımıza karşı sevecen yaklaşmamaktadır. Bu sebeple, eğitim sürecine oldukça erken başlanılması bu cinsteki dostlarımız içinönemlidir. Ayrıca, havlama sorunu çeken kişiler, onların sosyalleşmeleri için elinden geleni yapmalı ve bu şekilde sorunu çözmelidir. Bölgelerine karşı aşırı derecede koruma içgüdüsü beslemektedir. Airedale Terrier cinsi köpeklerin genlerinde bekçilik de vardır. "Terrierlerin Kralı" olarak adlandırılan bu köpekler, son derece sevimlidir. Öylesine sempatik hayvanlardır ki inatçılığını görmezden gelebilirsiniz. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ile avcılık yeteneklerini son derece iyi kullanır. Tek başlarına zaman geçirmekten hoşlanmayan Airedale Terrier cinsi köpekler, kendi çaplarında onları yalnız bırakan kişilerin eşyalarına zarar verdiği bilinmektedir. Özellikle çiğnemek onların en sevdiği eylemdir. Sportif ve çevik olan Airedale Terrier cinsi köpeklerin görev bilinci de son derece yüksektir. Bu sebeple, hem iş köpeği hem de spor köpeği olarak bilinir.

Airedale Terrier Kaç Kilo Olmalıdır?

Airedale Terrier cinsi köpekler son derece çevik ve enerjik yapıya sahiptir. Bu ırkın ağırlıkları cinsiyete göre değişiklik gösterir. Yine de ortalama bir sayı vereceksek erkekler ortalama 25 kilonun üzerine çıkabilir. Yeterince egzersiz yapmadıklarında ise kalori dengeleri bozulup kilo artışı mümkün olabilir.

Airedale Terrier Cinsi Köpek Hangi Ülkeye Aittir?

Asıl olarak bu ırkların menşei İngiltere ülkesidir. Yaklaşık olarak 150 yıl önce Yorkshire West Riding'deki bir vadide çiftçilerin elinden gelmiştir. Şimdilerde ise soyu tükenen kahverengi ve siyah terrierlerin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıktığı bilinmektedir. Airedale Terrier cinsi köpekler son derece iyi yüzebilmesi ve koku duyusunun gelişimi ile harika bir yoldaş haline gelmiştir.

Airedale Terrier Kaç Yavru Doğurmaktadır?

Oldukça sadık ve akıllı olan bu köpeklerin dişileri ortalama 8 yavru dünyaya getirir. Her doğumda ise 7 ile 10 arasında yavruya sahip olan Airedale Terrier cinsi köpeklerin gebeliği ise 2 ay civarında sürer. Yavrular ise dünyaya geldiği zamanlarda dış dünyayı göremez anne desteğine ihtiyaç duymaktadırlar.

Airedale Terrier Cinsi Köpekler Çok Tüy Döker mi?

Bu köpekler çok tüy döken bir cins değildir. Yine de yılın belirli zamanlarında tüy dökme sorunu konusunda artış meydana gelebilmektedir. Her hafta 1-2 kez taranmaları gerekir. Ayrıca, yılda iki kez tüylerinin temizlenmesi önem arz eder. Parmak arasındaki tüylerin temizlenmesi de çok önemlidir. Özellikle de apartman dairesinde yaşıyorlarsa tırnak bakımlarına çok dikkat etmelisiniz. Düzenli şekilde kesilen tırnaklarla beraber daha mutlu olurlar.

Airedale Terrier Cinsi Köpekler Günde Kaç Saat Uyur?

Bu köpek ırkı özellikle de yavruluk döneminde günde yaklaşık 18 saat uyuması ile bilinir. Yetişkinliğe adım attıktan hemen sonra ise standar uyku düzenine geçiş yapar. Yüksek enerjisi sayesinde başlarımızı döndüren Airedale Terrier cinsi köpeklerde egzersiz oldukça önemlidir. Egzersiz sonrası uyku kalitesinde de genel sağlığında da iyileşmeler gözetlenecektir.

Peki, Airedale Terrier Cinsi Köpeklerin Eğitimi Nasıl Olur?

İşte en çok sorulan sorulardan bir tanesi ile karşınızdayız. Erken yaşta sosyalleştirilmesi gereken Airedale Terrier cinsi köpeklerin bu süreç boyunca özgüvenleri artar ve mutlu olurlar. Ayrıca, eğitime genelde pozitif yanıt vermektedirler. Onların eğitiminde en önem arz eden konu saygılarını kazanabilmektir. Bu sebeple eğitim süresi boyunca onlara lütfen sert davranmayın. Oldukça zeki olan bu köpekler kendi kararlarını kendi vermek isterler. 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar