MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Beagle Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

1.12.2021 12:57:56

Beagle cinsi köpek dostlarımız en popüler ırklardan biri olmakla birlikte, sevecenliği, neşesi ve enerjik oluşları ile her zaman ön plandadırlar. Ayrıca, oyun oynamaya hevesli olan bu ırk, pozitif enerjisi ile evlerinizde samimi bir ortam yaratacak. Beagle cinsi köpek ırkının özellikleri ve bakımı hakkında bilgi edinebileceğiniz bu yazımızı okuyarak, onlarla daha iyi bir iletişim kurabilirsiniz. Bu içeriğimiz sayesinde Beagle cinsi köpekleri daha iyi tanıyacak ve onlara sahip olduğunuz için kendinizi çok şanslı hisseceksiniz. İşte tüm detaylarıyla Beagle cinsi köpek ve bakımı hakkında bilgiler...

Beagle Irkı Tarihçesi Hakkında Bilgi

Beagle cinsi köpeklerin anavatanları tam olarak bilinmese de temellerinin Antik Yunanistan'a dayandığı düşünülüyor. Ayrıca, izlerini av köpeklerinin sıklıkla kullanılmış olduğu 16. yüzyıl İngiltere'sinde de görmek pek mümkün. Minik av köpeği olarak bilinen Beagle cinsi köpek ırkı, gelişmiş koku duyusuna sahiptir. 19. yüzyıl itibari ile Kuzey Amerika'da bilinen en popüler köpek cinsi haline gelmiştir. Sevimli, enerjik ve zeki bir cins olan Beagle, halen av köpeği olarak kullanılsa da harika bir aile köpeği ve dost olarak görülmektedir.

Beagle isminin ise Fransızca "beegueule" kelimesinden geldiği düşünülür. Kelime anlamı olarak ise mızmız, geveze ve gürültücü anlamını taşır. Gürültücü ve geveze oluşları olumsuz olarak algılanmamalı. Beagle cinsi köpeklerin kendine has ulama ve havlama şekilleri vardır. Tepkilerini genelde havlayarak belli ederler. Bazen ise bir şeyi çok istedikleri için havlarlar. Bu tür durumları özellikle bir apartman dairesinde yaşıyorsanız en aza indirgeyebilmek adına köpek eğitim ürünleri satın almanız gerekebilir ve Beagle cinsi köpekleri henüz yavruyken eğitime alıştırabilirsiniz.

Beagle Köpek Cinsinin Genel Özellikleri

Şimdi de Beagle cinsi köpek dostlarımızın genel özelliklerini madde madde sıralayarak onları daha yakından tanımanızı sağlayacağız, haydi başlayalım!

  • Küçük ırk olarak bilinirler.
  • Erkeklerin omuz yüksekliği ortalama olarak 36 ile 43 santimetre arasındadır. Bu boyut dişilerde ise 33 ile 40 santimetre aralığında olabilir.
  • Mini köpek ırkı özelliklerini birebir taşıyan Beagle cinsi köpeklerin ortalama kilosu ise 9 ile 11 kilogram aralığındadır.
  • Bakım ve beslenme şekillerine göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 11 ile 15 yıl aralığında ömürleri vardır.
  • Kare ağızlı yuvarlak uzun kulakları vardır.
  • Çocuklarla arası oldukça iyidir.
  • Diğer evcil hayvanlarla iyi geçinmektedir.
  • Egzersiz ihtiyacı oldukça yüksek olan Beagle cinsi köpeklerin tüy dökme sorunu orta derecededir.
  • Koruma özelliği orta derecede olmasına rağmen iyi bir bekçi köpeği olamazlar.
  • Yabancılara karşı davranışları agresif değildir.

Beagle Cinsi Köpeklerin Eğitimi

Hiperaktif, zeki ve yaşam dolu olan bu köpekler oldukça özgür ruhludur. Eğitim konusunda inatçı olabilmektedir. Sahibini mutlu etmek isteyen bu ırk, yaramazlığı ile ünlüdür. Eğer ilk köpeğiniz bir Beagle cinsi köpek ise biraz zorlanabilirsiniz. İtaat eğitimlerinde başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Dur, bekle, tuvalet eğitimi gibi eğitimlerde inatçı ve sabırlı olmalısınız. Eğer onları şımartırsanız kontrol edilemezler ve bağımsız bir yapıya girişirler.

Sizlere bu yazımızda Beagle cinsi köpeklerin genel özellikleri, tarihçesi ve eğitimi ile alakalı bilgiler sunmaya çalıştık. Oldukça sevimli olan bu köpek ırkı, muhteşem varlıklardır. Özellikle zekalarından dolayı birçok hayvanseverin sevgilisi haline gelmiştir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar