MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Pomsky Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

1.12.2021 10:30:59

Apartman dairelerinde yaşayan kişilerin sıkça tercih ettiği Pomsky cinsi köpek ırkı, ilgi odağı olmaya bayılan bir köpek. Mükemmel görünüşleri ile genelde istedikleri ilgiyi almakta başarılıdırlar. Ortaya çıkışları, Sibirya Husky köpek cinsi ile Pomerian cinsi köpeklerin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Pomsky cinsi köpekler, hayvansever kişiler arasında oldukça popülerdir.

Pomsky köpek cinsi, apartmanda yaşamaya en uygun köpeklerden birisidir. İlk kez hayvan sahiplenecek kişiler için pek uygun olmayan bu köpek ırkının, hassasiyet düzeyleri oldukça yüksektir. Yalnız yaşamaktan ve yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayan bu köpekler, soğuk havaya karşı tolerans seviyesi yüksek hayvanlardır. Sıcak havalara tolerans seviyesi ise normal düzeydedir. Aile köpeği olmaktan çok keyif alan Pomsky cinsi köpekler, çocuklarla her zaman iyi anlaşamayabilir. Tüyleri sık sık dökülen bu ırkın tüy ve deri bakımı aksatılmamalıdır. Kıvrak zekaları sayesinde çabuk öğrenme kapasitesine sahip olan bu ırk, birçok köpeğe göre daha fazla havlama eğilimi gösterir. Enerjileri oldukça yüksektir. Bu sebeple, onların enerjilerini iyi bir şekilde atabilecekleri kadar vakit ayırmanız önem arz eder. Pomsky cinsi köpekler melez, yani karışık ırktır. Küçük ağırlıkları ve boyları olabilir. Yaşam süreleri ise ortalama olarak 12 ile 15 yıl arasında değişir.

Pomsky Cinsi Köpeklerin Genel Özellikleri Nelerdir?

Şimdi de madde madde sıralayacağımız bu liste sayesinde Pomsky cinsi köpekleri daha yakından tanıyabileceksiniz.

 • Mini köpek ırklarındandır.
 • Tüyleri her renkte olabilmektedir.
 • Melez olan bu cinsler Sibirya kurdu ve Pomerian köpek cinsinin kırmasıdır.
 • Oldukça yeni bir ırk olan Pomsky cinsi köpeklerin boyutları henüz bir kalıba oturtulmamıştır.
 • Sık ve orta uzunlukta olan tüyleri sıkça dökülür. Ancak, kalın ve sıkı olması onları soğuk hava durumundan oldukça korumaktadır. Sıcağı pek sevmeyen Pomsky cinsi köpekler, yaz sıcağının hissedilir derecesi yüksek olan illerimizde beslenmesi uygun görülmez.
 • Tek bir kişiye bağlı olan Pomsky cinsi köpekler, genelde birlikte yaşadığı insanlara sıkıca bağlanır.
 • Oldukça yoğun ilgi bekleyen bu ırk, yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz. Beklediği ilgiyi göremeyen Pomsky cinsi köpekler hırçınlaşıp havlayabilir.
 • Geveze ve gürültücü varlıklardır.
 • Çabuk öğrenen ve zeki canlılardır.
 • Hareketli olan bu ırkın enerjisi oldukça yüksektir.
 • Pomsky cinsi köpeklerde kalp rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, görme bozuklukları gibi durumlar sıkça görülebilir.
 • Bakıma bağlı değişmekle beraber ortalama yaşam süresi 12 ile 15 yıl arasındadır.

Pomsky Cinsi Köpeklerin Bakımı Nasıl Yapılır?

İnsanlardan oldukça yoğun ilgi bekleyen bu cins, evde yalnız bırakılması mümkün olmayan bir ırktır. Minicik boyutlarda olması sebebi ile egzersiz ihtiyacı, büyük ırk köpeklere göre daha azdır. Günde en az bir defa yürüyüşe çıkarılması gereken Pomsky cinsi köpekler, yürüyüşle yetinmeyip sıkça oyun oynamak isterler. Bu sebeple, Pomsky cinsi köpek sahiplenmek istiyorsanız köpek oyuncakları satın almanız gerekir.

Onlara bakan kişiler ile sıkça zaman geçirmek isteyen bu köpek dostlarımız, gürültücülükleri dışında apartman dairelerinde yaşamaya oldukça uygundurlar. Yaşadıkları ortamı direkt benimsedikleri için uyumlu varlıklardır. Ayrıca, onlara bakan kişileri zorluk çıkarmayan Pomsky cinsi köpekler, evde ilgi odağı olan evcil hayvan ya da çocuk olmasından pek de hoşlanmazlar. Ayrıca, ilginini her an üstlerinde olmasını isterler. Pomsky cinsi köpekler, odağı kendilerine çevirebilmek için hırçınlık gösterebilir.

Bu köpek cinsinin tüyleri yumuşak ve sıktır. Bu sebeple, tüy bakımları kesinlikle aksatılmamalıdır. Onları en az haftada iki kez fırçalamanız gerekebilir. Pomsky cinsi köpekler fazlaca tüy döktükleri için yaşam alanları sürekli temizlenmelidir.

Pomsky cinsi köpekler sağlık sorunlarına yatkı nvarlıklardır. Özellikle de eklem hastalıkları, görme bozuklukları ve epilepsi gibi olumsuz hasatlıklar görülebilir. Ancak, bu ırkın deri hastalıkları ve diş sağlığı konusunda korunmaları gerekmektedir. Özellikle de Pomsky cinsi köpeklerin bakımları zor olduğu için ilk kez hayvan sahiplenecek kişilere önerilmemektedir.

Sizlere bu yazımızda Pomsky cinsi köpek ırkı hakkında bilgi vermek istedik. Bizi takip etmeyi unutmayın...

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar