MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Cavalier King Charles Spaniel Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

2.12.2021 12:21:37

Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpekler oldukça eski bir ırk olarak biliniyor. Bu cinsi atalarının başka bir bölgede yaşayan Japon ve Pekin köpekleri olduğu düşünülmektedir. Adeta minik bir oyuncağı anımsatan bu mükemmel tür Avrupa'da kraliyet ailesinin köpeği olarak popüler olmuştur. İsmini de buradan alan Cavalier King Charles Spaniel, insanoğluna karşı daima şefkatli, sıcak kanlı ve sevecen olarak yaklaşmaktadır. Bu ırk, dünyanın en popüler köpek cinslerinden biri haline gelmiştir. Hem müstakil hem de apartman dairelerinde kolayca yaşayabilen Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpek, adapte olma hususunda çok hızlıdır. Sürekli olarak ilgi ve sevgi ile büyümek isteyen bu minik dostumuz çevremizde adeta neşe kaynağı olarak dolaşmaktadır. Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpekler kibarlığından asla ödün vermez. Çocuklara ve diğer evcil hayvanlara karşı iyi davranırlar. İlk olarak 1945 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından cins olarak kabul görmüştür.

Cavalier King Charles Spaniel Cinsi Köpek Karakteri

Oldukça tatlı bir doğaya sahip olan Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpek dostlarımız oldukça nazik köpeklerdir. Sadece İngiltere'nin değil tüm dünyanın en sevilen köpek ırkı olmayı başarmıştır. Bu dostumuz oldukça hareketli ve oyuncudur. Onlara bakan kişilere ve çevredeki insanlara karşı her zaman sevgi dolu, güleç ve şefkatli yapıdadır. Ayrıca, ailesine karşı oldukça sadık olan bu tür, saldırgan karaktere ve hareketlere sahip olmaması ile bilinir. Oldukça zeki olması ile bilinen Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpeklerin eğitimi de kolaydır. Kucakta olmaktan ya da evin bir köşesinde kanepeye uzanmaktan ve orada saatler geçirmekten son derece keyif alırlar.

Cavalier King Charles Spaniel Görünümü Nasıldır?

Akrabalarına göre daha büyük bir görünüme sahip olan bu ırkın tatlı görünümlerinin en büyük göstergesi, yumuşak, büyük ve güzel gözleridir. Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpeklerin kafası, vücutlarına göre harika bir orana sahiptir. Kulakları ise kafasının üzerinde pek fazla tüyle uzanmaktadır. Bu ırk, düz sırtı ve iyi şekillendirilmiş arka kısmı ile tam bir kompakt gövdeye sahiptir. Ayakları da tüylü ve kaslıdır. Kuyrukları çok yüksek olmasa da vücutlarına göre iyi bir orana sahip olması ile bilinir. Türün en sık görülen renkleri ise beyaz - kestane, siyah ve yakuttur. Ortalama ağırlıkları 6 kilogram olsa da 9 kilograma kadar çıkabilir.

Cavalier King Charles Spaniel Cinsi Köpeklerin Bakımı

Bu ırkın her zaman yaşamsal faliyetleri en üst düzeyde tutulmalı. Düzenli bir bakıma ihtiyaç duyan Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpeklerin, diğer köpek ırklarında olduğu gibi cilt bakımına özen gösterilmesi gerekir. Cildinin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için haftada birkaç kez taranması önerilir. Bunun dışında yılda birkaç kez ılık banyo ile ölü tüylerden kolayca kurtulabilirsiniz. Dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında yer alırlar.

Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpeklerin egzersiz ihtiyaçları da vardır. Onlara iyi bir zaman ayırmalısınız. Egzersizden hemen sonra nemli bir bez ile kulakları ve vücudu temizlenmelidir. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu köpekler oldukça sahibine sadıktır. Bunun dışında ayak sağlığının korunması için uzmanlardan da yardım alarak aylık tırnak kesimi sağlanması gerekir. Tüy bakımı, deri temizliği ve tırnak bakımları için pet kuaförlerden yardım alabilirsiniz. Bunun dışında onların ortamının her zaman tertemiz tutulmasına özen göstermelisiniz. Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpekler bahçede bakılacak ise zehirli otlara karşı önlem almalısınız.

Sizlere bu yazımızda Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpeklerin görünümü, bakımı ve özellikleri hakkında bilgiler vermek istedik. Aşırı zeki olan bu ırk sevecenliği ile ön plana çıkmaktadır. Bizi takip etmeyi unutmayın...

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar