MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Pekinez Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

2.12.2021 13:54:53

Pekingese ya da Pekinez olarak bilinen mini ırk köpek dostlarımızdan birisidir. Sevimliliği ve uzun tüyleri ile dikkat çeken Pekinez cinsi köpek dostlarımızın bakımları pek kolay olmasa da oldukça ideal ev hayvanlarıdır. Tanımadığı kişilere temkinli davranan Pekinez cinsi köpekler, onlara bakan kişilere son derece bağlı yapıları ile tanınmaktadır. Ev içerisinde huzurlu ve sakin olması ile birlikte egzersiz ihtiyaçları diğer evcil köpek cinslerine göre çok daha az olan bu sevimli köpek dostlarımız, isminden de anlaşılacağı üzere Çin kökenlidir. Ayrıca, Pekinez cinsi köpekler oldukça eski bir köpek cinsidir. Pekinez'ler ilk olarak orataya çıktığı zaman Çin'de bulunan yerel inanışa göre kutsal varlık olarak sayılmaktalardı. Eski zamanlarda kötü ruhları kovduğu düşünülen bu ırk, 19. yüzyılın başlarında İngiltere de dahil olmak üzere tüm Avrupa'da tanınmaya başlanmıştır. Sonrasında ise Amerika Birleşik Devletleri ve ardından tüm dünyaya yayılan Pekinez cinsi köpekler Türkiye'de de oldukça popüler ırklardan bir tanesidir.

Pekinez Cinsi Köpeklerin Genel Özellikleri Nelerdir?

Şimdi de bu ırk hakkında madde madde sıralayacağımız bilgilere geldik. Onları yakından tanıyabilmek için Pekinez cinsi köpeklerin genel özelliklerine hep beraber bakalım...

 • Kökenleri Çin'dir.
 • Pekinez cinsi köpekler eski Çin'de kutsal varlık olarak sayılıyorlardı.
 • Mini ırk köpeklerdendir. Ayrıca, yetişkin Pekinez cinsi köpeklerin ağırlıkları ortalama olarak 3 ile 6.5 kilogram aralığında değişmektedir. Mini ırk olmalarına rağmen bu cinsin ağırlıkları fazladır. Boyları ise 15 ile 20 santimetre aralığında değişir.
 • Uzun tüyleri olduğundan bakımları da zordur.
 • Kürkleri genelde kahverengi ya da krem rengi ağırlığındadır. Ancak, farklı renklerde Pekinez cinsi köpekler de bulunabilir.
 • Kendine güvenen çok cesur köpeklerdir.
 • İnsanlar ile iletişimleri çok iyi olsa da ev halkının dışındaki insanlara mesafeli davranmaları ile bilinir.
 • Diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşamayan Pekinez cinsi köpekler, kendi cinslerini tanımaktadır. Ayrıca onlarla zaman geçirmeyi çok severler.
 • Neşeli ve oyuncu köpek dostlarımızdandır.
 • Gürültücü canlılardır. Özellikle de tehlike hissettiğinde yoğun şekilde havlayarak sahiplerini uyarmaya çalışır.
 • Mini ırk olmalarının avantajı sayesinde oyun zamanları dışında dinlenmeyi sevmelerinin getirdiği bir sonuç olarak egzersiz ihtiyaçları az olan Pekinez cinsi köpekler oldukça hassas ve duygulu varlıklardır. Onlara bakan kişilerden yoğunlukla sevgi bekler ve istediklerini alamadıklarında küsme davranışını ortaya koyarlar.
 • Dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında yer alırlar.
 • Yalnız kalmayı sevmezler. Ayrıca, onlara bakan kişiler ile zaman geçirmek onlar için bir hobidir.
 • Oldukça zeki olmalarına rağmen Pekinez cinsi köpeklerin eğitimleri zordur.
 • Bakıma ve yaşam koşullarına göre değişmekle beraber ortalama olarak 12 ile 15 yıl arasında ömürleri vardır.

Pekinez Cinsi Köpeklerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Pekinez cinsi köpekler, diğer köpek cinsleri gibi mini boyutlarına rağmen oldukça cesur davranan ve kendinden çok daha büyük olan köpekler ile mücadeleye girişebilen canlılardır. Bu sebeple, Pekinez cinsi köpek dostlarımızın gezdirilmesi sırasında köpek tasması olmadan dışarı çıkarılmaları önerilmez. Aksi halde minik dostunuz başınızı belaya sokabilir. Onlara bakan kişilerin yanından ayrılmayan bu cins, yabancılara karşı son derece temkinlidir. Hatta halk tabiri ile damarlarına basıldığında saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Oldukça duygusal yapısı olan Pekinez cinsi köpekler, sahipleri ile güçlü bağlar kurarlar. Onlara bakan kişilerin Pekinez'lere kızması ya da ilgisiz davranması sonucu sahiplerine küsmesiyle bilinirler. İnatçı bir karaktere sahip oldukları için gönüllerini almanız uzun sürebilir.

Onlara bakan kişilerden yoğun bir şekilde ilgi ve alaka bekleyen Pekinez cinsi köpekler, başka evcil hayvanın aynı ortamda bulunmasından rahatsız olabilir. Kendi cinsi ile iyi geçinen bu ırk, oyuncu canlılardır. Ev içerisinde sakin davranıp dinlenmeyi çok severler. Egzersiz ihtiyaçlarını atabilmeleri için günde en az bir kez dışarı çıkarılmaları gerekiyor. Minik bir ırk olmaları sebebi ile günlük yürüyüş ve oyunlar onların enerjisini atmasına yetecektir. İnatçı, dik başlı ve duygular karakter yapıları sebebi ile eğitimleri zordur. Onlara sevgi ile yaklaşıldığı zaman ve köpek ödülleri ile eğitimler yapmaya başladığınızda isteklerini yerine getirebilirsiniz.

Pekinez cinsi köpeklerin uzun tüyleri bakımlarını biraz zorlaştırabilir. Bu ırk köpeklerin bakımı büyük cins köpeklere göre daha kolaydır. Düzenli olarak tüylerinin fırçalanması gerekir. Ayrıca zaman zaman tıraş edilmesi sağlanmalıdır. Haftada bir kez kıvrumlu yüzünün de temizlenmesi önem arz eder. İyi bakılması ve kendi ırkına özel mamalar ile beslenmesi ömrünü uzatacaktır. Ayrıca, Pekinez cinsi köpeklerin kilo almaya meyilli vücut yapıları vardır. Onları düşük kalorili mamalar ile beslemeniz önerilmektedir.

Son derece sevecen ama inatçı olan Pekinez cinsi köpekler hakkında bilgi vermek istedik. Onların bakımı ve genel özellikleri hakkında oluşturduğumuz içeriğimizi umarız beğenmişsinizdir. Bizi takip etmeyi unutmayın...

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar