MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Shih Tzu Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

2.12.2021 15:54:31

Shih Tzu köpek cinsi birçok hayvansever kişi tarafından oldukça ilgi gören mini köpek ırkları arasında bulunan süs köpeği olarak bilinir. Boyutları çok küçük olan Shih Tzu cinsi köpek dostlarımız, boylarına göre oldukça dayanıklıdır. Birçok insanın ilk gördüğü anda bir daha dönüp baktığı olan bu ırk, görünümleri ile yıllar boyunca ilgi görmüştür. Shih Tzu cinsi köpekler dünyada ve ülkemizde oldukça popüler süs köpekleri arasında yer alır.

Shih Tzu Karakter Özellikleri Nasıldır?

Shih Tzu cinsi köpek ırkının karakter özelikleri arasında en dikkat çekici olanı cesurluklarıdır. Bu minik dostlarımız boyutlarına oranla diğer mini ırk köpekler gibi cesur davranışlar sergilerler. Çocuklarla çok iyi anlaşabilen Shih Tzu cinsi köpekler, çocuklu ailelerin gözdesi haline gelmiştir. Apartman dairelerinde yaşamaya çok uygun olan ve bu duruma kolayca adapte olabilen bu minik dostlarımız ev içerisinde oldukça enerjik ve hareketlidirler. Ayrıca, evin içerisinde sürekli olarak peşinizde koşturan Shih Tzu köpek ırkının egzersiz ihtiyacı düşüktür. Ev içerisinde sürekli oradan oraya koşturmaları dahi egzersiz ihtiyaçlarını karşılar.

Shih Tzu Genel Özellikleri Nelerdir?

Şimdi de Shih Tzu cinsi köpeklerin genel özelliklerinden bahsedeceğiz. Özellikle de madde madde sıralayacağımız bu liste sayesinde onları çok daha yakından tanıyabileceksiniz.

 • Anavatanları Çin olarak belirlenmiştir.
 • Mini köpek ırkları arasında yer alır. Ağırlıkları ise 4 kilodan 7 kilograma kadar çıkabilmektedir. Ayrıca, yetişkin olan Shih Tzu cinsi köpeklerin yükseklikleri 20 santimetreden başlar ve 28 santimetreye kadar çıkar.
 • Uzun tüylü köpek ırklarındandır. Tüy bakımı konusunda özen isterler ve çok az tüy dökerler.
 • Shih Tzu cinsi köpekler soğuk havadan etkilenir. Bu sebeple, ev dışında yaşamaları pek mümkün değildir.
 • Shih Tzu cinsi köpeklerin boyutlarına aldanmayın. Oldukça cesur köpekler olarak bilinirler.
 • Onlara bakan kişiler ile iyi ilişkiler kurarlar ve onları daima koruma eğilimindedirler.
 • Meraklı, zeki ve inatçı hayvanlardır.
 • Dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında yer alırlar.
 • Dikkatli bir köpek ırkıdır.
 • Çok hareketli ve enerjik canlılardır.
 • Oldukça neşeli ve oyuncu olarak bilinirler.
 • Sık sık havlayan Shih Tzu cinsi köpekler oldukça gürültücüdür.
 • Diğer köpek ırklarına göre mama seçme konusunda çok seçicidirler.
 • Genelde cana yakın ve sosyal varlıklar olsa da sinirlendikleri zaman ya da tehlike sezdiklerinde agresif davranış sergilemeleri mümkündür.
 • Bakım ve yaşam koşullarına göre değişmek üzere ortalama yaşamları 15 yıl kadardır.

Shih Tzu Bakımı Nasıl Yapılır?

Shih Tzu köpek bakımında en önemli olan konu tüy bakımı ve beslenmeleridir. Shih Tzu ırkının tüyleri rutin olarak günde 1 defa taranmalı ve tüylerinin bakımı yapılmalıdır. Kafasının üzerinden gözlerine düşen tüyler ise kısaltılmalıdır. Ayrıca, köpeğinizin görüş açısını engellememesi için toka ile tüylerini tutturabilirsiniz. Bu ırkın beslenmeleri de sağlıklı yaşam sürmeleri açısından önem arz eder. Mama konusunda oldukça seçici olan bu minik dostlarımız maalesef her mamayı yememektedir. Mama seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken konu premium mamaları seçmeniz olacaktır. Shih Tzu cinsi köpekler için doğru mamayı bulana dek satın alacağınız mama boyutlarını küçük porsiyonlarda tercih etmelisiniz. Ayrıca, bu sevimli dostlarımızın rutin veteriner kontrolü ve aşılarını asla aksatmamalısınız. Shih Tzu cinsi köpekler için köpek tasması, oyuncakları ve tüm köpek eşyalarını Mihavmarket.com.tr adresimizden bulabilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar