MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Minyatür Pinscher Köpek Hakkında Bilgiler Özellikleri ve Bakımı

18.07.2019 13:39:06

Küçük ırk bir dobermana benzeyen pinscher küçük ama oldukça cesur bir köpek. Reh Pinscher, Miniature Pinscher, Zwergpinscher olarakta isimlendirilen bu ırk 1600'lü yıllarda bir tabloda betimlenmiş kırmızı bir köpeği işaret ettiği biliniyor. Dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında yer alırlar. Minyatür Pinscher Hakkında Bilgi verirken şunu da belirtmeliyiz ki; 1900'lü yıllarda ise Almanya'da tercih edilmesinde bir azalma yaşanmış ancak sonrasında küçük ırk olduğundan daha fazla tercih edilmiş. 1929 yılında ise Amerikan Kennel Kulübü aracılığıyla tescillenmiş. Şu günlerde ise en popüler gösteri köpek ırkları arasındadır.

Minyatür Pinscher Köpek Özellikleri

Minyatür Pinscher genel olarak zarif bir görünüme sahiptir. İnce görüntüsüne rağmen kemerli boyun yapısı ve kaslı vücudu ile daima atik bir yapıya sahiptir. Bacakları, kuyruğu minik ve incedir. Kuyruğunun düz ve uzun olması ile bilinir. Büyük ve yumuşacık kulaklarının uçları biraz serbestçe sarkıktır. Tüyleri parlak, kıza ve düz yapıya sahiptir. Tek kızıl, erkek geyik kızılı rengi, siyah veya sarımsı kahverengi tonlarında olduğu biliniyor.  

Minyatür Pinscher Köpek Hakkında Bilgiler

Irk Boyutu: Küçük Irk
Yükseklik: Erkek 25-30 cm | Dişi 25-30 cm
Ağırlık: Erkek 4-6 Kg | Dişi 4-6 Kg 
Enerji Düzeyi: Yüksek
Yabancılara Davranış: Orta
Egzersiz İhtiyacı: Düşük
Çocuklarla Anlaşma: İyi
Koruma Özelliği: Düşük
Başka Hayvanlarla Geçinme: İyi
Başka Köpeklerle Geçinme: Düşük
Oyunculuk: Çok Oyuncu
Eğitebilirlik: Düşük

Minyatür Pinscher Köpek Bakımı Hakkında Bilgiler

Tüy bakımı en kolay ırklardan birisidir. Düzenli olarak bir haftayı aşmadan üç günde bir, dört günde bir tüylerin fırçalanması yeterli. Bu şekilde bir düzenle tararsanız pinscher ırkı köpeğiniz ölü kıllardan temizlenmiş olur. Şunu da asla unutmayın ki vücudu soğuğa karşı dirençli değildir.

Minyatür Pinscher Köpek Nasıl Egzersiz Yapmalı?

Oldukça enerjik olan bu ırk düzenli egzersiz yapması sağlanmalı. Bu egzersizlerin biroğu iç mekanda dahi yaptırılabilir. Apartman hayatına oldukça uygundur. Av güdüsü güçlü bir ırktır. Etrafında tehlike arz edecek küçük nesneler olmamalı. Obezite riskinden dolayı düzenli egzersiz ve düzenli besleme oldukça önem arz etmekte.

Minyatür Pinscher Köpek Eğitimi Hakkında Bilgi

Oldukça geniş bir zeka kapasitesine sahip bu ırkın eğitimi oldukça kolaydır. Eğitimde en uygun zaman ise 2-5 ay arası olduğu biliniyor. Kemirme duygusu yüksek olduğundan dolayı hem onun sağlığı hem de istemediğimiz kayıpları yaşamamak adına oldukça dikkat etmeli veteriner hekimlerimizce önerilen beslenim koşullarına uymak gerekir. Özel bir eğitim istiyorsanız ise uzman kişiler tarafından bu sağlanabilir. Bu ırk başına buyruk bir karakter olduğu için eğitimde ekstra çaba göstermek şarttır. Dişilerinin daha uysal ve eğitime daha kolay adapte olduğu bilinmekte. Önemli bir diğer nokta ise havlamayı oldukça sevmeleri. Apartman hayatına ne kadar uygun olduğunu yazsakta bu konuda komşularımızın şikayetinden çekiniyorsak bu konuda iyi bir eğitim almalı. Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy, Minyatür Pinscher hakkındaki değerlendirmesini ise şöyle bırakıyorum; Sadık, cesur, koruma içgüdüsü oldukça gelişmiş olan Miniature Pinscher sahibine oldukça bağlıdır. Çok fazla şımartılmamalıdır. Soğuktan hoşlanmayan Miniature Pinscher için en ideal yaşam alanı evdir. Ev içi aktiviteler günlük enerjisini atması için yeterlidir."

Minyatür Pinscher Köpek Karakteri

Enerjik bir tür olan pinscher köpekler hakkında bilgi verirken şunu da bilmeliyiz ki atak, hayat dolu bir karakterleri vardır. Bekçilik ve koruma içgüdüleri sebebiyle onu besleyen kişiye oldukça sadıktır. Korkusuz bir ırk olması önplana çıkmıştır. Minik vücut yapısına karşı oldukça güçlü bir çene yapısı vardır. Kendinden büyük köpeklere dahi dişlerini göstermekten korkmayan cesur bir kahramandır. Kendilerini sevdirmekten pek hoşlanmazlar. Çocukların aşırı ilgisine karşı tepki gösterebilir. Minyatür Pinscher köpek her zaman istediklerinin yerine getirilmesini gözler.

Minyatür Pinscher Ömrü Ne kadar? Minyatür Pinscher Kaç Yıl Yaşar?

Minyatür Pinscher Kaç Yıl Yaşar? sorusu oldukça merak edilen bir husustur. Bu köpeği sahiplenmek isteyen kişiler can dostlarının ne kadar bir ömre sahip olduğunu bilmek istiyorlar. Minyatür Pinscher'ın 13 ile 15 yıl arasında yaşam süresi vardır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar