Kedi İle Seyahat Etmeden Önce Alınması Gereken 7 Önlem

18.07.2019 15:35:31

Kedilerin seyahat etmeyi  sevmedikleri ve bunu belli etmekten korkmadıkları bir sır değil. Buna rağmen mecbur kaldığımız durumlarda yapabileceğimiz şeyler oldukça sınırlı. Deneme yanılma  yöntemi ile kedinizin neyi sevip neyi sevmediğini öğrenebilirsiniz. Yada sizin için hazırladığımız listeye bir göz atıp önceden önlemlerinizi alabilirsiniz.

İlaç Gerekip Gerekmediğini Görmek İçin Veterinere Danışabilirsiniz.

Kediniz seyahat ederken çok endişeleniyorsa bazı ilaç kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olacak bir seçenek olabilir. Hiperaktif kedinizi yanınızda getirmeniz gerekiyorsa, kediciyi yatıştırmak için kullanacağınız ilaç, yolculuğu hem sizin hem de kedi için daha güvenli, daha kolay ve daha az stresli hale getirecektir.Hangi seçeneklere sahip olduğunuzu görmek için veterinerinizle konuşun. İlacı aldıktan sonra, yapmanız gereken seyahate başlamadan önce kedinize vermektir.Veterineriniz, endişelerini hafifletmek için size bir reçete veya başka bir öneride bulunabilir. Bazı kedileri aynı zamanda araba tutuyor olabilir , bunun için bir ilaca ihtiyacınız olabilir. Veterinerinizden, daha önce hiç yapmadıysanız kedinize nasıl hap vereceğinizi göstermesini rica ediniz.

kedi ile seyahat etmeden önce veterinize danışın.

Kedinizin En Sevdiği Şeylerini Getirin

Kedinizin en sevdiği battaniyeyi veya oyuncağı, seyahatinizde yanınıza aldığınızdan emin olun. Uyumaktan hoşlandıkları bir battaniye veya yatak getirin. Ev gibi kokan ve kendilerini daha güvende hissedebilecekleri gibi hissettiren birkaç parça eşya mutlak yanınızda olsun.

Bir Kedi İle Uçmak İçin Tüm Düzenlemeleri Kontrol Edin

Kedinizle uçak seyahati planlıyor iseniz yukarıdaki maddeleri yaptığınızdan emin olun. Kedinizin önünüzdeki koltuğun altında uçak kabininde seyahat edebildiğinizi onaylayın; kedinizi her ne pahasına olursa olsun kargo / bagaj kutusunda taşımaktan kaçının. Aşı kayıtları ve seyahat için sağlık sertifikası dahil olmak üzere seyahate hazırlanırken hangi evraklara sahip olmanız gerektiğini belirleyin. Ek olarak, macerayı kediniz için daha az stresli hale getirmek için ilaç veya diğer sakinleştirici teknikler hakkında veterinerinize danışın.

Önlem Alınması Gerekenler

Uzun bir yolculuğa çıkacaksanız, arabanın kapısını açıp kapatırken çok dikkatli olun. Kediler yetenekli kaçış sanatçılarıdır ve muhtemelen arabadan kaçmak isteyeceklerdir. Kedinizi kollarınızda tutmaya çalışırsanız ve sizi çizerse, içgüdüsel refleksleriniz kazayla kediyi bırakmanıza neden olabilir, ki bu oldukça tehlikeli olabilir. Bu nedenle, evcil hayvanınızın, üzerinde bilgilerinizin bulunduğu bir kimlik etiketi ve bir mikroçip olduğundan emin olmanız da önemlidir.

 

Kediniz ile yola çıkmadan otelinizin kedi dostu olduğundan emin olun.

Otelinizin Evcil Hayvan Dostu Olduğundan Emin Olun

Otellerin çoğu köpek dostu iken, hepsi kedi = dostu değildir. Bunun için gerekli sitelerden rezervasyonunuzu yapmadan mutlaka otelle iletişime geçin. Kedinizin gerekli ihtiyaçları için uygun alanları olup olmadığını, odada sizinle mi yoksa komün bir alanda mı kalacağını öğrenin. Normalde evde tek olan kediler zorunlu sosyalleşmeden hoşlanmayabilirler.

Kedinizi Arabada Yalnız Bırakmayın!

Bunun için özel bir hatırlatmada bulunmak aslında hoş değil ama arabada asla evcil hayvan bırakmamalısınız. Dışarısı o kadar sıcak olmasa da, arabanızın içindeki sıcaklık değişken olabilir. Yada hızlı ve tehlikeli bir şekilde yükselebilir. Yemek molalarınızda kedinizi yanınıza almaya çalışın yada mümkün ise yemeğinizi arabada yiyin.

Bu yolculuğun iki taraf içinde stresli olacağını kabul edin.

Hazırlık ve önlemlerle bile, bir kedi ile yolculuk hem insanlar hem de kedigiller için stresli olabilir. Kediniz sürekli ağlayabilir, kusabilir veya bir kaza geçirebilir. Kağıt havlu gibi evcil hayvanlara uygun temizlik malzemelerini getirdiğinizden emin olun, böylece olası durumlarda hemen temizleyebilirsiniz. En önemlisi, her şeye hazırlıklı olun ve ilk birkaç seyahatin beklenenden daha uzun sürdüğünü veya beklendiği kadar sorunsuz olamayacağını kabul edin. Bu, sizin ve kediniz için bir öğrenme sürecidir. Sonuç, ikiniz için de inanılmaz derecede faydalı olabilir, bu nedenle sabırlı olun ve kedinizin size verdiği ipuçlarına dikkat edin.

 

Bu konu üzerine videomuzu izlemek isterseniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar