MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Golden Retriever Köpek Hakkında Bilgiler Özellikleri ve Bakımı

18.07.2019 11:51:41

Golden Retriever, ilk kez muhtemel olarak sarı düz tüylü retriever ve kısa tüylü Tweed Su Spanieli, diğer spanieller ve üstelik Newfoundland çaprazlanarak İngiliz Adaları'nda üretimine başlanmış. Aslında ırk, showlara başlarda "Altın Renkli Düz Tüylü" İngilizcesi ile Golden Flat-Coated adıyla çıkarılıyordu. Dünya üzerinde itaat yarışmalarının çoğunu Golden Retrieverlar kazanıyor. İnsan tarafından öğretilen şeyleri anlamaya ve öğrenmeye en açık popüler evcil köpek cinsi olarak biliniyor. 

Golden Retriever Köpek Özellikleri

Öncelikle rengi ile başlayalım, Golden Retrieverlar kremden altın rengine kadar değişebilen tüy rengiyle güzel ve sağlam yapılı bir köpektir. Dış tüyleri su geçirmez ve iç tüyleri sıktır. Kafası uca doğru incelir ana yine de geniş ve güçlü görünen ağız kısmı ile iri görünüme sahiptir. Dişleri makas ısırışı denilen ısırış yöntemi ile kapanır. Belirgin bir alın çıkıntısı olduğu görülmektedir. Gözleri koyu renk ve göz kenarları kahverengidir. Burnu ise siyahtır. Kulaklar orta büyüklükte ve düşüktür. Göğsü geniş boyun ve baldırları ise adalelidir. Kuyruğu uzun ve düzdür genellikle kıvırmaz.

Golden Retriever Köpek Hakkında Bilgiler

Irk Boyutu: Büyük Irk
Yükseklik: Erkek 56-61 cm | Dişi 51-56 cm
Ağırlık: Erkek 27-36 Kg | Dişi 25-32 Kg
Köken: İngiltere
Kullanım: Av ve Polis Köpeği

Golden Retriever Köpek Mizacı

Golden Retrieverlar inanılmaz sevgi dolu, zeki ve uslu köpeklerdir. Kolaylıkla eğitimi algılayabilirler. Güvenilir ve mükemmel bir aile köpeği olarak öne çıkıyor. Sadık, sahibini mutlu etmeye hevesli ve tatlı bir köpek cinsidir. Golden Retrieverlar itaat etmeye hazır yapısı sebebiyle eğitim onlarla beraber oldukça keyifli geçer. Diğer hayvan dostlarımız da dahil herkesle dost canlısı olduğu için koruma görevi beklememeliyiz. Saldırganlıkları az olmasına rağmen Golden Retriever köpek cinsi hakkında bilgi verirken şunu atlamamalıyız kiinsandan izole edildiği zaman yani uzun süre sevdiklerinden uzak kaldığında yaramazlık yapmaya başlarlar. Oldukça hareketli ve ilgi isteyen bir köpek ırkıdır. İz sürme, narkötik köpeği, itaat yarışmalarındaki başarısı, yeteneklerinden birkaçıdır. Goldenlan yüzmeye bayılırlar. Günlük egzersize ihtiyaç duyan bu ırk, top ya da spoa getir oyunu oynamayı sevdiğinden egzersizleri kolay bir şekilde yapabilir. Kolay kilo alabilir bu sebeple beslenme şekline profesyonel mamalar ile ve veteriner hekim eşliğinde yapılması önerilir.

Golden Retriever Köpek Bakımı Hakkında Bilgiler

Goldenlar oldukça popüler bir aile köpeğidir. Mükemmel burnu narkotik departmanında oldukça fayda sağlar. Bu ırk düz ve çifte tüylü olduğundan bakımı oldukça kolaydır. Alt tüylere de dikkat ederek günlük tarama genel olarak bir bakım sağlayacaktır. Mevsim değişimlerinde orta derecede tüy dökebilirler.

Golden Retriever Ömrü Ne kadar? Golden Retriever Kaç Yıl Yaşar?

Golden Retriever Kaç Yıl Yaşar? sorusu oldukça merak edilen bir husustur. Bu köpeği sahiplenmek isteyen kişiler can dostlarının ne kadar bir ömre sahip olduğunu bilmek istiyorlar. Golden Retriever'ın 10 ile 12 yıl arasında yaşam süresi vardır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar