MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Doberman Köpek Hakkında Bilgiler Özellikleri ve Bakımı

18.07.2019 11:44:14

Dobermanlar, muhtemelen hakkında çok fazla yanlış bilginin olduğu köpek ırklarından birisi. Bu makaleyi ise hem dobermanların internetteki bilgi kirliliğinin önüne geçebilmek adına yazmakta fayda olduğunu gördük. Bilgi kirliliğinin en büyük saçmalığı ise dobermanların yaşlandıkça beyinlerinin büyüdüğü sonrasında sulandığı ve delirerek onu besleyen kişiyi yediği gibi gerçek dışı bir yalanı, ayrıca bilimsellikten apaçık uzak bir safsatanın yalan olduğunu sizlere aktarmış olalım. Geçmişi oldukça fazla olan dobermanların kökleri ortalama yüzyılı aşkın bir süre öncesine uzanıyor. Almanya'ya dayanan kökleri ile dobermanlar Alman kurdu ve Rottweiler karışımı bir ırk olduğu tahmin ediliyor. Yaygın olarak kızıl veya siyah renkte olurlar. Erkekleri dişilerine oranla daha iridir. Ortalama boy oranı 61-72 cmdir. Kiloları ise 30-45 kg arasında değişiyor. Ortalama ömürleri 10 ile 13 yıl olduğu biliniyor.

Doberman Köpek Özellikleri

Hem zarif hem de asil olan bu ırk en zeki köpek ırklarından birisi olarak görünüyor. Zekası ile mental meydan okumalara her zaman hazırdır. Üstelik zeki olduğu kadar cesur bir köpektir. Görevi her ne olursa olsun alan koruması, polis köpekliği, engelli yada hasta kişilerin yanında onlara rehberlik eden köpek vesaire, dobermanlar her zaman en iyisini yaparlar. Bu zekası ve cesurluğu onları korkusuz hale getirir.

IRk olarak baskın ve hükmetmeyi seven bir karakteri vardır. İlk kez köpek sahibi olacak ailelere doberman ırkı önerilmez. Tabii bu şöyle bir yanılgı aklınıza getirmesin: "dobermanlar aile köpeği olamaz!" bu asla böyle bir cümleyi haklı çıkarmaz. İyi bir eğitimle dobermanlar mükemmel bir aile köpeği olabilir. Yabancılara karşı çekingen ve daima tetiktedir. Yabancı köpeklerle arası iyi olduğu söylenemez. Dobermanlar serin havalarda dahi dışarıda yaşayabilir ancak evin içerisinde daha mutlu oldukları görülmüştür.

Doberman Köpek Hakkında Bilgiler

Mizaç: Zeki, Enerjik, Atik, Emin
Renkleri: Siyah, Beyaz, Black & Rust, Red & Rust, Fawn & Rust
Boyut: Erkeklerde 66-72 cm, Dişilerde ise 61-68 cm
Enerji Düzeyi: Yüksek
Egzersiz  İhtiyacı: Düşük
Oyunculuk: Çok Oyuncu
Başka Köpeklerle Geçinme: Düşük
Başka Hayvanlarla Geçinme: İyi
Çocuklarla Anlaşma: İyi
Yabancılara Davranış: Orta
Eğitebilirlik: Yüksek
Koruma Özelliği: Yüksek

Doberman Köpek Bakımı Hakkında Bilgiler

Haftalık rutin taramanız dobermanın tüylerinin sağlıklı ve de parlak olmasına büyük katkı sağlayacaktır. Sık sık banyo yapma ihtiyaçları yoktur. Doberman hakkında bilgiler verirken şunu da atlamamak gerekir ki, tırnakları ayda bir kesilmeli ve dişleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Kulaklarını ise günaşırı olarak kontrol edip temizlemekte fayda vardır. Oluşabilecek sorunların önüne geçebilmek amacıyla bu işlemi veteriner hekime sormayı ihmal etmeyin.

Doberman Köpek Eğitimi Hakkında Bilgi

Dobermanlar son derece itaatkar ve zeki köpeklerdir. Kolay öğrenim ve eğitime çabuk veren ırk olması dolayısıyla tercih edilirler. Bu sert görünüşlerinin altında inanılmaz bir sevgi dolu kalpleri bulunur. Oldukça güçlü köpeklerdir ve bazen yönetilemez hale gelebilir. Dobermanı erken yaşta sosyalleştirmenin oldukça faydasını göreceksiniz. Dobermanların ise en mutlu halleri ailesiyle beraber aynı çatı altında olduğu andır.

Doberman Köpek Nasıl Beslenir? Doberman Ne Yer?

Dobermanları onların vücut ağırlıkları ve yaşlarına uygun besleyici öğeler içeren mamalarla besleyebilirsiniz. Yemek artıkları vücudundaki sindirim sistemini bozabilir. Özellikle pişmiş kemiklerden yüksek yağ içeren tüm besinlerden kaçınmalısınız. Köpekler için üretilen özel ödül mamalarını eğitim sırasında kullanabilirsiniz. Dobermanınızın kilosu ve beslenim tarzıyla ilgili tüm sorularınızı veteriner hekime danışmaktan çekinmeyin. Suyunu daima taze, hazır ve kolayca ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Doberman Ömrü Ne kadar? Doberman Kaç Yıl Yaşar?

Doberman Kaç Yıl Yaşar? sorusu oldukça merak edilen bir konu. Bu köpeği sahiplenmek isteyen kişiler can dostlarının ne kadar bir ömre sahip olduğunu bilmek istiyorlar. Dobermanların 10 ile 13 yıl arasında yaşam süresi vardır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar