MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Pug Köpeği Özellikleri Bakımı Tarihçesi

2.12.2019 12:20:32

Pug cinsi köpek küçük ırk sınıfında olup, buruşuk ve kızgın suratlarının aksine oldukça cana yakın ve sevimli canlılardır. Tam olarak geçmişi bilinmemekle birlikte M.Ö 400’lü yıllarda ortaya çıktıkları düşünülmektedir. Kısa tüylü Pekingeselerden türedikleri bilinmektedir. Isırma eğilimleri olmayan ve havlama konusunda biraz sıkıntılı rağmen oldukça cana yakın hayvanlardır. Çok hareketli olmayan bu köpekler apartman dairelerinde bakılmaya oldukça uygunlardır. İyi bakılmaları halinde 12-15 yıl sağlıklı bir yaşam sürebilmektedirler.

Pug Cinsi Tarihçesi

Asyada çıkmış bir ırk olmakla birlikte geçmişinin M.Ö 400 yıllara dayandığı öngörülmektedir. Nasıl türediği ile alakalı farklı teoriler olmakla birlikte Pekingese hatta Bulldog köpeklerinden ortaya çıktığı düşünülmektedir. İyi bir aile köpeği olmakla birlikte, Çin’de manastırlarda beslendiği ve ilk olarak 1885 yılında ırk olarak kabul edilmiş olup bazı tarihi olaylarda rol almıştır.

Pug Köpeklerin Karakteri

Evde bakmak için en uygun köpeklerin başında gelmektedir. Biraz inatçılıklarının yanında eğitim esnasında oldukça katı olmakla birlikte biraz çabuk sıkılabilirler. Zeki, hareketli ve sevgi dolu bir ırktır. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla oldukça kolay anlaşabilir. Ses tonlarına oldukça duyarlı olup, kızdığınızı ya da onu motive ettiğinizi kolayca anlayabilir. Biraz kıskanç bir köpek olmakla birlikte ilginin üzerinden gittiğini düşündüğünde yaramazlık yapabilir. Aşırı sıcağa ve soğuğa karşı dayanıksızlardır. İyi bir bekçi köpeği olmakla beraber iyi bir de aile köpek ırkıdır. Ortalama zekaya sahip bu köpeklerde eğitimlerine yavruluk dönemlerinde başlanması uygundur. Kendisine ilgi ve sevgi gösteren herkese ılıman bir yaklaşım gösterebilir. Dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında yer alırlar.

Pug Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

Erkekleri dişilere göre daha ağır ve uzun olmakla birlikte, 30-36cm uzunluk ve 6-9kg arası ideal fiziksel özellikleridir. Kısa tüylü, küçük ırk sınıfında bir köpektir. Ne kadar yaşlansa da vücut ölçüleri değişmez. Kahvemsi sarıya dönük ve siyah en çok bilinen renklerdir. Yüzü ve kulaklıkları siyah renktedir. Kulakları yarı kıvrık şekildedir. Kafaları vücutlarına göre oldukça büyük durmaktadır. Düz ve güçlü bacaklara sahip olan bu ırk ciddi bir yüz ifadesine sahiptir. Gözleri parlak ve canlı olmakla beraber, kısa ve yumuşak bir kürkü vardır.

Pug Köpeklerin Sağlığı ve Bakımı

Ufak ve minyon yapısına rağmen egzersiz ihtiyaçları vardır. Güçlü ve hareketli yapıları nedeniyle apartman hayatına ne kadar uyumlu da olsalar bu durumu göz ardı etmemelisiniz. Yürüyüşler, oyunlar ve diğer egzersizler onlar için oldukça önemlidir. Kısa tüylü olması kolayca tüy bakımının yapılmasına olanak sağlar ama birçok canlıda olduğu gibi mevsim geçişlerinde tüy dökümü ile karşılaşmanız olasıdır. Yüzündeki kırışıkların belirli aralıkla temizlenmesi vücut temizliği için önemlidir. Ufak bir ırk olduğu için kilo almaları tehlikeli olabilir. Beslenmesinde ekstra özen gösterilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Kısa burna sahip olması kilo ile birleşirse, nefes darlığı yaşamasına neden olabilir. Tıkanma, horlama, hızlı nefes alışverişleri bu ırka ait bilinen en önemli sorunlardır. Bu ırka ait diğer hastalıklar ise, beyin dokusu iltihabı (Pug köpek ensefaliti), diz kapağı problemleri, göz sorunları, kalçada kırık ve topallama.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar