Kediler Geceleri Neden Daha Fazla Aktif Olurlar

2.12.2019 10:22:19

Kedilerin günün yarısından çoğunu uyuyarak geçirdiklerini hepimiz biliyoruz. Birçok kedi sahibinin kaçırdığı nokta ise kedilerin gececi olduğudur. Kedilerin gece aktif olmaları kedi sever insanların korkulu rüyalarından birisidir fakat gece rüya görmeye vakit bırakırsalar. Bu durum kedilerin içgüdüsel ve doğalarından gelen bir davranıştır. Akşamüstü aydınlığın karanlığa ulaştığı vakit hareketlenmeleri başlar ve gece boyu devam eder.

Gececi olan kedilere ceza vermeniz ya da yaptırım uygulamaya çalışmanız hiçbir işe yaramamakla birlikte tamamen boş bir hareket olacaktır. Onların yaşam döngüsüyle bizimki gece ile gündüz gibi farklılık göstermektedir. Onlar gündüz uyuyup, geceleri ise avlanan canlılardır. Ev kedisi olması bu gerçeği maalesef değiştirmemektedir. Kedilerin bütün gün yani 24 saat uyumalarını da bekleyemezsiniz. Burada bizlerin çözmesi gereken ve hem kedimizin yaşam kalitesini yükseltme hem de kendi başımızın ağrımaması adına alacağımız birkaç önlem ile durumu huzura kavuşturabilirsiniz.

Kedilerin Gece Aktif Olmalarını Kontrol Altına Alma

Gündüzleri egzersiz yapamayan ve oyun oynamayan kediler bütün günü uyuyarak geçirmeleri ve hareketsiz kalmaları oldukça normaldir. Burada onun ilgisini çeken kedi oyuncakları, tırmalama tahtası tarzı siz olmasanız bile kendi kendine vakit geçireceği tipte oyuncakları mutlaka elde edin. Kedinizin oyun ve uyku saatlerini kendinize göre ayarlamak için kesinlikle sabırlı olmanız ve ona gerekli ilgiyi göstermeniz elzemdir. Amacımız kediyi gece olmadan yormak ve yorgun olduğu vakitleri geceleri sizin uyku saatlerinize göre denk getirmek olmalıdır.

Yemek ve uyku saatlerini düzenleyeceğiniz günlük rutine uydurmak için sabırlı olmanız yanında biraz da acımasız olabilirsiniz. Eğer oyun saatlerinde uyumaya kaçıyorsa, ilgisini çekip oyuncaklarıyla onu oynatmanız gece gündüz rutinini kendinize uyarlamanız faydalı olacaktır. Biraz huysuzluk yapması olağan bir durumdur fakat zamanla o da bu saatlere alışacaktır.

Evcil kediler 7-10 gün sonra bu oluşturmaya çalıştığınız gece-gündüz döngüsüne adapte olacaktır. Buradaki amacımız siz gece uyurken yorgun düşüp, uyumalarını ya da kestirmelerini sağlamaktır.

 Gece Aktif Kediler Hakkında Yapılması Gerekenler

  • Onun ilgisini çekecek oyuncakları almanız gerekli. Bu hem beraber aktiviteler yapabileceğiniz hem de onun tek başına oynamasını sağlayacak oyuncakları tercih edebilirsiniz.
  • Tırmalama tahtası olmazsa olmazlarımızdan hem eşyalarınızı tırmalamasını önlerken hem de kendi başlarına uzunca süre vakit geçirebilirler. Ayrıca ani el ayak saldırılarına karşı üstünüze atlamalarını da önleyecektir.
  • Yemek saatlerini ve besin miktarını uyku saatlerine göre ayarlamak onun üstüne çöken ağırlık sebebiyle uykulu hale geçiş yapmasında kolaylık sağlayacaktır.
  • Sabır önemlidir, uyku düzenini geceye alıştırmak istediğiniz kedinizin bu duruma alışması, 7 gün ile 2 hafta arası sürebilir.
  • Sakın ceza sistemi ile kedinize ders vermeye çalışmayın. Bu hiçbir işe yaramamakla birlikte onu daha çok korkutup, ürkütmekten başka bir işe yaramaz.Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar