MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kış Geldi - Sokak Hayvanları İçin Ne Yapabiliriz?

2.12.2019 15:34:41

Hayvanlar kürk mantolarla donatılmış olmalarına rağmen, soğuktan ölebilirler. Çok soğuk havalarda kediler 6, köpekler 17 saat kadar aç kalırlarsa kendilerini ısıtacak enerjiyi bulamıyorlar ve maalesef donarak ölüyorlar. Bu yüzden sokak hayvanlarının kışı atlatabilmesi için bize ihtiyacı var. Peki bizler onlara yardım etmek için neler yapabiliriz?

Yiyecek ve Su Temini

Sadece kışın değil, yazın da belli bölgelere su ve mamalar bırakarak dostlarımızın aç kalmamasını sağlayabiliriz. Onlara özel mamalar alabileceğimiz gibi, evlerimizde pişen ve içinde soğan olmayan yemeklerin kalanlarını çok yağış almayan noktalara koyabiliriz. Mamalarla birlikte koyacağımız suları plastik bir kabın içine koyup, içine bir iki damla zeytinyağı damlatabilirsiniz. Zeytinyağı suyun donmasını engeller.

Kedi ve köpeklerin olduğu kadar kuşların da karnını doyurması gerektiğini unutmayın. Ayçiçeği tohumları özellikle yaş oranı olarak oldukça zengindir. Balkonlara, parklara, bahçelere ayçiçeği tohumu, bulgur, buğday, kuru ekmek koyarak kuşların da soğuklarda aç kalmamasını sağlayabilirsiniz.

Sahiplenme ve Barınak

Bölgemizdeki bütün hayvanları kısırlaştırmaya hiçbirimizin gücü yetmiyor. Bu da soğuk havalarda dünyaya gelen minik kedi ve köpekler demek. Kar yağışının ve soğuğun olduğu bir bölgedeyseniz, yeni doğum yapmış veya doğum yapmaya kısa zamanı kalmış bir kedi görürseniz, minik yavruları ve anneyi evinizde misafir edebilirsiniz.

Çok titreyen bir kedi ya da köpek görürseniz bu hipotermi başlangıcı olabilir. Böyle bir durumda onu evinize alıp ısıtmalısınız.

İnternetten alabileceğiniz oldukça fazla kedi ve köpek evleri var. Ancak karton koli, koli bandı, izocam ve çöp poşetinden sizler de kendi kedi/köpek evlerinizi yapabilirsiniz.

Çöp Atarken Dikkatli Olun

Kediler ve köpekler yiyecek bir şeyler bulmak için çöpleri karıştırır. Evinizde cam bir eşya kırıldığı zaman onu öylece çöpe atmak yerine gazete kağıdına sarın, etrafını bantlayın ve çöpe öyle atın. Kırık camlar ve kavanozlar yiyecek bulmaya çalışan hayvanları canından edebilir. Ayrıca mama, salça, konserve gibi tenekelerin de ağzı bükülerek çöpe atılmalıdır. Hayvanların kafaları o tenekelerin içine sıkışabiliyor ve yine hayatlarını tehlikeye atabiliyor.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar