MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Obezite: Fazla Kilo Problemi

3.12.2019 10:21:22

Kilolu kediler çok sempatik ve eğlenceli gözükmekte olup, hareketleri, oyun oynamaları bizi oldukça eğlendirir. Her şeyin fazlasının zararlı olduğu, insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da fazla kilonun bir takım sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiği malum bir gerçektir. Birbirinden farklı ve lezzetli mamanın piyasada bulunması, besin değerleri ne olursa olsun, aşırı doyumsuzluk yaratarak kedinin devamlı yemesini sağlaması hayvanların sağlığını tehdit etmektedir. Bunun yanında fazla ilgi gösterilmeyen kediler, yeteri kadar oyun oynamadan ve egzersiz yapamadan yeme-içme ve uyuma ikileminde şişman hayatlara geçiş yapmaktadır.

Kilo alsalar dahi göze hoş gelmeleri nedeniyle çok dikkat çekmeyen bu tehlike karşısında kedi sahiplerinin bilinçli olması mühim bir konudur. Yaşı ve cinsine bağlı olarak ideal kilosunu bilmek bu doğrultuda günlük ihtiyacı olan besin miktarını ayarlamak sizlerin kontrolüne bağlıdır. Şirin görüntülerine aldanıp, tıknaz, şişman ve sağına soluna dönemeyen bir kedi zamanla, insanlarda olduğu gibi klinik hastalıklara yakalanması çok uzak bir ihtimal değildir.

Obezite Tehlikesi Yaşayan Kediler

Genelde kısırlaştırılmış ve genç kedi evresini aşmış kedilerde görülür. Daha az hareket ve enerjileri olması ve bunun aksine fazla yemek yemeleri bu hale gelmelerine neden olur. 2-5 yaş sonrası görülmesi muhtemel olan bu durum, kilo alma eğilimi yüksek olan, günlük oyun ve egzersiz oynamayan, yüksek besin değerlerine sahip mama ile beslenen kedilerde görülür. Yaşam kalitesi düşen kedilerde, vücutlarındaki aşırı yağ, iç organların yağlanmasına, kalp ve damar rahatsızlıklarına, eklem ve kemikleri dahil rahatsızlık yaşamalarına neden olur.

Sıkça Görülen Obezite İşaretleri

  • Aşırı kilo alımı ve yağ oranın yükselmesi

  • Oyun oynamama ve egzersiz yapamama
  • Hareket haline geçmedeki istemsiz davranış ve aşırı uyku hali
  • Vücut kitle analizinde olması gereken değerlerin üzerine çıkılması

Bilinçli ve sorumlu şekilde kedi bakımı bu tip sorunları ve beraberinde getirdiği hastalıkları uzaklaştırır. İdeal kilosu hakkında gerekli araştırmaları yapıp, veterinerinizden bu konuda bilgi alabilirsiniz. Fiziksel görüntüsünde oluşan anormal değişim, şirin olmasından öte sağlık problemi habercisidir. Yanlış mama kullanımı dahi siz fark etmeseniz bile onu obez bir kedi haline getirebilir.

Obez Kedi Nasıl Eski Formuna Döndürülür?

Aldığı fazla kiloların kaybı konusunda sabırlı olmalı, günlük aldığı kalori miktarında azalmaya gitmeniz ilk atmanız gereken adımdır. Biraz sancılı bir süreç olacağından şüphe yoktur fakat bu hem onun sağlığı hem de sizin ileride sıkıntı çekip, üzülmemeniz için oldukça önemlidir. Egzersiz ve oyun rutinlerini çeşitlendirmeli onunla daha fazla vakit geçirmelisiniz. Uzun vadeye yayacağınız bu plan ve program neticesinde yapacağınız eforun meyvelerini karşılıklı olarak alabilirsiniz. Yağ oranı düşük ve lif, protein değeri yüksek mamalar tercih etmeniz bu dönem esnasında oldukça uygundur. Bu dönemde eğer ev yemekleri ile küçük kaçamaklar yapıyorsa, buna bir süre ara vermelisiniz. Fiziksel aktivitelerini artırmak adına kedi oyuncakları satın alabilir, onun ilgisini siz yokken dahi çekebilecek nesneleri onun gözünün önünde tutabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki ideal vücut kitle endeksine sahip kediler çok daha mutlu ve sağlıklı bir hayat süreceklerdir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar