MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

İlginç Bir Irk: Afgan Tazı Köpeği Bakımı ve Karakteri

3.12.2019 11:51:26

Muhteşem görüntüsünün yanında kendine has karakteri ve binlerce yıllık geçmişi ile Afgan Tazı köpeği görenleri kendisine hayran bıraktırıyor. Geldiği coğrafya ve avcılık özellikleri görüntüsünün aksine üst düzey olan bu köpek ırkı, dağlık bölgelerde dahi hayatta kalmayı başarmışlardır. Genelde şov amaçlı süs köpeği olarak karşımıza çıksa da koşmayı seven atletik gözü pek bir köpek ırkıdır.

Afgan Tazı Köpeği Tarihçesi

Adından da anlaşılacağı üzere Afganistan, Pakistan ve Hindistan’ın kuzeyi anavatanı olan bu köpek ırkı, 1900’lü yıllarında başında İskoçya’ya gizli yollardan getirilmiş ve İngiltere’ye uğramasıyla tüm dünyaya yayılmıştır. Çoban köpeği olarak kullanılan bu köpek ırkı, av konusunda da yerel halka oldukça yardımcı olmuştur. Sadece ırk olarak eski olmamakla birlikte birçok köpek türüne göre eski sayılabilecek ve ilk bilinen köpek ırklarından birisidir. İz süren tazılar köpek ırklarındaki birkaç köpek cinsinden birisidir.

Afgan Tazı Köpeği Karakteri

Karakter olarak oldukça farklı ve ilginç özelliklere sahiptir. Oldukça cesur ve başına buyruk canlılardır. Komutları baskın ve kararlı şekilde vermemeniz halinde biraz umursamaz davranabilir. Kolay öğrenmesinin yanında, zor bir coğrafyada yetiştiği için kolay boyun eğmez. Öğrendiklerini uygulatmak için biraz sabır göstermeniz ve uğraşmanız gerekebilir. Koşmayı seven ve bunun yanında oldukça hızlı koşucular olan bu hayvanların evde bakımı hiç uygun değildir. Geniş alanlar ve bahçelere ihtiyaç duyarlar. Çok kuşkucu hayvanlar olmalarının yanı sıra agresif tavırlar içine girmezler. Diğer köpeklerle ve evcil hayvanlarla anlaşamadığı gibi çocuklarla da pek anlaştığını söylenemez. Bu sebeple aile köpeği olarak tercih edilmesi çok zor bir hayvandır. Eğer aile içinde beslenilmesi durumunda kaldıysanız her daim gözetim altında tutmanız ve tedbiri elden bırakmamanız iyi olacaktır.

Afgan Tazı Köpeği Fiziksel Özellikleri

18-30kg ulaşmakla birlikte 74cm’ye kadar boyları uzayabilir. Orta-büyük ırk kategorisine koyabiliriz. Güçlü çeneye sahip olmakla birlikte, uzun ve dik surata sahiptir. Uzun bir boyna sahip olması ve aşağıya doğru inen kulaklara sahiptir. Siyah, krem, gümüş, altın, gölgeli krem, altın renk tonlarından kombinli şekilde renklere sahiptir. Uzun ve ince tüyleri nedeniyle dış görünüşü oldukça ilgi çekmektedir.

Afgan Tazı Köpeği Sağlığı ve Bakımı

Anesteziye karşı alerjileri olması ciddi bir operasyon geçirirlerken büyük tehlikedir. Bilinen problemleri içerisinde alerjik reaksiyonları ve kanser riski ön plana çıkmaktadır. Ayrıca katarakt, tiroit ve displaziye yatkınlıkları bulunmaktadır.

Görünüşünden de anlaşılacağı üzere eğer böyle bir köpeği sahiplenmek istiyorsanız, tüylerinin bakımına ekstra özen göstermeniz gerektiğidir. Tüylerinin uzun olmasından ziyade oldukça ince olması da tüylerinin içinde düğümlenme oluşmasına sıklıkla sebep olmaktadır. Av ve koşu köpekleri oldukları için günlük beslenme kadar koşmaları da onlar için elzem bir ihtiyaçtır. Bunu mutlaka ona sağlamalı ve günlük egzersizlerinin başında onu koşturabildiğiniz kadar koşturmalısınız.

En Yeni Ürünler





Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar