Altın Çağlar - Kediniz 15 Yaşına Geldiğinde

3.12.2019 13:57:54

Kediler uzun yıllar yaşayabilir. Guinnes Rekorlar Kitabı’na göre yaşadığı bildirilen en yaşlı kedi 38 yaşındaki Creme Puff adındaki Teksaklı bir kedidir. 15 yaşını aşmış kediler gediatrik kabul edilir ve gediatri bakımı isteyebilirler. Gediatri bakımı yaşı ilerlemiş canlıların sağlık hizmetlerine yönelik bir bakımdır ve yaşlıların özel sağlık sorunları ile ilgili planlar oluşturur, geliştirir ve yönetir. Eğer kediniz bu yaşlarına ulaşacak kadar şanslıysa onun altın yıllarının tadını çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz.

Gediatrik bir kedinin fiziksel sağlığı genç kedilerden farklıdır. Veterinerlerin çoğu kedinizin hızlı şekilde yaşlanmasını engellemek için her yıl yerine her altı ayda bir sağlık kontrollerini görmek istiyor. Gediatri bakımının ana odağı sahip eğitimi ve hastalığın erken teşhisidir. Yaşlanmanın kendisinin bir hastalık olmadığını anlamak önemlidir. Yaşlanmak sadece yaşamın bir aşamasıdır.

Gediatrik kedi için uygun beslenme daha da önemli hale gelir. Yaşlanmış kedinizin gücünü artırmak için daha fazla besin almasını isteyebilirsiniz. Ancak kedinizin fazla kilo almasını istemezsiniz. Obezite her yaş kedi için tehlikelidir. Ayrıca yaşlı bir kedi için ek kilolar eklemlerde acı verici olabilir.

Kedinizin davranış değişikliklerini inceleyin. Onu en iyi tanıyan kişi sizsiniz ve normal davranmadığını fark edebilirsiniz. Davranışlardaki değişiklikler bazen bir sağlık problemiyle ilgili olabilir bazen de sadece yaşlılık ile ilgili olabilir. Veterineriniz bu davranış değişiklikleri ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

  • Kedinizin ile yaşla birlikte değişen özellikleriyle başa çıkmasına yardımcı olabilmek için bazı şeyler yapabilirsiniz.
  • Kedinizin kum kabını çok yüksek olmayan bir kap ile değiştirin, kutuya girip çıkmasını kolaylaştırın.
  • Kedinizin en sevdiği yerlerin yanına ilave kum kapları koyun. İleri yaş mesane kontrolünü etkileyebilir.
  • Düzenli hareket etmesini sağlayın. Düzenli aktiviteler eklem ve kas sağlığına yardımcı olur.
  • Her gün tüylerini tarayın. Bu vücut yağlarının kürkü boyunca dağılmasına yardımcı olur ve cildindeki herhangi bir değişiklik için onu incelemenizi sağlayacaktır.Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar