MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Dünyanın En Zeki Kedi Irkları Hangileridir?

27.11.2021 11:33:00

Dünyanın en zeki kedi ırkları olarak bilinen 5 kedi cinsi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Peki, sizin kediniz de dünyanın en zeki kedi ırkları arasında olabilir mi? Bu sorunun yanıtı için içeriğimiz okumaya devam edebilirsiniz. Kedi dostlarımız yaratılış olarak oyun kurgusu ve yaramazlıkları, verilen eğitimleri hızlıca kavramaları ile zeki olduklarını apaçık göstermektedir. Bu sebeple bir kediyi zeki olarak ifade etmek hiç de zor değil. Bazı kişiler "zeki" kelimesine takılsa da aslında tüm kedi cinsleri birbirinden farklı zekaya sahiptir. Tüm cinslerin sergilediği hareketler dünyanın en kedi zeki ırkları arasında gösterilmeye aday.

Dünyanın en zeki kedi ırkları, oynamak, koşmak ve yaramazlık yapabilmek için bolca odaya, sahaya ve alana ihtiyaç duymaktadır. Çevresel olarak onların hareketlerini zenginleştirmemiz gerekir. Bu ihtiyaç, tüm kedi dostlarımızda can sıkıntısını önler. Ayrıca, dünyanın en zeki kedi ırkları arasında gösterilen cinsler için ise fayda sağlar. Akıllı kedi dostlarımızın zihinlerini ve vücutlarını birlikte kullanmanın bir yolunu bulması gerekiyor. Sizlere bu içeriğimizde dünyanın en zeki kedi ırkları arasında olan 5 kedi cinsini takdim edeceğiz. Keyifli okumalar dileriz...

Abyssinian (Habeş) Kedi Cinsi

Abyssinian kedi cinsi, zeki olmasının yanında özellikle de Amerika Birleşik Devletleri'nde olmakla beraber dünyanın her yerinde oldukça popüler bir kedi cinsidir. Bu ırk, hem insanlara karşı sevgi dolu hem de oldukça aktif ve şefkatlidir. Abyssinian kedi cinsi oldukça zeki ve biz insanoğlunun davranışlarına hızlıca adapte olmaktadır. Habeş kedisi, halk arasında söylenen ifadeye göre "kucak kedisi" değildir. Ancak, kendilerini sıkça sevdirmeyi ve tımar ettirmeyi oldukça severler. Habeş cinsi kediler ilk olarak 1871 yılında Crystal Palace Cat Show'da ayrı bir cins olarak görülmüştür. Buradaki kedinin ismi ise Zula'dır. Habeş cinsi kedilerin eski Mısır'a dayandığı bilinmektedir ancak bu konuda kesin bir düşünce yoktur.

Abyssinian kedi cinsi hem çevik hem de atletiktir. Vücut yapıları buna göre şekillenmiştir. Birçok kedi dostumuz gibi tırmanmayı ve oyunalr oynamayı çok sever. Eğitimleri hızlıca kapabilir. İnsanlara sadık kalmayı başarabilen bu canlılar oldukça sevecendir.

Bengal Kedi Cinsi

Bengal kedi cinsi, oldukça egzotik bir görünüme sahiptir. Bu yapının yanında büyük olması ile bilinen Bengal kedi cinsi, leoparlar ve jaguarlar gibi büyük vahşi kedileri andıran benekli kürk modeline sahiptir. Bengal kedi cinsinin halen vahşi mirasları ile temas halinde olduğu bilinir. Ayrıca, evcil kedi dostlarımızın arasında en büyüğü olarak görülür. Bu büyüklük sizi yanıltmasın, son derece atletik ve zarif kedi cinsidir.

Bengal kedi dostlarımız koşmayı, tırmanmayı, zıplamayı ve oyunlar oynamayı çok severler. Kedi dostlarımızın egzersiz yapması için yeterli alan sağladığınızdan emin olmanız gerekiyor. Bu alanın yanında dikey tırmanma tahtalarını da ihmal etmemelisiniz. Bengal kedi cinsi dünyanın en zeki kedi ırkları arasında yer alır. Can sıkıntısı içerisine girdiklerinde oldukça yaramaz davranışlara sebep olabilirler.

Balinese Kedi Cinsi

Balinese cinsi kedi dostlarımız tüyleri haricinde Siyam kedi cinsine oldukça benzer. Aslında Balinese kedi cinsi dostlarımız Siyam kedilerinin tüylü hali diyebiliriz. Balinese kedi cinsi insanların ilgi duyduğu her şeye ilgi duyarlar.

İnsanlara karşı oldukça sadık ve şefkatli olan bu ırk, tüm ev halkı ile oyunlar oynamayı sever. Ayrıca, onların faaliyetlerine katılmaktan hoşlanırlar. Balinese kedi cinsi her zaman sakin değildir, bazı zamanlarda yaramazlık yapmayı oldukça sever.

Burmese Kedi Cinsi

Burmese cinsi kedi dostlarımız, onlara bakan kişiler ile uğraşmayı oldukça severler. Cana yakın ve enerjik olan bu ırk, çok etkileşimlidir. Yavruluktan itibaren hareketlerine şaşıracağınız, dünyanın en zeki kedi ırkları arasında yer alan Burmese cinsi kediler uyarlanabilir, zeki, eğitilebilir ve eğlenceli kedi ırkıdır. Burma kökenli olduğu bilinen bu ırkın, saraylarda ve rahipler tarafından yetiştirildiğine inanılmaktadır.

Burmese cinsi kedi ırkının en benzersiz özelliklerinden birisi ise bakır ile koyu kahverengi bir görünüme sahip olmasıdır. Bu kedi ırkı, birkaç renk ile görülebilir. Katı bir kemik yapısına sahip olan bu cins, göründüğünden biraz daha ağır hissettirebilir. Orta büyüklükte bir kedi cinsidir. Özellikle de kürkü yumuşaktır. 

Cornish Rex Kedi Cinsi

Cornish Rex kedi cinsi mükemmel eşsiz kıvırcık tüyleri, şık ve uzun yapısı ile hayvanseverleri kendine hayran bırakır. Atletik ve sert olan Cornish Rex cinsi kediler hassas görülebilir. Kuzuları andıran tüylerine bakım yapmak biraz zordur. Dünyanın en zeki kedi ırkları arasında yer alır.

Cornish Rex kedi cinsi cana yakın ve aktiftir. Cornish Rex kedi dostlarımız ailenin interaktif bir parçası olmak gerçekten de çok severler. Mükemmel görünümlü bu ırk, 1950 yıllarında İngiltere'de ortaya çıktığı bilinmektedir. Cornish Rex kedi cinsinin benzersiz görünümü ve zekası birçok kişi tarafından sevilmiştir.

Sizlere bu yazımızda dünyanın en zeki kedi ırkları hakkında bilgiler vermek istedik. 5 kedi cinsini sıraladığımız bu içeriğimizin devamı gelecektir. Bizleri takip etmeyi unutmayın...

Ayrıca, aşağıdaki içeriklere de gözatmayı unutmayın. Belki de aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar