MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Cornish Rex Cinsi Kedi Özellikleri ve Bakımı

27.11.2021 11:22:34

Cornish Rex kedi cinsi için söylenecek çok söz var. Usta bir dağcı, yoksa bir leopar mı? Bir aristokrat? Ya da kuzu mu? Belki de yalnızca garip görünüşe sahip şımarık, sevimli, zeki ve hiperaktif bir canavar... Cornish Rex cinsi kedilerin özgüveni oldukça yüksek fakat ailesine fazlaca düşkündür. 1950 yılına dayanan geçmişleri ile en sadık dostlarımızdan olmuştur. Mizacı ve ilginç görüntüsü ile hayvanseverleri şaşırtma konusunda usta olan Cornish Rex cinsi kedi inanılmaz zekidir.

Keşfedilmesinden beri birçok cins ile melezlenmiş ve geniş bir gen havuzuna sahip olmuştur. Bu durum ona avantaj sağladığı gibi dezavantajlar da getirmiştir. Rex ailesinin bir üyesi olan ve kendine has nitelikleri ile ayrı bir cins olduğunu ispatlamış Cornish Rex cinsi kediler, ayrı kalmayı hiç ama hiç sevmiyorlar. Cornish Rex cinsi kediler hakkında bugüne kadar edinilmiş tüm bilgileri sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz...

Cornish Rex Cinsi Kedinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Kibar, nazik ve sevimli olan bu cins bir tazı gibi kıvrak ve ataktır. Cornish Rex cinsi kedi dostlarımız, evlerine dost canlısı bir varlık arayanlar için ideal bir ırktır. Fakat, onlardan sakinlik beklemeyin. Cornish Rex cinsi kediler oldukça hızlı ve hareketlidir. Cornish Rex cinsi kedi sahiplendiyseniz öyle aman aman bir özel hayat beklemeyin. İnsanlar ile etkileşim konusunda oldukça sıkıdır. İnsanların işlerine karışmaktan ve sürekli olarak peşlerine takılmaktan kendilerini alıkoyamazlar.

Zeki ve meraklı olan Cornish Rex cinsi kediler zeka olarak diğer kedi ırklarına fark atıyor. Merakı, oyunculuğu ve hareket kabiliyetlerini zekası destekliyor. Cornish Rex cinsi kediler motive edecek onların zekalarını bileyecek aktiviteler sürekli ihtiyaç duyduğu şeyler arasında yer alıyor.

Eğer onlara ayıracak vaktiniz olmayacaksa sahiplenmemek en doğrusu olacaktır. Cornish Rex cinsi kediler kaçma eğilimi oldukça düşük bir cins çünkü bağımsız kalmaktan pek hoşlanmıyorlar.

Oynaklığı, enerjisi ve genlerindeki atletik yapısı ile ünlü Cornish Rex cinsi kediler garip görünümlü ama oldukça sevimli kedilerdir. Virajları hızlıca alabilir. Ayrıca, Cornish Rex cinsi kediler çok iyi tırmanıcıdır.

Cornish Rex Cinsi Kedi Bakımı Hakkında Bilgi

Cornish Rex cinsi kedilerin bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bunlar; tüyleri, sıcak kalması, kapalı yerde tutulması ve banyodur. Şimdi gelelim sebeplerine, Cornish Rex cinsi kediler sıcak kalmayı severler. Oldukça ince bir kürke sahip olması döktüğü tüylerin görünümünü de zorlaştırır. Üşüdüğünü mutlaka belli ediyorlar. 

Tüylerinin bakımı oldukça kolay olan bu cins, hafifçe fırçalama ile tüylerini dökecektir. Banyo konusunda da bakım zorluğu yaşamayacaksınız. Ancak, beyaz ya da beyaza yakın renklerdeki tüyleri oldukça çabuk kirleniyor. Banyo konusna dikkat, beyaz kürklü Cornish Rex cinsi kedileri daha sık banyo yaptırmanız gerekebilir.

Sizlere bu yazımızda Cornish Rex cinsi kedi dostlarımız hakkında bilgiler vermeye çalıştık. 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar