Bengal Kedisi Özellikleri Tarihçesi ve Bakımı

25.11.2019 12:39:17

Oldukça meraklı ve cüsseli bu kediler, vahşi görüntülerinin altında tam bir ev kedisidir. Hızlı öğrenme yetenekleri ve oyuncu olmaları bu iri görünümlü kediler çok tatlı hayvanlar haline getirmektedir. Irk olarak kuşak kuşak sıralandırılmış olup, son ırkları atalarına göre çok daha evcil hayvanlardır. Alışırlarsa sudan korkmadan, çok iyi yüzebildikleri bilinmektedir.

Bengal Kedisi Tarihçesi

Vahşi orman kedileri ile akrabalıkları olduğu boyut ve kürk desenlerine göre düşünülmektedir. Fakat bu gerçeği pek de yansıtmamaktadır. Atalarının Asya Leopar kedileri olduğu bilinmektedir. Habeş kedileri ve British Shorthair ile çiftleştirilmesi sonucu uzun yıllar yapılan çalışmalar neticesinde bu yeni ırk ortaya çıkarılmıştır. 1991 yılında tamamen yeni bir ırk olarak literatüre geçmiştir.

Bengal Kedisi Fiziksel Özellikleri

Sıcak ve meraklı canlılar olması bazen sizi zor duruma sokabilir. Kısa tüylü, uçları uzun ve kısa kulaklara sahiptir. Uzun ince fit bir görüntüye sahiptir. Kaslı vücutları ile 7 kg ağırlığa kadar çıkmaları normaldir. Leoparı andıran bir kürk deseni vardır. Altın, turuncu ve kahverengi tonlarına sahiptir. Melez olan kedilerde farklı renk tonları görülebilmektedir. Benekleri farklı büyüklükte ve renk tonlarında olabilir.  13-17 yıl ortalama yaşam süreleri bulunmaktadır.

Bengal Kedisi Karakteri

Karakter olarak bakımı biraz zor bir kedidir. Zeki bir kedi olmasının yanında oldukça aktif canlılardır. Sürekli ortamı ve karşısındaki süzen oldukça oyuncu bu kediler gündüz evde tek başına sıkılabilir. Yüksekte dolaşmayı sevmesinden dolayı, onu evde yerde ya da koltuk altında değil, dolapların tepesinde bulmanız muhtemel. Ne kadar ilgiyi sevseler de kucak kedisi olmamışlardır.

Araştırmacı ve meraklı bu kedilere gerekli ilgi ve oyunu göstermezseniz, strese ve depresyona girmesi kaçınılmazdır. Anı hafızaları oldukça gelişmiş olup, eğitime karşılık tepkileri oldukça olumludur. Sosyalliği üst seviyelerde olan bu canlıların, çocuklarla ilişkisi fazlasıyla tatmin edici olabilir. Diğer kedilerle uyumu da yüksek olan bu kedilerde, köpeklerle yaşayabilmesi, köpeğinizin cinsine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Oldukça hareketli bir kedi ırkı olan Bengal kedileri, üst düzey zekaya sahip olması, araştırmacı ve her nesneyi ve hareketli şeyi takip etmesi sebebiyle anlaşması pek de kolay değildir.

Bengal Kedisi Bakımı

Mükemmel kürk yapısı sadece renk olarak farklılık göstermekte olup, normal kedilerden tüy uzunluğu pek de farklı değildir. Rutin haftalık tüy bakımı yeterli gelmektedir. Tırmanmayı ve yükseklerde dolaşmayı sevdiğinden dolayı, onun yaşam alanını bu şekilde dizayn edip, ona uygun oyuncakları edinmeniz işinizi oldukça rahatlatabilir. Sağlıklı bir olmasının yanı sıra, melez ırk olması sebebiyle kalitesiz mamalara karşı oldukça duyarlıdır. Birçok Bengal kedisi sahibi çiğ gıda ile evcil dostunu beslemektedir. Kum ve mama kaplarını temiz tutmanız, bu hijyene düşkün canlılar için önemlidir. Kulak ve gözlerinin bakımı atlamaları, en fazla 15 günde 1 kere tırnaklarının kesimini gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar