MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

26.11.2019 09:46:43

Her ne kadar bizler köpeklerle başarılı iletişim kurmakta zorlansak da onlar iletişim kurmak için çoğu zaman bizlere mesaj gönderebilir. Bilinenin aksine köpekler sadece mutluluk hallerinde kuyruklarıyla komik hallere düşmezler. Sokakta her kuyruk sallayan köpeğe koşarak gitmek bazen mesajı yanlış anlayıp, sıkıntılı bir duruma düşmenize sebebiyet verebilir.

Köpeklerin beden ve vücut dilindeki en büyük iletişim kanalı kuyruklarıyla yaptıkları hareketlerdir. Tabi ki kuyruk sadece iletişim aracı ya da karşı tarafa mesaj vermek olarak algılanmamalıdır. Köpeklerin dengesi sağlamasında, yüzerken dönüş yapmalarında ve duruşlarına bağlı olarak karşı tarafla iletişime geçmek istediklerinde kuyruk hareketleriyle mesaj verebilirler.

Köpeğim Kuyruk Sallıyor, Oyun Saati Geldi!

Köpeklerin kuyruk sallaması mutlu, heyecanlı ve oyun oynamak istediği anlamına her zaman gelmez. Bunu mutlu hali ile olarak algılayıp ona göre hareket etmek son derece yanlıştır. Köpeklerin çelişkili ve kararsız birçok hareketi bulunabilir. Kuyruk sallayan köpek, iletişime açık, çevresinde gelişen olaylara ve seslere zihni açık, takip ettiğini bildirir. Bunu tüm vücut dilini bir bütün olarak inceleyip karar vermek en garanti hareket olabilir. Mutlu olup, tetikte karşısını tanımak istemesi, ani bir harekette savunma moduna geçmesine neden olabilir.

Köpek Kuyruk Sallarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Biraz dikkat etmek isteyen bu durumda, bazı şifreleri önceden bilmemiz halinde onları ürkütmeden ve bize zarar vermelerine zemin hazırlamadan onların dilini kolayca anlayabiliriz. Köpek kuyruğu hareketlerinde dikkat etmeniz gereken 3 etken vardır. Köpeğin kuyruk, sertliği, sallama hızı ve kuyruğun yüksekliği.

Kuyruk Yüksekliği: Salladığı kuyruğu ne kadar yüksekse özgüveninin de o kadar yüksek olduğunu gösterir. Aşağıya doğru indikçe özgüven eksikliği ve ürkeklik seviyesine yakın olduğunu bildirir. 90 derecelik açıdan biraz daha az dik ise, aktif, hareketli ve oyun oynamaya meyilli olduğunu anlatır.

Kuyruk Sallama Hızı: Hızlı sallanması heyecanlı ve dostça olduğunu bizlere gösterir. Yavaş şekilde sallanan kuyruk ise tam tersi, sizi veya çevresini tartmaya çalıştığını, kendisini koruma içgüdüsünün devreye girdiğini açıkça bildirir.

Kuyruk Sertliği: Rahat ve sıkı olmayan kuyruk, karşısındaki kişi ve olaylara karşı yumuşak tutum sergileyeceğini gösterirken, sert duruşu, tetikte ve saldırgan bir duruş sergilediğini gösteriyor olabilir.

Kuyruk duruşu ve hareketleri o an şartlar ve köpeğin karakterine bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Köpeklerin vücut dillerini anlamak için onlarla biraz vakit geçirip, onu tanımak önemlidir. Her kuyruk sallayan köpek sevilmeyeceği gibi her kuyruğunu diken köpek de saldırgan davranış sergilemeyebilir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar