MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi

26.11.2019 11:31:00

Muhtemelen çoğu kuş türünde olduğu gibi Muhabbet kuşlarının anavatanı da Avustralya’dır.  Yiyecek ve barınma ihtiyaçları için sıklıkla göç eden bu kuşlar yeşillik alanları tercih ederler. Bu bölgenin oldukça farklı mevsimlere ve yüksek sıcaklardan, soğuk bölgelere sahip olması, bu kuşların her türlü iklim koşullarına adapte olabilen, dayanıklı canlılar haline getirmiştir. Sürüler halinde yaşamayı severler, gerekli ortam sıcaklığı, beslenmeyi sağladığınız taktirde uzun yıllar herhangi bir sağlık sorunu yaşamadan hayatlarına devam edebilirler.

Muhabbet Kuşlarında Beslenme

Genelde otluk alanlarda yaşamayı tercih ettikleri için, beslenme tiplerine etki etmiştir. Temeli çekirdek olmak üzere otçul bir beslenmeye sahiplerdir. Sevebileceği ot ve yeşillikleri besin çeşitliliği açısından deneyebilirsiniz. Ak darı ve sarı darı içeren kuş yemleri onları için oldukça besleyici olmaktadır. Obezite riski bu canlılarda fazla olup, günlük yem miktarını kontrol altında tutmanız sağlığı açısından faydalı olacaktır. Ortalama 45 gram civarı olan muhabbet kuşlarında bu ağırlığın üstü sağlık sorunları getirebilir. Muhabbet kuşu yemi ve bu yemin diğer alternatiflerine buradan ulaşabilirsiniz.

Muhabbet Kuşlarında Barınma ve Güvenlik Önlemleri

Uçmayan, kaçmayan ve hareket etmeye ihtiyaç duymadıkları düşünülse de bu kuşlar aslında göçmen kuşlardır. Uzun mesafeleri uçabilme yetenekleri vardır. Kafes tercihlerinde, olabildiğine geniş ve sık tel aralıklarına sahip olmasına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Özgürce tırmanıp hareket edebilmeleri için onlara bu geniş hareket alanını sunmanız oldukça önemlidir. Eve alıştıktan sonra pencereleri ve balkonu kapatmanız şartıyla odaların içerisinde uçmasına, kanatlarının hareket etmesi, günlük egzersiz ihtiyaçlarını karşılaması için uçuş alanı sağlamanız yeterli olacaktır. Bu serbest uçuşlarda onun güvenliği tehdit edecek potansiyel tehlikeleri, diğer evcil hayvanlar, açık pencereler, açık fırın ve ocaklar, aynalar, tuvalet, sıcak yemek ve su gibi her şeye tek tek göz atmalısınız.

Muhabbet kuşunuzun size daha olmasını ve elinize alışmasını istiyorsanız bu konumuz üzerinden devam edebilirsiniz.

Muhabbet Kuşları ve Sağlığı

Ufak canlılar olduğu için diğer evcil hayvanlara göre çok çabuk hastalıklara yakalanabilir. Bakteri ve mikrop kaynaklı hastalıklar olmak üzere mantar, grip gibi pek çok hastalığa karşı bünyeleri hassastır. Ek olarak hastalandıklarında bu hastalıkları belli etmeleri hem zaman alır hem de normal gibi görünebilirler.

Dışkıları günlük olarak mutlaka kontrol edilmeli, olağan dışı ya da hastalık belirtilerinde kesinlikle size ipucu verecektir. Hasta olduklarında tek bir noktada yoğun şekilde görünür. Doğru bakım ve kaliteli beslenme ile uzun yıllar sağlıklı şekilde yaşamlarını sürdürebilirler. Bu tamamen bizim elimizde olup, gerekli araştırmayı yapmamız neticesinde ortaya çıkacaktır.

Muhabbet Kuşlarında Hastalık Belirtileri Nelerdir?

  • Dışkılarındaki anormal değişim

  • Tüy dökülmesi

  • Kalp atışındaki artış

  • Gaga ve gözlerde akıntı olması

  • Kanatların düşük durması

  • Gözlerin sulu ve şişkin durması

  • Vücut ısılarındaki anormal değişim sonucu halsizlik, hareketsizlik

 

Derinlemesine Muhabbet kuşlarında nezle konumuz için buradan destek alabilirsiniz.

Muhabbet kuşlarınızda normal zamanlara kıyasla yukarıdaki değişimlerden bir ya da birkaçını görüyorsanız mutlaka veteriner desteği almanız gerekir. Bu canlılar çok daha narin olması sebebiyle kulaktan duyma bilgilerle müdahale etmeniz, geri dönüşü olmayan sonuçları doğurabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar