Kedi ve Köpek Dışında Sahiplenebileceğiniz 8 Evcil Hayvan Türü

27.11.2019 10:30:47

Genelde hayvan sever birçok kişi kedi ve köpek dışında çok da fazla evcil hayvan ile haşır neşir olmamıştır. Tüm bunların aksine birçoğu bir arada yaşayabileceği gibi farklı deneyimler ve dostluklar kurmak adına, ailemize yeni bir üye ekleme, yalnızlığımızı giderme ve eğlenceli günler yaşamak adına farklı önerileri sizlerin beğenisine sunuyoruz.

 

Sultan Papağanı

Normal papağanların aksine daha ele avuca sığan fakat çok da minik olmayan papağan türlerinden birisidir. 30-35cm boylara gelebilir. Eğitime yatkın olması, sosyalliği ve aileye adapte olmayı seven yapısı sayesinde sıklıkla tercih edilen bir kuş türüdür. Oyun oynamayı çok seven bu kuş türü, özellikle erkeklerinin konuşmaya yatkınlığı, bakımının kolay olması ve ekstra olarak mükemmel dış görünüşleriyle gel beni sahiplen diye bakmaktadır.

Sultan Papağanları hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Muhabbet Kuşu

Muhtemelen büyükten küçüğe herkesin yaşamanın belirli evresinde bu sarılı mavili kuşlarla bir ilişkisi olmuştur. Güzel ötüşleri, minik ve vakur duruşları ile herkesi kendine hayran bırakan Muhabbet Kuşları çok konuşan papağanların alternatifi olarak listemizde yer almaktadır. Bakımı oldukça zahmetsiz olmakla birlikte tek ve çift olarak bakılmasında sakınca yoktur. Ülkemizde oldukça sık tercih edilen bu kuş türünde, kafes konumu ve temizliği, beslenme düzeni, ortam sıcaklığı gibi hususlara ekstra özen göstermeniz halinde bir problemle karşılaşmanız mümkün değildir.

Muhabbet Kuşları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız buradan bakabilirsiniz. 

Guinea Pig

Yurtdışında oldukça popüler olan bu evcil kemirgen, bir dönem ülkemizde de ortalığı kasıp kavururken şu an bile hala birçok evcil hayvan sever tarafından beslenmektedir. Ginepig şeklinde de telaffuz edilen bu canlıların, ısırma alışkanlıklarının minimum düzeyde olması ve sıcakkanlı insana sokulgan hayvanlar olmasıdır. Bakımları ve beslenmesi neredeyse zahmetsizdir.

Balık

O akvaryumun eşsiz cazibesi yok mu, içinde balık olmasa bile insanları başına dakikalarca dikebilmekte. İçerisinde balıkları izlerken dert ve sıkıntıları unutup, boşluğa, hayal dünyasına dalmaya birebir. Evcil hayvan olarak bakılmasının yanında dekoratif olarak da birçok mekânda görmeniz olasıdır. Sayısız balık cinsine bağlı olarak doğru akvaryumu seçmeyi unutmayın.

Hamster

Temel ihtiyaçlarının dışında bakımı oldukça kolay ve herkesin altından kalkabileceği seviyededir. Renk, tür ve boyut olarak değişkenlik göstermekte olup, hastalıklara karşı diğer ırkdaşlarına göre oldukça dayanıklıdır. Oldukça kolay üreyen bu canlılarda ordu kurup, fetih yapma gibi bir düşünceniz yoksa dikkatli olmanız gerekebilir.

Hamsterler hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Yılan

Ne kadar ürkütücü gelse de Youtube’da gezinince dahi binlerce yılan sahibi insan görmeniz mümkün. Yılanın cinsine göre 1-2 hafta arasında beslenme ihtiyacı vardır. Rengarenk türleri olmakla birlikte boa yılanlarından, piton yılanlarına kadar evcil hayvan olarak bakmanız mümkün fakat araştırmanızı iyi yapmanız gerekmekte.

Kaplumbağa

Kara ve su kaplumbağası olmak üzere iki türü olan bu canlıların, akvaryum sevdamızdan dolayı genelde iki tarafta da yaşayan su kaplumbağası türü sahiplenilmektedir. Ona geniş bir yaşam alanı sunmanız sağlıklı beslenme ile elinizdeki minnacık kaplumbağa kocaman olup, 15-20 sene yaşam ömrüne sahip olabilir. Stresten kolayca etkilenebilen bu canlılar, hava değişimlerine, açlığa oldukça dayanıklıdır.

Tavşan

Kendi kendine yetebilmesi, oldukça enerjik, bakımı kolay ve sevimlilikte kedilerle yarışan bu canlılar doğru bakım ve kaliteli beslenme programları ile uzun yıllar sizlere arkadaşlık yapabilir. Agresif tavırlar sergilemezler. Diğer evcil hayvan ve çocuklarla uyumlu şekilde yaşayabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar