Hamster Bakımı ve Evcilleştirilmesi

22.11.2019 11:11:06

Hamsterlar oldukça dayanıklı evcil hayvanlar olmakla birlikte, bakımı zahmetsiz, temel ihtiyaçları karşılanması halinde kendi halinde büyüyüp, yaşayan canlılardır. Gerekli yaşam koşulları sağlanması, gerekli sevgi ve ilgi gösterilmesi sayesinde uzun yıllar sağlıklı yaşayabilir.

Çok farklı renkleri, türleri, boyutları olmasına karşın çoğu karakter ve bakım olarak birbirine benzemektedir. Onların da farklı karakteristik özelliklere sahip olabileceği göz ardı edilmemeli, kimisi çok insan canlısı olabilirken kimisi oldukça soğuk ve agresif tavırlar sergileyebilir. Sağlıklı bir hamster, burun akıntısız, yuvarlak vücut, parlak canlı gözler ve hareketli olmalıdır. Çevresi ile iletişim halinde, agresif davranışlar sergilemeyen hayvanlar mutlu ve sağlıklı olduğunu bizlere gösterir.

Sağlıklı Hamster Yetiştirmek İçin Gerekli Ortam

Kesinlikle dayanıklı canlılar olduğunu doğru olmakla birlikte gerekli bakım ve beslenmeyi uyguladığınız taktirde uzun bir ömre sahip olması kesindir. Enerjik hayvanlar ve günlük egzersiz ihtiyaçları olduğu için geniş bir kafese sahip olmanız elzem bir durumdur. Kaliteli taban malzemesi ve onun cinsine uygun yemler ile büyümesi ve sağlıklı olarak yaşaması için dikkat edilmelidir.

Dar kafeslerden yavru olsalar bile uzak durmalısınız. Sadece dikey olmamalı, yatay tellerle desteklenmiş olmasına dikkat edilmeli. Ortamın kirli olması onları bakteri ve mikroplara karşı savunmasız hale getirir. Bu sebeple kafes temizliğine her şeyden çok dikkat etmelisiniz. Haftalık rutin temizlik yapmanız ve yuvasının düzenini bozmamanız hep onun yaşam alanına müdahale etmemek için

Hamster Beslenmesi

İçgüdüsel olarak besin saklama alışkanlıkları bulunmaktadır. Çöllerde aç kalmamak adına bu stokçuluk, atalarından gelen bir özelliktir. Bütün kemirgenlerin lifli besinlere ihtiyacı vardır. Bu diş ve kemik gelişimleri için oldukça iyi gelir. Ayrıca yuvalarında besin saklama alışkanları sırasında buraya müdahale etmeye çalışmanız biraz hırçınlaşmasına sebebiyet verebilir. Havuç, elma, salatalık, kıvırcık, üzüm tarzında meyve ve sebzelerden hoşlanır. Bu tip besinler az ve yiyeceği miktarlarda vermeniz saklayıp bozulmaması adına iyi olacaktır. Besin çeşitliliği açısından bu tip yiyeceklerle desteklemeniz sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Ek olarak hamster ve diğer kemirgenlere uygun, hazır yemlerden almanız ve onu alıştırmanız da işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Buradaki link üzerinden yemin içeriği ve ürüne ulaşabilirsiniz.

Hamster Evcilleştirilmesi

1-2 aylık arası hamsterların evcilleştirilmesi adına en uygun zaman dilimidir. Yavruların sahiplerine alışması ve bağlılık göstermesi için her evcil hayvandan olduğu gibi bu canlılarda da bu zamanda sahiplenmeniz uygundur. İlk başlarda çok elinizle müdahale etmeden kafesine ve ortama alışmasına müsaade edin. Ses tonunuza alışmasını sağlamak adına onunla sık sık konuşun. Yemini kafes tabanına hep belirli saatlerde onunla konuşarak koyun. Zamanla yem yerken, elinizi yakında tutup, elinizden yemesini sağlayabilirsiniz. Elinize çıkmaya başlayınca, kolunuzda yürümesine izin verin ve temasınızı gün geçtikte artırın. Gündüzleri uykucu, geceleri yemek aramak adına aktif canlılardır. Doğal hayatlarına çok da müdahale etmemeye özen gösterin. Korktukları ve irkildikleri zaman agresif tavırlar içerisinde olabilir. Ani hareket ve gürültü yaparak onu korkutmamaya özen gösterin. Oyuncu ve hareketli canlılar olması sebebiyle, severken atlayıp zıplayabilir ve bilinmeyen kör noktalara kaçabilir bu konuda dikkatli olun.

Kısa kısa hamster sahibi olmaktan bahsetmemiz gerekirse,

  • Ses çıkarıp kimseyi rahatsız etmez.
  • Yemek seçmediğinden dolayı, sıkıntıya düşmezsiniz.
  • Tuvalet eğitimine ihtiyaçları yoktur
  • Yıkama, tüy bakımı ve tarama gibi bakıma ihtiyaçları yoktur
  • Tüy sorunu yaşamazsınız
  • Oyuncudurlar ve çok nadir durumlarda ısırma eylemini size karşı gerçekleştirir

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar