MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Komondor Köpeği Özellikleri Bakımı Tarihçesi

22.11.2019 12:31:23

Dış görünüşünden önce temel karakter özellikleri, özgüvenli, dikkatli ve alanını koruyan çobanlık ve bekçilik görevini yapabilecek bir köpektir. Rastalı, büklüm büklüm tüyleri ile oldukça ilgi çekici bir dış görünüşe sahiptir. Olağanüstü bir görüntüsü olması diğer birçok köpek ırkına göre dikkat çeker. Bunun en önemli sebebi, rastafaryan tüylere sahip olmasıdır. Dışarıdan bakınca aynı koyuna benzemesi fakat koyun ve sürüleri mükemmel şekilde idare etmesi oldukça ironik bir durumdur.

 

Komondor Köpeği Tarihçesi

Tarihi ile alakalı çok da kesin bilgiler olmamakla birlikte günümüzde birçok kişi tarafından çoğunluk sağlanan görüş, 1000 yılları başında Macar kabilesi Komondorlardan ortaya çıktığıdır. Macar bekçi köpeği olarak da bilinen bu ırk, Macar Bozkırlarında büyüyüp, bugünlere gelmiştir. Yırtıcı hayvanların koyun zannetmesi yüzünden sürülere saldırı yapmak isteyen yabani hayvanlara sürprizler yapması ve mükemmel bekçi köpekleri olması bu bilgilerin ışığında bilmemiz gereken en önemli şeydir.

Fiziksel Özellikleri

Dişiler 65cm ve erkeklerde 85cm yüksekliğe oluşan büyük cins bir köpektir. Ağırlıkları ise 45-75kg arası değişmektedir. Tüyleri beyaz, kalın ve birbirine dolanmış örgülü şekildedir. Kum ve bej rengi olanları görülmekle birlikte asıl orijinal renkleri beyazdır. Tüylerinin bu denli karmaşık ve kabarık olması, olası yabani hayvan saldırılarında kendilerini korumalarına olanak sağlamaktadır. Soğuk havalardan da korunmasını sağlayan kürkü, yağmurlu havada biraz sıkıntı çıkarabilir.

Karakteri

Sabırlı ve sakin hayvanlardır. Koruma içgüdüsü oldukça yüksek ve korkusuzlardır. Yabancılara karşı mesafeli davranıp onları tanımadan ve güven kazanmadan yakınlık kurmazlar. Aile üyelerine ve özellikle çocuklara karşı oldukça şefkatlidirler. Erken sosyalleştirilmiş olmalarına dikkat edilmelidir. Huzursuz ve gergin olduğundan koruma içgüdüsüyle istenmeyen hareketlerde bulunabilir. Başka köpeklerle anlaşma seviyesi biraz düşük kalabilir. Gözü pek bu köpeklerin erken yaşlarda eğitim ve sosyalleştirilmesi ilerideki yıllarda rahat ve huzurlu günler geçirmenizin kapısını aralayacaktır.

Bakımı ve Sağlığı

Kalıtsal herhangi bir hastalığa rastlanmamıştır. Gözleri ve kulaklarına ekstra özen gösterilmesi yeterlidir. En büyük sorunu yumak yumak görünen tüyleridir. Kene, pire, dış parazit kontrolü sıklıkla yapılmalıdır. Belirli aralıklar uzman desteği almak gerekebilir. Uzun tüylerinden dolayı çok çabuk kirlenebildikleri için ayda bir kere yıkanmaları uygundur. Tüylerinin taranması asla atlanmamalıdır. Ortalama 11-13 yıl ömürleri vardır.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar