Norveç Orman Kedisi Genel Özellikleri ve Bakımı

27.11.2019 12:11:05

Tüy yapıları ile göze batan bu kedi ırkında, İskandinav mitolojisinde dahi kendine yer bulmuştur. Adından da anlaşılacağı üzere Norveç’in soğuk ve çetin hava şartlarına uyum sağlamış olan bu hayvanlar, uzun tüyleri ile adeta bir kediden fazlasına sahiptir. Avcılık ve zıplama yetenekleri oldukça gelişmiş olmakla birlikte diğer kedilere nazaran oldukça iri boyutlarda olabilir.

 

Norveç Orman Kedisi Tarihçesi

İsmine bağlı olarak anavatanı Norveç ülkesidir. İskandinav mitlerinde uzun boylu ve tüylü kedi olarak kendisi anılmaktadır. Tam olarak nasıl ortaya çıktığı hakkında sağlam bilgiler bulunmasa da, Rusyanın Sibirya kedisinin doğa şartlarına ayak uydurarak evrimin sonuçları neticesinde bu hale geldiği düşünülmektedir. Bir diğer görüş sunulan inanışa göre, Viking denizcilerin Anadolu ve Akdeniz üzerinden gemilerini sıçan ve farelerden korumak adına beraberinde getirdikleri söylenir.

Norveç Orman Kedisi Fiziksel Özellikleri

Diğer kedi ırklarından farkını fiziksel olarak hemen ortaya koyar. Özellikler uzun tüyleri ve boynundaki yelesi hemen göze çarpmaktadır. Bu kadar uzun tüylü bir kedi olmasının sebebi yaşadığı iklimdeki soğuk hava koşullarıdır. Fizik olarak ne kadar hantal gibi görünseler de bunun tam aksine oldukça fit ve avcılık yetenekleri üst düzeydedir. Dişiler erkeklere göre daha küçük olmakla birlikte yetişkinlikte 5-10kg arasına ulaşabilir. Özel bir kürk rengi ya da göz rengi bulunmamaktadır. Yazları tüyleri biraz fazla dökülmekle beraber, yeleleri soğuk zamanda daha belirgin hale geliyor. Yanakları dolgun ve çeneleri oldukça geniştir. İçi tüy dolu, uzun ve sivri kulaklara sahiptir. Patileri ve kuyruklu oldukça tüylü olmakla birlikte normal kedilere nazaran neredeyse 2-3 kat büyüklüğe çıkabilmekteler.

Norveç Orman Kedisi Karakteri

Özgüveni yüksek, korkusuz ve avcılıkta usta canlılardır. Çevreye ve insanlara oldukça kısa sürede adapte olabilirler. Atletik yapıları sayesinde umulmadık yerleri keşfetmeye çıkmaları kimseyi şaşırtmamalıdır. Bulunduğu bölgeyi sahiplenme ve koruma içgüdüsü yüksek olacaktır. Oldukça zeki ve hafızası oldukça derindir. Vahşi tabiatları ne kadar göze batabilir gelse de aile ortamında oldukça ilgi isteyen ve sevgi dolu pofuduklar haline gelebilirler.

Norveç Orman Kedisi Sağlığı ve Bakımı

Enerjik ve güçlü hayvanlar olduğu için bu konuda sizin özel vakit ayırmanız ve buna uygun kedi oyuncakları edinmeniz yeterli olacaktır. Egzersiz ihtiyacı göz ardı edilmemeli aksi taktirde kilo almaya elverişli bünyeleri vardır. Uzun tüylü bir kedi olduğu için tüy bakımı ve taranması konusunda çok da tavsiye vermeye gerek yoktur. Muhtemelen onu ilk gördüğünüzde diğer adım ona uygun tarak ve fırça edinmeniz gerektiği olacaktır. 2 haftada bir tırnak kesimi, diş fırçalamasına dikkat etmeniz halinde çok da ekstra şeyler gerekmeyecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar