MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Kısırlaştırılması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

28.11.2019 10:15:14

Kediler doğaları gereği aile yapısı konusunda biraz farklı canlılardır. Gördükleri her kedi ile çiftleşebilirler. Anne kediler yavruları sütten kesilene kadar oldukça koruyucu bir annelik sergilese de daha sonra onlarla ilgilenmeyi bırakabilir. Her ne kadar hayvan severler arasında kedi kısırlaştırması tartışılıyor olsa da üremesi istenmeye hayvanların bu operasyon yoluyla kısır hale getirilmesi onların sağlığı ve yaşamı için olumlu etkileri olumsuz etkilerine göre çok daha fazladır.

Kedilerde duygusal olarak, ilişki kavramı yoktur. İçgüdüsel olarak hormonların etkisiyle çiftleşme istekleri bulunur. Anne, baba, kardeş hiyerarşisi de bulunmadığı için kısırlaştırılması konusunda çok da duygusal davranmaya gerek yoktur. Kedilerde kısırlaştırma basit gibi görünse de sonuç olarak cerrahi bir operasyondur ve geri dönüşü yoktur. Bu işlemin yapılmasına karar vermeden önce çok kez düşünmeli ve bir kez adım atmalıyız.

Erkek Kedilerin Kısırlaştırılması

Kızgınlık dönemi erken olacağı gibi geç de olabilmekle birlikte genel olarak, 7.5-10 ay arası en uygun zaman dilimleridir. Davranışlarında görülen değişikler sayesinde sizlere yeteri kadar göstereceklerdir. Dişi kedilere göre kısırlaştırma operasyonu çok daha basit ve kısa sürede gerçekleşir. Erkek kedinin testisleri alınarak, operasyon tamamlanır. 2-3 gün içerisinde normal hayatına hiçbir şey olmamış gibi dönebilir. Yaşadığı stresi atması halinde hayatına kaldığı yerden devam eder. Kimi ameliyatlarda dikiş bile atılmasına gerek kalmadığı düşünüldüğünde ne kadar basit ve hızlı bir işlem olduğunu hayal edebilirsiniz.

 

Dişi Kedilerin Kısırlaştırılması

Dişi kedilerde operasyon biraz daha zorlu ve süreci atlatması uzun sürebilir. Kızgınlık dönemlerinde kısırlaştırılması pek uygun değildir. Genelde bu dönemi atlatmaları beklenir. Öncesinde ya da sonrasında dişi kedi kısırlaştırılmaya hazırdır. Dişi kedilerde doğum yapması düşünülmeyen kedilerin kısırlaştırılmaları onların sağlığı açısından oldukça önemlidir. Operasyon sırasında yumurtalıkları ve rahmi alınır. Sadece rahminin alınması doğum yapmasını engelleyebilir fakat yumurtalıkları alınmazsa tekrar kızgınlığa girmesine neden olmaktadır.

Kedileri Kısırlaştırılmasının Faydaları

Erkek ve dişi kedilerin kısırlaştırılmaya uygun olgunluk dönemleri farklılık gösterebilir Burada beslenmeleri, kiloları, hal ve hareketleri arada fark oluşturabilir. Her kedinin bu döneme giriş süreleri genetik ve fizyolojik etmenler nedeniyle erken ya da geç kısırlaştırılmasına neden olacaktır. Burada net kararı yine operasyonu gerçekleştirecek, veteriner hekiminiz karar verecektir.

  • Kızgınlık belirtileri nedeniyle gösterecekleri agresiflik, mutsuzluk ve depresyon hali yaşamazlar.
  • Tümör, rahim ve yumurtalıkla ilgili hastalıklara yakalanmalarının önüne geçilir
  • Zaten çevremiz çok sayıda olan ve her geçen gün artan yavru kedilerin önüne geçerek, şu an yaşayan kedilere daha iyi bir yaşam sunmamızı sağlar
  • Prostat ve testis kanseri riski ortadan kaldırılır

 

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar