MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Bedlington Terrier Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

28.11.2021 11:09:07

Vücut ve tüy yapısı sebebi ile resmen bi kuzu görüntüsü veren Bedlington Terrier cinsi köpek dostlarımız aslen İngiltere kökenli olması ile bilinir. Görüntüsüne layık olacak şekilde adeta bir arkadaş canlısı olan bu ırk, inatçı yapıları ile ün salmıştır. Rothbury Terrier ismi ile de anılmış olan 19. yüzyıldan beri İngiltere ülkesinin en popüler evcil hayvanlarından birisi olmuştur. Aslında tarih bakımından çok daha eski zamanlarda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bedlington Terrier cinsi köpekler gelişmiş av yetenekleri sebebi ile kendinden küçük her varlığın peşine düşme içgüdüsünü kontrol etmekte zorlanmaktadır. Fakat, bu minik dostlarımız, hayvanseverlerin ilgisini çekmesi sebebi ile geçmişte gösteri köpeği olarak da kullanılmıştır. Zekası sebebiyle inatçı olmasına rağmen kolay eğitilebilir bir köpek cinsidir. İnanılmaz zeki olan bu köpek dostumuz ve farklı görünümü sayesinde İngiltere'deki sirklerin gözdesi olmuştur. Bedlington Terrier cinsi köpekler adeta bir aile köpeğidir. Yaşadıkları ortama ve insanlara çok çabuk olacak şekilde uyum sağlaması ile bilinmektedir.

Bedlington Terrier Cinsi Köpeklerin Genel Özellikleri Nelerdir?

Şimdi de Bedlington Terrier cinsi köpek dostlarımız hakkında genel özellikleri sıralayacağız. Madde madde sıralayacağımız bu özellikler ile onları çok daha yakından tanıyabileceksiniz.

 • Anavatanı olarak İngiltere'nin kuzey bölgeleri kabul edilir.
 • Orta irilikte köpek cinsileri arasındadır. Boyları ortalama 42 santimetre olmakla beraber ağırlıkları ise 10 kilogramdır. Dişiler ile erkekler arasında belirgin bir fark yoktur.
 • Güçlü ve çevik bir gövdeye sahip olan Bedlington Terrier cinsi köpeklerin, küçük bir kuyruğu vardır. Ayrık ve minik duran koyu renk gözlere sahiptir. Ayrıca, kafa yapıları yukarı doğru sivridir.
 • İngiltere ülkesinin soğuk kuzey bölgelerinde oluşan hava durumu sebebi ile soğuğa dayanmalarını sağlayan tüyleri katmanlıdır. Genelde tek renktir. Tüyleri sık ve dalgalıdır. Ayrıca, tüy renkleri gri, kahverengi ve krem tonlarındadır. Benekli olan türleri de vardır.
 • Hareket etmeyi oldukça seven oyuncu köpek dostlarımızdır.
 • Agresif davranmayı sevmezler, uysaldır.
 • Çok zeki olmaları sebebiyle hızlı öğrenip kolayca eğitilebilir ancak inatçı bir karakter yapısı vardır.
 • Çok az tüy dökmeleri ile bilinir.
 • İnsanlar ve diğer evcil hayvanlarla iyi iletişim kurarlar. Sosyal varlıklardır.
 • Genelde sağlıklıdırlar. Bedlington Terrier cinsi köpeklerin mide rahatsızlıklarına karşı olan hassasiyeti sebebiyle veteriner hekiminize danışmanız gerekir. Beslenimlerine dikkat edilmeli ayrıca tüy bakımları kesinlikle aksatılmamalıdır.
 • Bakıma bağlı olmakla beraber ortalama yaşam süreleri 12 yıldır.

Bedlington Terrier Köpek Cinsi Bakımı Nasıl Yapılır?

Oyuncu ve neşeli olan bir cins olan Bedlington Terrier cinsi köpek dostlarımız, insanlar ile çok iyi anlaşır. Kalabalık aileler için oldukça ideal olan bu varlıklar, evinize neşe getirecektir. Onlara bakan kişiler ile sık sık oyunlar oynamaktan keyif alırlar. Hatta bu konuda oldukça ısrarcıdırlar. Aynı evi paylaştığı diğer evcil hayvanllarla iyi geçinirler. Yabancılara karşı dahi sıcakkanlı olmaları ile bilinir. Bu özellikleri sayesinde onlar bekçi ya da koruma köpeği olamazlar. Ancak, avlanma içgüdüleri sebebi ile minik canlılarla yaşaması olası değildir. Günlük egzersizlerini kesinlikle aksatmamalısınız. Oldukça uyumlu olan Bedlington Terrier cinsi köpeklerin eğitimi konusunda sabırlı olmalısınız. Olumlu yöntemler ile eğitilmedikleri takdirde inatçı karakterlerini ortaya çıkarırlar.

Tüy yapısı sebebi ile oldukça az tüy dökerler. Haftada iki kez taramanız yeterli olacaktır. Eğer fırçalanmazlar ise dalgalı tüyleri düğüm haline gelebilir. Bu da Bedlington Terrier cinsi köpekler için deri hastalıkları konusunda hassasiyetini artırır. Özellikle de gözlerine yakın olan tüyler düzenli şekilde kesilmelidir. Bedlington Terrier cinsi köpek dostlarımızın bakımında dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri ise beslenme şekilleridir. Diğer cinslere göre mide hastalıklarına oldukça yatkınlardır. Onların mama ve su kaplarını temiz tutmalısınız. Bedlington Terrier cinsi köpeklere uygun mamalar ile beslenmeliler.

Sizlere bu yazımızda Bedlington Terrier cinsi köpek ırkının özelliklerinden ve bakımından bahsettik.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar