MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Zamlardan Patili Dostlarımız da Etkilendi!

29.11.2021 11:27:13

Tüketici enflasyonu geçen ay, yıllık oranda yüzde 19,89'a yükselmiş durumda. Ayrıca, üretici enflasyonu ise ekim ayında yüzde 46,31 ile son 19 yılın en yüksek seviyesini gördü.

Kurdan dalgalanmasından dolayı yapılan evcil hayvan ürünlerindeki zam, tedarik süreçlerinde oluşan sancılı süreç ve ürün temini yapamayan üretici firmalar oldukça zor durumda. Bunun yanında evcil hayvan ürünleri satışı yapan petshoplar ise bu durumdan mustarip.

Lider Pet Food'un üretmiş olduğu Felicia marka ürünlerde yaşanan ürün temini sorunu, tüketiciyi de zor durumda bırakıyor. Ayrıca, Çağatay yem fabrikasının üretiminde olan mamaların yüzde 80'lik kısmının tedariğine ise yetişilemiyor.

Bunun yanında kedi kumlarındaki ürün temini sıkıntısı, tüketiciyi kum değiştirtmek zorunda bırakıyor. Yaşanan bu süreç, evcil hayvanlarımızın da durumunu etkiliyor.

Zamlardan Patili Dostlarımız da Etkilendi

Gerektiğinde yemeğimizden kısıp onlara aldığımız mamalar sayesinde hayata tutunan evcil dostlarımız da zamlardan etkilendi. Özellikle de pandemi döneminde artan evcil hayvan sahiplenme, Mihav ailesi olarak en desteklediğimiz konulardan birisi. İnsanoğlu olarak, doğal ortamlarını yok ettiğimiz minik dostlarımıza elimizden geldiği kadar destek olmalıyız. Fiyatların ise bu denli artması bizleri üzüyor. "Evcil hayvanım en iyisini yesin, kesinlikle aç kalmasın!" derken kendi bütçenizi de ihmal etmeyi unutmayın. Zam öncesi yapılan kampanyaları ve zam öncesi zamanları iyi değerlendirmek gerekiyor.

Mama Sahteciliği Gündemde

Mamalara ve diğer evcil hayvan ürünlerine gelen zamlardan sonra ünlü markaların benzer ambalajları yapılarak adeta orijinalmiş gibi satışı gerçekleşiyor. Bu sahte ürünler yüzünden siz, dostlarımıza sağlıklı mama yedirdiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Fakat, mama sahteciliği yüzünden, minik dostlarımıza içinde ne olduğunu bile bilmediğiniz ürünler yediriyor olabilirsiniz. Hem sahte mama krizi hem de zamlar gündeme geldiğinde tüm hayvanseverler bu konudan muzdarip olmuş durumda. Bu sahteciliğin önüne geçebilmek adına öncelikle satın aldığınız web siteyi ya da satıcıyı mutlaka araştırmalısınız. Mamaların Türkiye distribütörlerinden bayi olduklarının teyidini almalısınız. 

Ayrıca, bu sahteciliğin önüne geçebilmek adına yalnızca bildiğiniz web sitelerinden alışveriş yapmayı unutmayın. Bu tür sahteciliklere izin vermeyin.

Sizlere bu yazımızda evcil hayvan ürünlerine zam hakkında bilgi verdik.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar