MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

European Burmese Cinsi Kedi Özellikleri ve Bakımı

22.11.2021 11:54:31

European Burmese kedi dostlarımızın ilk macerası Myanmar'da kutsal sayılan Birman kedi dostlarımızın Amerika Birleşik Devletleri'ne getirilmesi ile başlıyor. İlk amaç; Birman kedisi olarak bildiğimiz orijinal Burmese ırkı kedi dostlarımızın Amerikan versiyonuna ulaşır.Başka kedi cinsi ile birleştirilerek keşfedilmiştir. Amerikalı Burmese kedi cinslerinden sonra çalışmalara devam edilmiş olup yeni kedi cinsi elde edilmek istenmiştir. İşte, bu kedi dostlarımız, European Burmese kedi cinsidir. Bu şekilde, çalışmalar sonucunda Avrupa'ya taşınmış ve Amerikalı Burmese kedileri, British Shorthair ve Siyam kedilerinin ırkının melezlenmesi sonucunda European Burmese kedi cinsleri 30'lu yıllarda ortaya çıkmıştır. Ancak, isminin önüne "European" unvanı alan European Burmese kedi cinsinin atalarından ayrı bir kedi ırkı olarak kabul edilmeleri 1950'li yılları kapsar. Yapılan araştırmalar sonucunda bir kedi dostumuzda aranan tüm pozitif özelliklere sahip olan European Burmese kedi cinsleri son zamanlarda Türkiye'de de popüler olmaya başlamıştır.

European Burmese Kedi Cinsi Genel Özellikleri Nelerdir?

Şimdi ise European Burmese kedi ırkının genel özelliklerinden bahsedeceğiz. Bu zeki kedi ırkının genel özelliklerine hep beraber madde madde bakalım...

 • Burmese cinsi kedi dostlarımızın melezlenmesi sonucunda Amerika'da ortaya çıkmıştır.
 • Kilo almaya eğilimli yapıları ile ideal kiloları 3,5 kilo ile 6 kilo aralığındadır. Orta boy kedi cinsleri arasında yer alır.
 • Kısa tüyleri ile ünlüdür. Genelde gri, füme ve siyah tonlarındadır.
 • Yuvarlak kafa yapısına sahip olan European Burmese cinsi kediler bal rengi gözlere sahiptir. Orta büyüklükte olan kulakları, kafalarının iki yanına birbirinden uzak şekilde konumlandırılmış.
 • Oldukça hareketlidir.
 • Oyuncu özelliği ile öne çıkar.
 • Meraklı yapıları vardır.
 • İnanılmaz akıllı, keskin zekaya sahiptir.
 • Sevecen ve pozitif ruhlu kedilerdir. Agresif tavırlar onluk değildir.
 • Sahipleri ile miyavlayarak iletişime geçen European Burmese kedi ırkı, oldukça konuşkandır.
 • Diğer evcil hayvanlarla ve insanlarla iletişimleri sıkıdır.
 • Onlara bakan kişilere çok bağlı olan European Burmese kedileri yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.
 • Kilo almaya meyilli olan bu kedilerin beslenim şekline dikkat edilmeli. Genel olarak sağlıklıdırlar.
 • Yaşam ve bakım koşullarına bağlı olmak üzere 15 yıllık ortalama ömüre sahiptirler.

European Burmese Kedi Cinsi Bakımı

Oldukça sağlıklı ve dayanıklı olan European Burmese kedi cinsleri sosyallikleri ile bilinirler. Ayrıca bu kedi cinsinin geveze olması dikkatleri üzerine çeker. Konuşkan yapısının yanında sosyal ve neşelidirler. Hayvanseverleri büyüleyen bu minik canlılar oyun oynamayı çok severler. Oyuncu ve hareketli olan European Burmese kedi cinsi sahiplerini oldukça gülümsetir. Aile içinden tek kişiye bağlı olan bu kedi cinsi, çok fazla seyahat edenler ve evde uzun vakit geçirmeyen kişiler için ideal evcil hayvan değillerdir. Sevgi ve ilgiye ihtiyaçları yüksektir. European Burmese cinsi kediler, her an sahipleri ile oyun oynamak isterler. Bakımlarının en önemli özelliği de budur.

Sık sık miyavlamaları ve yalnız kalmasını önlemek için onun yanına bir kedi daha sahiplenmeniz doğru olacaktır. European Burmese cinsi kediler oldukça sosyal ve diğer evcil hayvanlarla kolayca anlaşırlar.

Keskin zekaları ve meraklı yapıları ile oldukça büyüleyici bir hayvandır. European Burmese cinsi kedilerin tüyleri kısadır. Haftada iki kez taranmaları yeterli olacaktır. Kilo alma eğilimleri bulunur. Bunun dışında bakıma bağlı olarak pek sağlık sorunu yaşamazlar. Özellikle kısır ameliyatından sonra kısır kedi mamaları yemesine özen gösterilmesi sağlıkları açısından önem arz eder. Veteriner hekimlerinize danışmadan yanlış bir şey yapmamanız ve onları sağlık sorunu olmasa bile veteriner hekiminize rutin kontrol ettirmeniz önemlidir.

Sizlere bu yazımızda European Burmese cinsi kedi özellikleri hakkında bilgi vermek istedik. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar