MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerle Büyümek Çocuklarda Astım Hastalığını Engeller mi?

22.11.2021 10:40:28

Evcil dostlarımız bizler için çok değerlidir. Onlara sahip olmanın evde yaşayan insanlara faydaları uzun yıllardır biliniyor. Bu faydaların bazıları kediler için geçerli olsa da bazı faydalar köpekler için de geçerlidir. Bu yazımızda sizler için derlediğimiz "kedilerle büyümek astım hastalığını engeller mi?" sorusunun yanıtını arayacağız.

Evcil Dostlarımız ve Sağlığımız

Öncelikle bir evcil hayvan sahiplenmek istediğimiz zaman ilk olarak bu yeni yaşam düzeni içerisinde temizliğin nasıl olacağı düşünülmektedir. Elbette, minik dostlarımız ile yaşamanın bu özel deneyimin içerisine girmiş olmamızın bir karşılığı olarak temizlik yapmak o kadar da zor olmamalı. Fakat, dökülen tüyler beraberinde soru işaretlerini de getirmektedir. "Kedimden dökülen tüyler hastalıklara sebep olur mu?" sahiplenme öncesi en çok sorulan sorulardan bir tanesi de budur. En temiz hayvanların bile tüyleri kolayca dağılabileceğinden dolayı bu durum tamamen normal ancak çok sık sorulmaktadır. Fakat, son zamanlarda yapılan araştırmalar sayesinde şunu öğrendik ki, evcil hayvanlara sahip olmanın çocukluk alerjilerini ve çocuklarda astım hastalığının görülmesini önemli derecede düşürüyor. Üstelik bu düşüş, evcil hayvanlarınızın tüyleri sayesinde oluyor. Evcil dostlarımız yalnızca psikolojik olarak değil, fiziksel olarak da çocuklarımıza büyük destek oluyor. Çocuklarımızın erken yaşta minik dostlarımız ile tanıştırılması onlar için sağlıklı bir geleceğe sahip olması konusunda oldukça önemli adımlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Evcil Hayvanlar Çocukları Daha Sağlıklı mı Yapar?

Dünyanın her yerindeki ebeveynler evcil dostlarımızın çocuklarına olan sağlık etkisini merak etmektedir. Bu hususun cevabı konusunda fikir birliğine varılmamış olsa da hijyenik bakımdan yaygın bir anlayış vardır. Çok steril ve izole bir ortamda yetişen çocuklar daha sağlıksızdır. Bu evcil hayvanlarda bulunan tüm organizmaların sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Ancak, evcil hayvanlarımızın aşı takvimine uyulması ve yaşam alanlarına hijyen gösterilmesi insanlar için zararlı olan organizmaların önüne geçer. Yani, minik dostlarımızın ideal şartlarda yaşaması, tuvaletlerinin temiz tutulması, köpek dışkılarının toplanması gibi hususlarda özen gösterildikçe ciddi sorunların gündeme gelmesi büyük ölçüde önlenir. Bir diğer konu da evcil hayvanlarımızın kepekleri, onlardaki bakteriler ve diğer partiküller çocuklarımızın daha güçlü ve sağlıklı bağışıklık sistemi geliştirmesine olanak sağlar.

Kediler Astım Hastalığını Engeller mi?

Yapılan araştırmalara göre evde kedi dostlarımız ile büyüyen çocuklarımızda alerji ilişkili antikor görülmesi daha yüksektir. 3-4 yaşlarına kadar kedi dostlarımıza karşı antikorlara sahip olan çocuklarda astımla ilişkili solunum rahatsızlıkları belirtileri görülme riski daha düşük olduğu bilinmektedir.

Kedilerle büyüyen çocuklar, beş yaşına geldiğinde ise hırıltının görülme riski çok daha fazla düşer. Sonuçta, kedilerin çocuklarda astımı tamamen engellediği söylenemez. Fakat, görülme olasılığını ve semptomların ortaya çıkma olasılığını düşürmede rol oynar.

Danimarka'da bir araştırma yapıldı. Bu araştırmaya göre, evde kedi ile büyüyen ve genetik astıma yatkın çocuklarda astım görülme oranı daha düşük olduğu belirlendi.

Lütfen öncelikle bu konuda çocuk sağlığı doktorlarınıza danışmayı unutmayın. Çocuğunuzun alerjisinin derecesi bilinmediğinde en iyi kararı doktorlarımız verecektir. Doktorlara danışmadan bu tür yazılar ancak bilgi sahibi olmanızı sağlar. 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar