MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Eve Tuvaletini Yapmasının Sebepleri ve Çözümleri

21.11.2021 11:20:44

Minik dostlarımız olan köpeklerin bakımında tuvalet eğitimi, onlara bakan kişilerin belki de en zorlandığı durumlardan birisidir. Oldukça neşe dolu canlılar olan ve insanlarla mükemmel bir iletişim kurabilen köpek dostlarımız, keskin zekaları ve iletişim kabiliyetleri ile öğrenmeye oldukça yatkın varlıklardır. Bu sebeple, onlara tuvalet eğitimi vermek sanılanın aksine kolaydır. Ancak, unutulmaması gerekiyor ki bu durum hem zaman hem de sabır ister. Özellikle de tuvalet eğitimi tamamlanmamış yavru köpek dostlarımız, ve yaşlı köpekler tuvaletlerini tutmada zorluk çekerler. Sabır isteyen bu durum ev içinde kazalarla sonuçlanabilir. Tuvalet kazalarının önüne geçebilmek ve köpeklerin evlerimizde tuvaletlerini yapmalarını önlemek için durumun ana sebebine odaklanmalıyız. Ayrıca, çözüm yolları konusunda bilgi sahibi olabilmek için özen göstermeliyiz.

Köpekler Niçin Eve Tuvaletini Yapar?

Henüz yavru bir köpek sahiplendiyseniz köpek dostunuzun tuvaletini dışarıya veya evde belirlediğiniz bir yere tuvaletini yapmasını beklemek ve bunu öğrenmesi için oluşan süre içerisinde çeşitli kazaların yaşanacağını unutmamalısınız. Onlara kızmamalı ve cezalar vermemelisiniz. Yaşlı ve yavru köpekler tuvaletlerini tutmayı başaramayabilirler. Tuvalet eğitimi almayan köpekler, herhangi fiziksel rahatsızlık çeken köpekler ve yaşlılık sebebi ile çiş ya da dışkı kaçıran köpekler eve bu sebeplerden dolayı tuvaletini yapıyor olabilir.

Köpek dostlarımız tuvaletlerini tutmada oldukça başarılıdır. Bu özelliklerini altında onlara bakan kişiye duydukları sevgi ve sadakat yatar. Onlara bakan kişiler ile az vakit geçiren ve gereksinimleri olan sevgiyi göremeyen köpek dostlarımız, sizlerin en rahatsız olduğu şeyi yani eve idrar ve dışkı yapmayı seçebilirler.

Minik dostlarımız sürekli olarak aynı yere tuvaletini yapıyorsa bu durum psikolojik olabilir. Tepki olarak gösterdiği bu durumda, sizi protesto ediyor olabilir. Kendini güvende hissetmeyen köpek dostlarımız, bölgelerini işaretlemek için de idrar bırakabilirler. Yalnız bırakılmak ya da korku sonucunda da bulundukları yere tuvaletlerini yapabilir. Sevimli canlılarımızın eve tuvaletlerini yapmasının ana sebebi herhangi bir hastalığın da işareti olabilir. Bu durumu çok iyi bir şekilde gözlemlemelisiniz. Hormon bozukluğu, tümör oluşumu, ishal, zehirlenme ya da idrar yolları enfeksiyonları gibi hastalıklar köpeklerin tuvaletlerini tutmalarında zorluk çıkarır.

Köpeklerin Eve Tuvaletini Yapmaması İçin Pratik Çözümler

Henüz yavruyken onlara sabırlı ve kararlı bir şekilde tuvalet eğitimi vermeliyiz. Köpek dostlarımızın eve tuvaletlerini yapmalarını önlemenin en kesin çözüm yolu budur. Eğer onlara tuvalet eğitimi veremeyeceğinizi düşünüyorsanız mutlaka uzman personellerden yardım alın. 

Köpek dostunuz yavru ya da yaşlı ise tuvalet sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yavru ve yaşlı köpekler için evlerinizde köpek pedi bulundurmanız mutlaka önerilir. Ayrıca, dışkı ve idrar koku giderici spreyler de işinize yarayacaktır. 

Sorun köpeğinizin psikolojisinden kaynaklı ise öncelikle onun güvende hissetmesini sağlayın. Ayrıca onlara daha fazla vakit ayırmanız da sorunu çözebilir. Minik dostlarımızla kaliteli zaman geçirmek ve sevginizi sonuna kadar hissettirmeniz onların tuvalet sorununa yardımcı olabilir.

Planlı ve rutin yaşamdan hoşlanan dostlarımızın beslenme, tuvalet ve egzersiz saatleri her gün aynı saatlerde olmalıdır. Ayrıca bunları asla aksatmamalısınız. Tüm ihtiyaçları tam olarak zamanında giderilen köpekler tuvalet konusunda onlara bakan kişilere sorun çıkarmazlar.

Sizlere bu yazımızda köpeklerde tuvalet eğitimi hakkında bilgi vermek istedik. Bizi takip etmeyi unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar