MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Tavuk Kemiğinin Kedilere Verebileceği Zararlar

17.04.2020 13:22:20

Kedi sever ve besleyen birçok insanın yaptığı hataların başında kedilere tavuk kemiği vermek gelmektedir. Bu davranışın sonuçları neticesinde kedilere büyük zararlı ve sonu ölüm olan istenmeyen sonuçlar maalesef ortaya çıkabilmektedir. Kedilerin tavuk etine ve tavuk kemiğine olan düşkünlüğü herkesin bildiği bir konu olmakla birlikte birçok hayvan sever bu ikisini birlikte kedilere verebilmektedir. Bunun çok sağlıklı olmadığını belirtmenin yanı sıra bu zamana kadar kedinize herhangi bir zarar vermemiş olması bunun doğru bir hareket olduğunu bizlere göstermez.

Tavuk Kemiklerinin Sivri Uçları Ciddi Yaralanmalara Neden Olabilir

Kırılan tavuk kemiklerinin uçları bıçak kadar keskin ve yaralayıcı olabilmektedir. Bu durum damak, diş eti ve yemek borularına hasar verebilirken sindirim sistemindeki mide ve bağırsaklara ölümcül derecede sonuçların ortaya çıkmasına neden olur. Geçtiği noktalara batarak bu problemleri beraberinde getirir. Ağız ve damak problemlerini bizlerin fark etmesi kolayken diğer bölgelerde oluşabilecek sorunları görmemiz zor ve geç müdahale edilmesi yüzünden kedimizi kaybetmemize neden olabilir. Yaralanmayı geç fark etmek de tedaviye geç kalınmasına neden olmaktadır. Tavuk kemiğinin verdiği hasar enfeksiyon riskini de beraberinde getirebilmektedir. Kedimizin genel sağlık durumunda bir problem belirtisi olması halinde şüphe duymamız ve olayın fark edilmesi genelde kedi sahipleri tarafından acilen veteriner ziyareti yapılması zorunlu kılıyor.

Sadece kemiğin kırık ya da parça olması sorunlara yol açmaz. Bu konuda kemikleri tek parça halinde ve kesik olmamış olması farklı bir problemi de ortaya çıkarabilir: bağırsak tıkanması! Büyük parça kırık ya da sivri kısmı olmayan kemiklerin kedilerde bağırsak tıkanması adı verilen bir soruna açabiliyor. Kediler her ne kadar etçil ve avcı hayvanlar olsalar da avladıkları kuşların kemiğiyle tavuğun kemiği aynı orantıda ve tehlikede değildir. Kuşların kemiklerin çok daha ince ve kısadır. Bu dostlarımızın çene ve diş yapısı oldukça güçlü olmasına rağmen ufak bir tavuk kemiğinin dahi ne kadar ölümcül sonuçlar doğurabileceğinin farkında olmak gerekir. Kemiksiz tavuk vermek en azından kemiklerini onlar için ayırmak çok daha akılcı bir yol olacaktır. Tavuk kemiğinin en ufak bir parçasının bile diş eti ve damaklarda açabileceği yara günlerce kedinizin mama bile yiyememesine sebep olabilir.

Not olarak belirtmek gerekirse kedilerimize kemiksiz tavuk dahi verirken içeriğinde tuz ve bilumum farklı baharatların olmamasına dikkat etmek gerekir. Kusma, ishal ve diğer mide problemlerine karşı kedilerimize zararlı yiyecekler konusuna buradan göz atabilirsiniz.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar