MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerden Uzak Tutmanız Gereken 7 Zararlı Yiyecek

18.09.2019 09:43:24

Kedi dostlarımız, bizimle birlikte yaşayan mükemmel, oyuncu canlılardır. Onlara her zaman iyi davranmalıyız. Bu güzel dostlarımız, evde ne bulursa yemeye bayılırlar. Evde bulundurulacak bazı nesneler, yiyecek ve bitkiler onlar için zararlı olabilir. Petpoisonhelpline web sitesi, kedi dostlarımızın ve tüm hayvanlar için var olan toksik maddeleri web sitesinde sıralamış. Bu web sitesinde yer alan bilgiler ışığında aşağıda bulunan yiyecekleri kedilerden uzak tutmanız gerekiyor.

1) Sarımsak ve Soğan

Yemesi güzel ancak sonrasında kokusu pek hoş olmayan sarımsak ve soğan sevimli dostlarımız için zararlı besinler arasında yerini alıyor. Bunun yanında, frenk soğanı, yeşil soğan ve pırasa da zararlı besinler arasında. Peki bu yiyecekler insanlar için çok faydalıyken kediler için neden zararlı?
Bu sorunun cevabı şu şekilde açıklanıyor; Bu ürünler kedilerin kırmızı kan hücrelerine zarar vermekte. Gastroenterit, yani salya, mide bulantısı, karın ağrısı, ishal, kusma, ağızda tahriş gibi etmenlere sebep oluyor. Bu yiyecekleri kedinizden mutlaka uzak tutun. Daima kapalı ortamda saklayın. Sevimli dostlarımız çop kutularını merak ettiğinden çöpünüzün içerisinde dahi bu yiyecekleri bulundurmayın.

2) Zambak Çiçeği ve Lilyum

Ünlü veteriner Kerry Marshall'a göre zambak çiçeği ve lilyum, sevimli dostlarımız için yaygın toksisite ve zararlı problemlere sebebiyet veriyor. Aynı şekilde veteriner Justine Lee ise zambak bitkisinin tüm kısımlarının, saklanmış olduğu suya veya vazoya kadar kediler için zehirli olduğunu belirtmiş. En tehlikeli olanlar ise şöyle sıralanıyor; kaplan zambakları, paskalya zambakları, japon zambakları.
Calla Lilyum çiçeği ve Barış Çiçeği ise aslında lilyum ailesine girmese de kedilerin mide ve yemek borusunda doku tahrişine sebebiyet veriyor. Veteriner hekimlerince, bu bitkilerin, sevimli dostlarımızın etrafında dahi bulundurulmaması önerisi, bu bitkileri "kediler için zararlı yiyecek ve bitkiler" listemizin ikinci sırasında yer almasına sebebiyet veriyor.

3) Kuru Üzüm ve Üzüm

Veteriner Marry Fuller, kuru üzüm, üzüm, kuş üzümü ve hatta üzüm suyunun dahi kediler için fazlasıyla zarar olduğunu belirtiyor. Veteriner Fuller'a göre ufak bir üzüm parçası dahi böbrek yetmezliğine sebebiyet verebilir. Bu sebeple üzümü sevimli dostlarımızdan uzak tutmalıyız.

4) Ksilitol

Son senelerde şeker yeriner alternatif tatlandırıcı olarak kullanılmaya başlanmış olan bu ürün maddesi, sevimli canlılarımız için oldukça zarar arz ediyor. Neyse ki, kedi dostlarımız tatlıları pek sevmez ve tatlı yiyeceklere pek yaklaşmaz. Ancak kazayla bu ürüne maruz kalmaları durumunda, insülin seviyelerinin çok yükseleceği bilinmektedir. Bu sebeple zarar görebilirler. Bu maddeyi içeren yiyecekleri sevimli dostlarımızın yanında tutmamalıyız.

5) Kafein

Kafein maddesi yalnızca kahvede yok. Kahvenin yanı sıra soda, çay, enerji içecekleri ve fitness sporu ile ilgilenen kullandığı besin takviyeleri, kafein tabletleri gibi reçetesiz satılan ilaçlar ve diyet ilaçlarında da kafein bulunabilir. Veteriner Lynn Buzhardt, sevimli dostlarımızın az miktarda kafein yutması sonucu kalplerinde aritmi, organlarda hasar ve kan basıncında artışa yol açabileceğini aktarıyor. Kafein, sevimli dostlarımızda pankreatit rahatsızlığına sebebiyet vermekte. 

6) Çikolata da Onlar İçin Zararlı!

İster sütlü, ister bitter olsun her türlüsü onlar için çok zararlı. Kakao çekirdeği ve tozu da aynı şekilde kediler için zehirli. Çikolata içeren, çiğnenen vitaminler, çikolatalı pişmiş yiyecekler ve buna benzer çikolata içeren ürünleri kedinizden uzak tutmalısınız. Az miktarda kedinizin tüketmesi bile onu rahatsızlandırabilir. Rahatsızlandırmasının yanı sıra hayatını dahi riske sokabilir. Kediler, çikolata yalayabilir hatta bundan keyif dahi alabilir ancak siz bu ürünü sevimli dostlarımızdan uzak tutmalısınız.

7) NSAID Ağrı Kesiciler

Kısa ismi, NSAID olarak adlandırılan nonsteroid antienflamatuar ilaçlar, aspirin, ibuprofen ve parasetemol içeren ilaçlar dahil bu tür ilaçları kedinizden uzak tutmalısınız. Sebebi ise, kediler bu ilaçları yuttuğu zaman sindirmekte zorlanmaktadır. Yutunca ise böbrek yetmezliği, mide ülseri gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir. Her türlü ilacı, kedilerinizin ulaşamayacağı bir yerde bulundurmanızda ve masa, tezgah gibi kolay ulaşabileceği yerlerde unutmamanız oldukça önemli bir konu haline gelmekte.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar