MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sokak Köpekleri İçin Yapabileceğiniz 7 Faydalı Davranış

18.09.2019 17:58:31

Sokaktaki canlarımız... Kontrolsüz üreme sonucu sokaktaki sevimli dostlarımızın sayısı artmış, onlara karşı önyargılı insan sayısı ise çoğalmıştır. Hepimiz sokaktaki melekleri öldürme girişimlerini; zehirli yemekler, sopalı taşlı saldırılar, mama içerisine çivi, vida gibi kesici cisimler koyulmuş et haberleri ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu konuda muhakkak ki kendimizi sorumluluk sahibi hissetmek insanlığımızın göstergesidir. Her şeyden önce ise sokaktaki sevimli dostlarımızın sokaklarda yaşamaları bir insanlık ayıbı olduğu gibi gerçek bir dost olabilmekte bu ayıbın sorumluluğunu hissetmekten geçer. Sokaktaki meleklerimiz için yapabileceğimiz duyarlı davranışlar ile onların karnının tok kalmasını ve mutlu olabilmelerini sağlayabiliriz. Hadi şu listemize gözatalım ve onları mutlu etmek için yola koyulalım!

Su Her Canlı İçin İhtiyaç

Biz insanlar dahi günlük olarak sık sık su içerken onlar dışarıda zor şartlar altında dolaşmaktadır. Kalın tüy ve derileri sokakta yaşamak zorunda olduklarını düşünmek dahi onlara yardım etmemiz için çokça geçerli bir sebep. Onları çoğu zaman çöp artıklarının yakınlarındaki suları, yol kenarında birikmiş suları içmeye çalışırken görürüz. Sokaktaki meleklerin bu sıcak günlerde açlık, yalnızlık ve susuzluk ile mücadele etmesi oldukça zor şartlar altında yaşadıklarını gösteriyor. Yaşadığınız mahallede bir kap su koyun ve üstüne "bu su kabı sokaktaki hayvanlar içindir" yazın. Bu not sayesinde diğer insanlar tarafından su kaplarının çöpe atılmamasını garanti altına alabilirsiniz.

Çok Aç Kalıyorlar

Susuzluğun yanı sıra yemekte onlar için büyük bir ihtiyaç. Açlıkla mücadeleleri asla bitmeyen sevimli dostlarımız için bir şeyler yapmamız gerektiği apaçık ortada. Kullanılmayan pet şişeleri ortadan keserek onlara mükemmel mama kapları yapabilirsiniz. Bu kaplara aynı su kaplarında belirttiğimiz yazı ve görselleri eklerseniz diğer insanlar tarafından kapların çöpe atılmasını engelleyebilirsiniz. Bozuk yemek vermemeye oldukça dikkat etmemiz gerekir. Sokakta dirençsiz oldukları için ishal olabilirler ve bu da onların yaşamlarını tehlike altına sokabilir. Haşlanmış makarya ya da su ile yapacağınız bayat ekmekleri mama kıvamına getirmek onlar için oldukça doyurucudur. Besin kaynağı yüksek yiyecekleri seçmeniz sokaktaki sevimli dostlarımız için oldukça faydalıdır.

Kısırlaştırın

"Hayvanların üreme haklarını ellerinden almak sizin ne haddinize" diyen insanlar ile karşılaşabilirsiniz. Şunu unutmayın ki köpeklerin tehlikeli ortamlarda üremeleri anne ve yavruları için ölümcül olabilir. Belediyeler, 5199 No'lu yasa gereği bu hizmeti sunmak durumundadırlar. Bu hizmeti hiçbir ücret ödemeden almanız mümkün. Elbette bu ortamların profesyonelliği ve güvenirliği tartışmalıdır. Sokaktaki köpeğe bu durumda refakat edebilirseniz onunla beraber gidebilirsiniz. İşlemleri bitmeden ise yanından ayrılmamanız çok iyi olur.

Yuva Sağlayın

Sokaktaki köpeklere kulübeler yapabilirsiniz. İnternet üzerinden de satılan bu kulübeler ile sokakta yaşam zorluğu çeken sevimli dostlarımıza yuva sağlayabilirsiniz. Özellikle kışın oldukça üşüyen bu meleklere yuva sağlamak onları birçok hastalıktan koruyacaktır.

Barınakları Ziyaret Edin

Barınaklardaki meleklerin, ilgiye, sevgiye ve yemeğe çok ihtiyacı vardır. "Ben tek başıma ne yapabilirim ki?" diye düşünmekten vazgeçin. Güzel bir planlama ve bunu sürekli hale getirerek ziyaretleri güzel bir etkinliğe dönüştürmek çok iyi olur. Sosyal medya platformlarından hayvansever hesapları takip ederseniz bu konuda oldukça geniş bir çevreye sahip olursunuz ve yanınızda ne kadar insan olursa o kadar güçlü olursunuz. Çünkü onlar sevgiye çok muhtaçlar. Yanınıza bir paket kuru mama alıp onları ziyarete giderseniz kişisel huzurunuz en üst düzeye ulaşacaktır.

Uzaktan Besin Temin Edin

Hiçbir şey yapamadığınızı ve evde artık yemeğinizin kalmadığını ve su koyacak kabınızın olmadığını düşünelim. O zaman şunu bilmelisiniz ki sizin yerinize bunları yapabilecek çok güzel yürekli insanlar var. Sosyal medya platformlarından hayvanları beslemeyi sorumluluk haline getirmiş yüzlerce güzel kalpli insan bulmak mümkün. Bu insanlarla iletişime geçip dostlarımızın bir öğününü karşılamanız yapacağınız çok büyük iyilikten birisi olacaktır.

Elbette İhtiyaçları Var: Sevgi!

Sevginizi tüm hayvanlardan asla esirgemeyin. Onların sevgiye çok ihtiyacı var. Düşünsenize; onlar hem açlıkla hem de susuzlukla mücadele ediyorlar. Bunun sonucunda başını biraz olsun okşayınca hemen dibinizde bitmeleri bu mücadelelerinin sonucudur. Kimi zaman yemek yiyen bir dostumuz o yemeğini bırakıp sizin peşinizden dahi gelebilir.

Bu konu hakkındaki videomuzu izlemek için:

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar