MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Artan Yemekler İsraf Olmayacak! Sokak Hayvanları İçin Hedef Günlük 2 Ton Mama Üretimi

17.04.2020 11:02:23

Sahipsiz ve sokak hayvanları için çok sayıda örnek proje geliştirdiklerini belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay basına yaptığı açıklamada Konya'da yemek artıklarını toplayarak hayvan mamasına dönüştürülmesini sağlamak adına çalıştıklarını belirtti. Yemek artıklarının israfının önüne geçilmesini sağlamakla birlikte modern işleme tekniklerinden faydalanarak boşa israf edilen yemeklerin sokak hayvanları için mama üretilmesinin sağlanması ve bunun yanında maddi olarak boşa giden milyonlarca liranın tekrar ekonomiye kazandırılmasının amaçlandığı vurgulandı.

Hedef Günlük: 2 Ton Mama Üretimi

Dünyaya örnek olması beklenen bu projenin ayrıntıları konusunda ise şu bilgilere yer verildi. Sahipsiz sokak hayvanlarına ucuz ve besleyici değeri yüksek mama üretimi hedefiyle başlatılan bu projede yemek artıklarının tekniğe uygun şekilde yapılacak ısıl işlemler sonucunda kedi ve köpek maması olarak geri dönüşümü sağlanacak. Gerekli laboratuvar analizleri saha çalışmaları ve deneme süreci devam halinde. Kurulan tesisin 10 ton işleme kapasitesinin yanında günlük 2 ton kedi ve köpek maması üretimi planlanıyor. Hem çok ucuz hem de çok kaliteli mama üretiminin planlandığı bu projede belediyelere ait barınakların, 31 ilçenin ve gönüllü olarak sokak hayvanlarını besleyen kişilerin bu konudaki taleplerine fazlasıyla karşılık verecektir.

Günümüzde kur artışı ve salgın nedeniyle ithal olan mamaların birçoğunun üretiminin azalması ve fiyatının artması nedeniyle ekonomik olarak yüksek seviyeye çıkmak zorunda kalan birçok mamaya alternatif olacak olan bu projede sadece belediyelerin barınaklarında yıllık 400 ton mama tüketimi olduğu belirtiliyor. Türkiye’de satışı yapılan mamaların büyük ölçüde ithal markalar olması da ekonomik olarak büyük yer kaplıyor. Projenin hayata geçmesi ve sürekli hale gelmesi mama konusunda dışa bağımlılığımızı aşağılara çekecek ve dışarıya ödediğimiz para önemli ölçüde azalacaktır. İsraf olan ve çöpe gidecek olan gıda artıkları değerlendirilirken çevre kirliliğinin azalması konusunda da büyük bir adım atmış olacağız. Tüm bunların yanında ise kazananlar kesinlikle sahipsiz kedi ve köpek dostlarımız olacaktır. Çok daha kaliteli mamayla beslenerek sağlıklı bir yaşam sürecekler.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar