MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Karantina Nedeniyle Van Kedileri Sevgisiz Kaldı

16.04.2020 12:11:47

Van'ın Tuşba ilçesinde bulunan ve Van Kedi Villası olarak bilinen her yıl binlerce ziyaretçi alan koruma altındaki safkan ırk Van kedilerinin bulunduğu bu alan salgın nedeniyle alınan yasaklar neticesinde ziyaretçi teması kesilince ilgisiz kaldılar.

Dünyada ünlü milli kedi ırkımız olan Van Kedileri beyaz kürkleri ve rengarenk gözleriyle haklı olarak hep ilgiyi üzerinde tutmuştur. Virüs salgını nedeniyle sosyal mesafenin ve kalabalık birçok ortamın izole edilmesinin Van Kedi Villasının da önlemleri artırıldı. Araştırma ve Uygulama Merkezi yetkililerinin ziyaretleri durdurma kararının ardından kedilerin çalışan personel ve ziyaretçilerle tamamen teması kaldırıldı. İnsanlara düşkün ilgiyi ve sevgiyi çok seven Van kedilerinin bir süre daha yalnızlık çekmesi bekleniyor.

 

Van Kedisi İnsan İlgisine Fazlasıyla İlgi Duyan Canlılar

Kedilerin koruma altında olmalarının yanı sıra tedbirlerin de en üst düzeye çıkarılması yüzünden kedilerin de belirli bir süre kendilerine gösterilen sevgiden feragat etmeleri bekleniyor. Yetkililerin yaptığı açıklamalarda ise “Corona virüsü pandemisinden önce yoğun ziyaretçi aldıklarını belirtmekle birlikte kalabalık grupların hastalığı yayma riski bulunuyordu. Dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeler neticesinde ziyaretçi alımına son verildi. Hem insanların hem de kedilerin sağlığı açısından yayılımın da önüne geçmek için bu tedbirlere başvuruldu. Bu süreçte herkesin bazı fedakârlık yaptığını ve bu açıdan Van kedilerinin de kendilerine gösterilen sevgi ve ilgiden bir süre daha uzak kalma konusunda anlayış göstereceklerini belirttiler.”

Sözlerine devam eden yetkililer sözlerini şu şekilde devam ettirdi: Kedilerimize temasın kesildiğini ve bu rahatsızlık verici durumun dünyada belirtilen bazı vakalar neticesinde insanlardan hayvanlara bulaşma riskine dair tüm riskleri ortadan kaldırmak amacıyla insanlarla kedilerin teması kesildi. İkinci bir duruma kadar temas söz konusu olmayacak. Personel çalışma düzeninin de buna göre ayarlanması neticesinde hem ziyaretçilere hem de personellerin temasına karşı kedilerimizin temasını azaltmış durumdayız.

Kedilere karşı bulaşma riskine dair henüz kanıtlanmış bir bilimsel açıklama olmamakla birlikte yetkililerimiz her türlü tedbiri almakta geç kalmamakla #sosyalmesafe ve #evde kal çağrılarına karşı ellerinden gelen gerekli önlemleri alma konusunda geri kalmamaktadırlar.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar