MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerimiz için Arabada Güvenli Seyahat Önerileri

16.04.2020 10:38:47

Evcil dostlarımızın da ailenin bir üyesi olması kimi zaman gezi ve tatillerde bize katılmaları alınacak güvenlik önlemlerinin onlar açısında da en uygun şekilde alınması gerekliliğini çoktan doğurmuştur. Arabamızı çalıştırmadan ve hareket etmeden önce köpeğimizin emniyette olduğundan emin olmalıyız.  Köpeğimizle seyahat ederken önce kendimizin ve evcil dostumuzun diğer taşıtların ve yayaların güvenliği tehdit edebilecek tüm durumlar karşı önlemlerimizi ve güvenlik şartlarını gerçekleştirmeden yola çıkmamalıyız.

Seyahatimizin aslolan amacı gitmek istediğimiz yere güvenli ve sorun yaşamadan varabilmektedir. Köpeklerin çoğu araç gezintilerine bayılsalar da bazı ek güvenlik önlemleri almak olabilecek sıkıntılı durumların önüne geçmek açısında kesinlikle faydalı olacaktır. Birçok köpek camdan dışarıyı izlese ya da uyku halinde olsa da bunun aksi gergin ve heyecanlı bir köpeğe sahip olabilirsiniz. Hep bir ileri atılma pozisyonu ve vereceğiniz komutları duyumsamazlık yapabilirler. Bu hem sizin sürüş güvenliğinizi hem de her ikinizin canını tehlikeye sokabilir. Yolculuklar sırasında hareketli ve heyecanına yenik düşen köpekler tehlikelidir. Bu sebeple bazı dikkat edilmesi gereken önlemleri herkesin sağlığı için alışkanlık haline getirip almamız önemlidir. Bu durum tamamen bizim sorumluluğumuzda olup bir vatandaş olarak topluma karşı sorumluluklarımızı eksiksiz yerine getirmek de ödevimiz olmaktadır.

Köpekler İçin Güvenlik Seyahat Tavsiyeleri

 • Yavru iken köpeklerimizi araba yolculuklarına alıştırmamız uzun vade de çok daha rahat gezinti yapmamız konusunda elinizi rahatlatacaktır.
 • Sadece veteriner ziyaretleri esnasında arabaya binmesi onun için bu gezintileri korku haline gelmesine yol açacaktır. Normal gezmek için ara ara arabaya binmesine imkan sağlayın.
 • Evcil dostlarımızın ırkına ve büyüklüğüne göre sabit duran bir taşıma çantası, arka koltuk veya kapalı olmayan geniş bagajlarda savrulmaya karşı konumlandırmamız uygun olacaktır.
 • Arka koltukta onun seyahat etmesine karar verdiysek göğüs tasmasıyla emniyet kayış bölümüne sabitlemeyiz. Uzun olmamasına ek olarak aracı kullanan sürücünün dikkatini bozmayacak kadar kısa olması uygundur.
 • Boyun tasması yerine kesinlikle göğüs tasmaları olası kullanılması sarsıntı ve frene karşı yaralanma ve sakatlanmalara karşı daha koruyucudur.
 • Köpeklerin sabit olarak bağlanmadan seyahat etmesi sürüş güvenliğiyle sürücüyü zor duruma sokabileceği gibi olası bir kazadan arabadan fırlayarak basit bir kazada bile ölümle sonuçlanabilecek istenmeyen sonuçları doğurabilir.
 • Sıcaklarda araba içerisinde açık olan klimanın direkt olarak ona vurup hasta olmamasına dikkat etmeliyiz.
 • Arabanızda köpeğiniz varken sigara içmemeli ve onu rahatsız edecek parfüm ya da koku kullanmamalısınız.
 • Stresli ve arabaya gezintilerine karşı hassas bir köpeğiniz var ise yanınızda çok sevdiği oyuncak ya da battaniyesini de götürmeniz huzursuzluk yaşamasının önüne geçecektir.
 • Camların evcil dostumuzun kafasını ve vücudunu çıkartabileceği kadar geniş aralıkta olmaması konusunda dikkatli olmalısınız.
 • Sıcak çarpmasına karşı oldukça hassas oldukları için arabada her şey kapalı şekilde markete bir şey almaya giderken bile yalnız bırakmamalıyız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar