MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

5 Maddeyle Köpekler Neden Sahiplerinin Kucağına Oturur?

15.04.2020 12:15:22

Kocaman ve geniş odanın başka köşeleri yerine köpeğinizin kucağınıza oturma konusunda neden sorunu kendinize kaç kez sordunuz? Bu komik ve eğlenceli durum acaba neden kaynaklı olmaktadır? Bazı durumlarda eğlence amaçlı olup bazı durumlarda davranışa bağlı olarak sizlere mesaj vermek istiyor olabilir. Kucağınıza oturduğunda ve oturduğu zamana bağlı olarak neleri amaçladığını ve size neler söylemek istediklerine gelin hep beraber göz atalım.

1- Kokularını Yayma İsteği

Çoğu köpek sahibi bu davranışı önemsememekle birlikte köpeklerin yapmaya çalıştığı bu harekete anlam veremez. Kanepe ve koltukta oturduğunuz yere oturarak ya da yuvarlanarak kokusunu yapmak ve sizin ona ait olduğunu belirtmek için bu harekete çok sık başvurmaktadırlar. Bunun yetersiz kaldığını hissettiklerinde ise kokularının tamamen size yatmak amacıyla üzerinize çıkıp yatabilirler. Evcil dostunuz başka bir köpek kokusu aldığında ya da dışarı çıkıp farklı kokuları hafızasına eklediğinde bu harekete çok sık başvurabilmektedir. Ona gerekli ilgi ve sevgiyi göstermeniz evcil dostunuzun evin başka yerlerini işaretlemeye kalkmaya çalışmasından önce dikkatli olmanız gerektiğini gösterir.

2- Irk ve Karakter İlişkisi

Bazı köpekler aşırı sevecen sıcakkanlı ve hiperaktif olabilir. Bu durum bazen sizin özel alanınızı heyecanlarına yenik düşerek işgal etme hakkını onlara tanıyabilir. Bazı köpek ırklarının sevgilerini ve ilgilerini belli etmek için cüsselerine bakmaksızın kucağınıza oturması sizleri şaşırtmamalıdır. Tabi tüm bu durumlara evcil dostunuzun karakterinin de etkisi yadsınamaz.

3- Eğlenme İsteği

Erkek ya da dişi köpek fark etmeksizin sahiplerinin kucaklarına eğlence ve oyun amaçlı oturabilirler. Yuvarlanma hareketine benzer ve komik sesler çıkarmaları onların neşeli ve oyun saatlerinin geldiğinin göstergesidir. Sizi ıslak ıslak yalama ve öpme çabalarının yanında kucağınıza iyice kurulmasının tadını hep beraber çıkarın.

4- Hakimiyet Kurmak

Daha çok 2. köpek sahiplenen insanların yaşadığı bu durumda köpeklerde biri kendini lider ilan etmek isteyecektir. Evcil dostunuz üzerinize oturduğunda genelde daha yüksekte ve yatar pozisyonda olmazlar. Havlama hırıldama ya da tetik halinde durması ise bu durumu net olarak bizlere göstermektedir. Bu durum onun hakimiyet kurma ihtiyacı duyduğunun bir göstergesidir. Çok sık rastlayamayacağınız bu oturma eylemi sebebi tekrarlanırsa ve köpeğiniz çok sık agresif davranışlar sergilerse veteriner ziyareti yapmanız gerekebilir.

5- Özlem Giderme

Evet köpeklerde sahiplerini gün içerisinde uzak kalma sürelerine bağlı olarak fazlasıyla özleyebilirler. Onlar oldukça duygusal canlılardır. Stresli bir gün ve yoğun iş hayatından sonra evcil dostunuzun üzerinize atlaması kucağınızda ve kollarınızın arasında sunduğu rahatlama da parayla kimsenin satın alamayacağı bir duygudur. Bunun güzelliğini doyasıya yaşamalı ve evcil dostlarımıza bol bol sevgi göstermeliyiz. Onu kenara ya da yere yatırmak yerine kucağınıza alın ve okşayın. Bütün gün yalnız kalmış ve bunalan köpeklerin sahiplerine olan gerçek aşkını karşılıksız bırakmak oldukça kaba bir davranış olacaktır!

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar