MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

3 Afrika Ülkesinde Gorillere Sosyal Mesafe Kuralı

15.04.2020 10:07:50

Dünyamızı etkisi altına alan corona virüs (covid-19) yüzünden güncel vaka sayısı 2 milyonu aşarken hayvanların hayatından da endişe duyuluyor. Birçok ülke sosyal mesafeyi ve hayvanları korumak adına hayvanat bahçelerini ziyaretçi girişlerine kapattı. Bilim insanları hala hayvanlar üzerine bu virüsün etkilerini ve olası zararlarını araştırırken, goril nüfusunun fazla olduğu 3 Afrika ülkesi olan Ruanda, Uganda ve Demokratik Kongo Cumhuriyetinde 7 metre olan sosyal mesafe 10 metre olarak yeniden düzenlendi.

BBC'nin yaptığı haberlere göre 15binden fazla enfekte vakanın yanında 1000'e yakın ölümün vuku bulduğu Afrika kıtasında bazı ülkeler goril maymun ve orangutanların turizm odaklı olduğu bölgeleri sonlandırma kararı alındı. Geçtiğimiz haftalarda Amerika'da bir hayvanat bahçesinde Nadia adındaki bir kaplanda corona virüs teşhis edilmiş ve insanlardan hayvanlara geçen ilk vaka olarak kayıtlarda yerini almıştı. Buna istinaden Ruanda, Uganda ve Kongo Cumhuriyetinde gorillere 10 metre sosyal mesafe kuralları getirildi. Bu konu üzerine açıklama yapan Gorilla Doctors ve California Üniversitesi öğretim üyesi Veteriner Kirsten Gilardi "Ellerinde Covid-19 ve gorillere bulaşma riskine dair net bir bulgu yok. Sayıları hızla azalan gorilleri korumak adına bir önlem aldık ve dağ gorillerinin solunum sıkıntısı yüzünden bazı sağlık sorunları yaşadığını biliyoruz" ifadelerine yer verildi. Salgın öncesi gorillere karşı sosyal mesafenin 7 metre olduğu bu ülkelerde artan vakalar sonrası insanlarla goriller arasında 10 metre kuralı uygulanmaya başlandı.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından yapılan açıklamalarda ise insanlar ve bu tip büyük maymun ırkları arasında 10 metre kuralına dikkat edilmesi gerektiği ve son 2 hafta içerisinde enfekte olmuş ya da hasta olan kişilerin hiçbir hayvanla temasa geçmemesi konusunda uyarılarda bulundular. Doğal yaşamlarındaki insan müdahaleleri ve kaçak avlanma maymun, şempanze ve gorillerin neslinin yok olmasına neden olmakta ve büyük tehditler oluşturmakta. Ebolanın geçmişte Afrika'da binlerce şempanze ve gorili öldürdüğü düşünülüyor. Bu sebeple artık bu tip salgınlar sonucu yetkililer önlemlerini daha sıkı alırken çalışmalara daha fazla ağırlık veriyor.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar