MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sokaktan Yavru Kedi Sahiplenme ve Yapılması Gerekenler

24.06.2020 10:45:28

Herhangi bir kediyi sokaktan sahiplenmek onu zor ve hayatta kalması güç bir yaşamdan kurtarmak fazlasıyla mükemmel bir davranıştır. Sağlık konusundan, uyum sürecine ya da tuvalet eğitimine kadar birçok insanın aklındaki sorulara cevap sunarken eğer böyle bir düşünceniz var ise şimdiden tebrik ediyor ve yaşayacağınız tüm tedirginliklerin boşa olduğunu en başta belirtmek istiyoruz.

Araştırmalara göre ve her seferinde artan rakamlara en 100 bin civarı kedi ve köpek sokaklara terk ediliyor. Bu sorunun en azından çözümüne sizin de payınızın olması ve petshop'larda hayvan alma gibi yanlış bir hareketin devamlılığına katkıda bulunmamak adına bir sokak kedisini evlat edindikten sonra aşağıdaki adımlara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Sahiplenmeden Önce Gözlemleyin

Sokak kedisi de olsa kucaklayıp götürmek anında yapılması gereken bir hareket olmamalıdır. Öncelikle kaç aylık olduğu ve sütten kesilip kesilmediği konusunda emin olun. Ayrıca başında annesi olması en azından temizlik ve beslenme konusunda bir takım içgüdüsel eğitimlerin tamamlanmasına yardımcı olur. Kardeşleriyle büyümekte olan yavru kedilerin de ileri de sosyallik konusunda sıkıntı çekmediği bilinen bir durumdur. Tüm bunların yanında onunla sokakta da olsa yakınlaşmaya çalışmalı ve beslerken yakınlık kurmaya çalışmanız elinizi bayağı güçlendirecektir. Yüzünüze, kokunuza alışacak olan kedi evinize misafir ettiğinizde de uyum sorununu ve korkuyu üzerinden çok hızlı atacaktır.

Kapsamlı Sağlık Kontrolünden Geçirin

Her şey tamam ve evinize götürmeye hazırsınız. Kötü şartlarda yaşam mücadelesi veren kedinin olumsuz yönlerinin başında sağlık sorunu olabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Uzman bir veteriner kontrolünde genel bakım ve aşılarının yapılması çok önemlidir. İlk bir yıllık sürede veteriner masrafları büyük bir külfet gibi gelse de hem onun hem de aile bireylerinin sağlığı açısından yapılması zorunludur. Sokak kedilerinin en büyük problemi olan pire ve parazit sorunlarının aşı ve bakım damlaları sayesinde çok çabuk çözüldüğünü ve bir sokak kedisini evinize misafir ederken yapmanız gereken ilk hareket olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Ev Ortamına Uyum Süreci

Sokak kedileri genel olarak tekir diye ibare ettiğimiz son derece güçlü, dayanıklı ve sıcakkanlı hayvanlardır. Ayrıca yavru olarak kedilerin kısa ve uzun vade de size alışmaları, ev ortamına uyumları çok daha kolay olur.

Sokakta özgürlüğüne biraz daha bağlanmış bir kedi alışma evresinde biraz huzursuzluk hissedebilir. Çok fazla üzerine gitmeden ev içerisinde kendisine güvenli bir alan bulmasına ve evi sahiplenmesine birkaç gün izin verin. Sabırsız ve aceleci davranmanız onun daha çok ürkmesine ve uyum sürecinin uzamasına neden olacaktır. Küçük olmaları bu tip sorun görülebilecek hareketleri minimize edecektir. Ayrıca bu süreçte onu ve karakteristik özelliklerini tanımanız için kullanabileceğiniz mükemmel zaman aralığıdır.

Gereksiz Masraf Yapmaktan Kaçının

Sokak yaşamından henüz yeni kopmuş ve evcil ortama geçiş süresindeki dostunuza temel ihtiyaçları dışında alışveriş yapmanızı çok tavsiye etmiyoruz. Pahalı yataklar, tuvaletler, taşıma çantaları veya kedi oyuncakları yerine önceliğinizi onun sağlık giderlerine ve temel olarak kullanması gereken ihtiyaçlarına ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Yatakta yatmaktan hoşlanmayacak olan bir kediye pahalı bir kedi yatağı almanız süs objesi dışına maalesef çıkmayacaktır.

Daha önce paylaştığımız yavru kedilerin gereksinimlerine buradaki yazımızdan bakabilirsiniz ve ilk etapta ihtiyaçlarınızı buna uygun şekilde yön verebilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar