MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler için Ödül Maması Tavsiyeleri

23.06.2020 13:25:27

Ödül mamaları genel de olumlu pekiştirme ve eğitim anlamında sıklıkla kullanılır. Fakat bu konuda birçok hayvan sever yanlış hareketlerde bulunup ödül maması dışında bizlerin tükettikleri yiyecekleri de onlarla paylaşmaktadır. Çok hatalı bir davranış olmakla birlikte köpeklerin sağlıksız beslenmesi ve aşırı kilo almasına neden olmaktadır. Ayrıca piyasada bulunan her ödül mamasının göze hoş gelen ve renkli paketlerine de kanmadan ilk bakmanız gereken paket üzerindeki besin değerleri olmalıdır.

Marka ve içerik olarak birçok ödül mamasıyla karşılaşmanız olasıdır. Hangi ödül mamalarının kendi dostları için uygun olup olmadığı konusunda da tavsiyelere ihtiyaç duymaktadırlar. Bugünkü yazımızda ne tip ödül mamalarına yönelmeniz gerektiği ne tip gıdaları ödül maması olarak kullanmaktan kaçınmanız konusunda önerilerde bulunacağız.

Tercih Edilmemesi Gereken Ödül Mamaları

Evcil dostlarımıza sağlık açısından faydası olmayan ve zararlı yiyecekleri kesinlikle vermememiz konusunda muhtemelen herkes hemfikirdir. Fakat sağlıksız birçok besini onlara bilinçsiz şekilde sırf yedikleri için de zaman zaman vermekteyiz. Bu kötü bir durum olup zamanla alışkanlık haline gelmektedir.

Bizler için kullanılan atıştırmalık ürünler ve cipsler bu konuda hem insan sağlığı hem de köpek sağlığı açısından olumsuz etkilere sahiptir. Ayrıca pişirme şekliniz ve içeriği de yemeklerimizi onlarla paylaşma konusunda tehlike yaratabilmektedir. Tuzlu şekerli ve baharatlı her türlü yiyecek yani bizlerin severek tükettiği atıştırmalıklar köpeklere verilmemelidir.

Gıda boyası ve katkı maddeleri içeren ucuz ödül mamaları da yarardan çok zarar vermektedir. Maliyet açısından daha ucuza geçmek isteyen bazı ödül maması markaları tamamen göz boyamaya yönelik bu tip politikalar gütmektedir. Çok daha lezzetli olması açısında içerikler eklerken evcil dostunuzun sağlığına en ufak bir faydası bulunmamaktadır. Satın almadan önce paketinin arkasında yazan besin değerleri ve bileşenleri de aynı kendimize aldığımız ürünlerde olduğu gibi bakmamız gereken ilk nokta olmalıdır.

İçeriğinde ve kendisi direkt olarak çikolata avokado kurabiye ve doldurulmuş yiyecekleri bulunduran şeylerden uzak durulmalıdır. Ayrıca ne kadar toplum içerisinde farklı bilinse de süte karşı her köpeğin laktoz toleransı farklı olabilir.

Ödül Maması Tercih Kriterleri

Öncelikle tamamen onlar için üretilmiş olanları seçmek önemlidir. Ayrıca tavsiye edilen günlük miktarda onlarla ödül maması paylaşmak da kilo almaları ya da aldıkları fazla kaloriyi abartmamak konusunda yardımcı olacaktır. Kilo almaya meyilli ve obez köpekler için yüksek kalorili köpek ödül mamaları yerine çok daha hafif ve light tabir edilen içeriklere göz atmanız uygun olacaktır.

Büyüme sürecinde ve eğitim alan yavru köpekler için protein ve kalsiyum bakımından zengin ödül mamaları seçimi ihtiyacınızı görecektir. Yaşlı ya da aşırı kilolu köpekler için ise tavsiyemizi zaten belirtmiştir. Diş ve diş eti problemleri yaşayan köpekler için hem ödül hem de bunun sağlığını desteklemesi açısından ödül kemikleri hem lezzetli hem de besleyicidir. Ağız kokusu ve tartar oluşumunu önlemesi açısından dental içerikli ödül mamalarını tercih etmeniz oldukça yararlıdır.

Ödül mamaları asla günlük beslenme rutinine uygun yiyecekler değildir. İsminden de ödül amaçlı olup genelde eğitim ve köpeğinizin başarılı hareketleri sonunda gün sonu onu sevindirmek için kullanılmalıdır. Genelde her köpek maması ufak ve köpekler tarafından sevilmesi maksadıyla mükemmel bir lezzete sahiptir. Fakat kritik nokta içeriğinin sağlıklı olup olmadığıdır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar