MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Taş Yiyen Köpek Sorunu (Pika Sendromu) ve Çözüm Önerileri

23.06.2020 10:54:42

Farklı nedenlerle kaynaklanan bu durum evcil dostunuzun hayatınızı tehlikeye atabilir. Besin dışı maddeleri yeme olarak da bilinen bu davranış birçok farklı nedene dayanıyor olabilir. Bu tip cisimler yemesinin imkânsız olduğu ve iç organ hasarlarına sebep olabileceği gibi davranış bozukluğudur. Bilinen hastalıkların dışında, pika sendromu da son derece tehlikelidir.

Taş ve bilinmeyen nesneler yani kısacası besin dışında yenen her şey onlar için sorun arz etmektedir. Yavru iken bu tip davranışlar etrafı ve çevreyi keşfetme hareketleri içerisinde en azından belirli bir süre normal olarak kabul görebilmektedir. Bu tip hareketler alışkanlık haline gelerek yetişkinlikte de devam ediyorsa tehlike çanları aslında çalıyor demektir. Ciddi sağlık sorunları ve ölümcül tehlikelerle karşı karşıya kalabilecek olan köpekler için bu alışkanlık gözetim ve kalıcı çözüm gerektiren bir durumdur.

Pika Sendromu

Bu sendrom köpeklerin gıda dışı şeyleri çiğnemesine ve yemesine neden oluyor. Sade taş olarak düşünmeyip, bunun dışında toprak, kum, ip, kâğıt, dışkı, ayakkabı ve poşet gibi kolay ulaşabileceği her şeyi yeme eğilimi olarak da düşünülebilir. Saydığımız cisimlerden de görebileceğiniz üzere bunların hemen hemen hepsi onlara rahatsız edebilecek ve hasta edebilecek maddelerdir.

Nedenleri

Davranış bozukluğu ve yetiştirme esnasındaki yapılan hatalar bu durumu tetikleyebilir. Sindirim sorunları ve bağırsak hastalığının yanında pankreas yetersizliği de bu davranışa köpeğinizi meyledebilir. Karın ağrısı demir eksikliği anemi iştah kontrolünün kaybedilmesine neden olabilecek şeker hastalığı köpeğinizin böyle davranmasının nedenleri olarak gösterilebilir.

Belirtileri

Siz fark etmeseniz de besin dışı şeyler yiyen köpeklerin yaşadıkları bazı belirtiler bulunmaktadır. Bunların içerisinde kusma en masumu olup onun rahatlaması ve kurtulmasını sağlayabilir. Kusma ishal baş dönmesi ağız kokusu ve karın ağrısı görülmesi en muhtemelen sıkıntılardır. Ayrıca evcil dostunuzda fark edilebilecek düzeyde halsizlik ve uyuşukluk da şüphe etmenizi gerektirmektedir. Genel belirtiler olup hiçbir belirti almamanız da olasıdır. Tüm bunların yanında yediği yabancı cisme bağlı olarak zehirlenme de öldürücü olabilir.

Çözüm Önerileri

Bu durumu engellemek ve alışkanlık haline gelmemesi için kesinlikle yapabileceğiniz çok şey bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi rahat hareket etmesi ve nefes alabilmesine de olanak sağlayan linkte de görebileceğiniz ağız maskesidir. Uygunsuz bir nesne bulduğunda ve ağzını yaklaştırdığında etkili ve emir verir biçimde “hayır” manasını öğretmeniz bu ve birçok durumda sizi rahatlatacaktır. Ağzına alması muhtemel ve tadına bakmaya çalışacağı taş gibi cisimlerle oyun oynamayın. Alacağınız uygun fiyatlı sade ve basit bir köpek oyuncak topu fazlasıyla işinizi görecektir. Onları görmezden gelmeyin ve sizin dikkatini çekmeleri için ekstra çaba göstermeleri adına boş bırakmayın. Köpekler duygusal canlılar olup çok çabuk etkilenebilirler. Ayrıca köpeklerin bu olumsuz sendromu bir davranış bozukluğu olup durduk yere yapmazlar. Acil bir durum olduğunda ya da yabancı bir cisim yediğinde belirtileri de göz önünde bulundurarak veteriner hekiminize aciliyetle başvurmayı onun sağlığı açısından unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar